Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terapeuta uzależnień: Lepiej skłaniać do refleksji, niż od razu karać

Katarzyna Dobroń
Z Krzysztofem Kaźmierowskim, terapeutą uzależnień z Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar,rozmawia Katarzyna Dobroń

Warsztaty dla młodzieży eksperymentującej z używkami "FreD goes net" są już popularne w wielu miastach. A w Poznaniu?
W Poznaniu dopiero zaczynamy. Projekt był wdrażany w Polsce w latach 2007-2010 i rozwinął się w wielu miastach, ale do niedawna nie było go w Poznaniu. Otrzymaliśmy propozycję realizowania "FreDa" z Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, które obecnie współfinansuje ten projekt. Chociaż w naszym przypadku zeszłoroczna edycja, która trwała od września do grudnia, była współfinansowana przez Wielkopolski Urząd Marszałkowski.

Czy są już efekty pierwszej kampanii? Mają Państwo kontakt z jej uczestnikami?
W tym roku chcemy jeszcze bardziej rozwinąć programy profilaktyczne w Poradni Monar. W styczniu stworzyliśmy grupę terapeutyczną dla młodzieży eksperymentującej z używkami, do której, jeśli są wolne miejsca, mogą dołączać nowi uczestnicy. Spotykamy się raz w tygodniu na dwie godziny, a minimalny okres uczestnictwa to sześć miesięcy. Co ciekawe, idea tej grupy wyszła od samych uczestników pierwszych edycji "FreDa", którzy po warsztatach czuli niedosyt.

Na czym dokładnie polegają warsztaty "FreD goes net?
Założenie programu jest takie, aby młodzież otrzymała wiedzę na temat zagrożeń, jakie wiążą się z alkoholem, narkotykami czy dopalaczami. Osoba, która ukończy program, otrzymuje certyfikat, który może zmniejszyć negatywne konsekwencje w szkole, pracy. Uważamy, że lepiej edukować i zachęcać do refleksji, a nie tylko karać. Podkreślam jednak, że program jest nie tylko dla osób, które już zostały przyłapane na zażywaniu narkotyków.

Do kogo w takim razie jest skierowany?
Do osób w wieku od 13 do 25 lat, które chociaż raz w życiu miały kontakt z narkotykami, alkoholem lub dopalaczami. Jeżeli zgłosi się do nas osoba uzależniona, to też otrzyma pomoc, ale w ramach psychoterapii uzależnień.

Najbliższe warsztaty odbędą się w marcu. Jak się na nie dostać?
Wciąż czekamy na uczestników. Trzeba skontaktować się z sekretariatem Monaru. Osoby niepełnoletnie powinny się zgłosić z rodzicami lub opiekunami. To ważne, aby rodzice dobrze zrozumieli problemy swoich dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski