Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tomaszewski i Niedbała z naganą od SLD. Za immunitet Kamińskiego

Łukasz Cieśla
Poseł PiS Mariusz Kamiński, były szef CBA, nie straci immunitetu za prowokacje agentów biura. Uratowali go również wielkopolscy posłowie. Kilku posłów SLD, PO i PSL wstrzymało się od głosu, co miało wpływ na to, ze Kamiński nie zostanie pociągnięty odpowiedzialności karnej. Jak teraz tłumaczą się posłowie, którzy pomogli Kamińskiemu uniknąć zarzutów?

Wtorkowe obrady Sejmu zostało utajnione. O uchylenie immunitetu zwracała się warszawska prokuratura. Chciała postawić Kamińskiemu zarzuty przekroczenia uprawnień.

Chodziło o akcje wymierzone w Bogusława Seredyńskiego, Weronikę Marczuk oraz byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W przypadku Seredyńskiego agenci CBA najpierw mieli upić, a potem wręczyć kontrolowaną łapówkę mówiąc, że to pożyczka. Gdy ten domagał się spisania umowy, został zatrzymany przez CBA pod zarzutem korupcji. Sprawę potem umorzono.

Dzięki odtajnieniu wyników głosowania, wiadomo, jak zachowali się poszczególni posłowie. Do uchylenia immunitetu zabrakło 15 głosów „za”. Nie dziwi postawa PiS i Solidarnej Polski, które zgodnie zagłosowały przeciwko pociąganiu do odpowiedzialności prawicowego polityka.

Dziwi jednak postawa SLD, który o CBA otwarcie mówił, że to „policja politycznej”. Sojusz otwarcie krytykował też tzw. IV RP.

PO i PSL również negatywnie odnosiły się do rządów PiS i ówczesnych prowokacji CBA. Spośród wielkopolskich posłów PO, od głosu wstrzymał się Łukasz Borowiak z Leszna. Ale akurat on nie ukrywa, dlaczego podjął taką decyzję.

– Po sejmowym, niejawnym wystąpieniu Mariusza Kamińskiego uznałem, że w tej sprawie są pewne wątpliwości. Może to był błąd polityczny z mojej strony, ale uznałem, że tak zagłosuję. Źle się stało, że przed głosowaniem nie doszło do dyskusji w naszym klubie i wymiany poglądów – mówi nam poseł Borowiak.

Poseł z Leszna dodaje, że uczciwiej jest podjąć jakąkolwiek decyzję niż jak niektórzy posłowie... wyjąć swoją kartę z czytnika, by system zarejestrował, że byli nieobecni podczas głosowania. - A tak właśnie zrobili niektórzy posłowie - mówi Łukasz Borowiak.

Wiadomo, że wystąpienie Mariusza Kamińskiego zdominował temat Aleksandra Kwaśniewskiego. Do innych działań biura antykorupcyjnego, którym kierował, miał się raczej nie odnosić.

– Poseł Kamiński zagrał na emocjach niedoświadczonych posłów. To wpłynęło na ich decyzje. Ponadto szef naszego klubu Rafał Grupiński powinien odpowiedzieć, dlaczego nie zwołał posiedzenia klubu. Powinna też być zarządzona dyscyplina w głosowaniu, bo miało ono charakter polityczny, a nie światopoglądowy – mówi Waldy Dzikowski z PO, który głosował „za” uchyleniem immunitetu.

W przypadku SLD od głosu wstrzymał się sejmowy debiutant Marek Niedbała (uzyskał mandat dzięki dostaniu się Krystyny Łybackiej do PE), ale także doświadczony poseł z Gniezna Tadeusz Tomaszewski. Dlaczego? Od polityka innej partii usłyszeliśmy, że w SLD doszło do nieporozumienia i niektórzy... nie wiedzieli, jak głosować.

Niedbała i Tomaszewski nie chcieli komentować sprawy. Odesłali nas do rzecznika SLD Dariusza Jońskiego.

– Kilku naszych posłów, którzy nie głosowali „za”, ukaraliśmy naganą. Ale na razie nie wnikaliśmy, dlaczego właśnie tak zagłosowali. Wrócimy do tego na posiedzeniu klubu – mówi Dariusz Joński.

W przypadku wielkopolskiego PSL od głosu wstrzymali się Piotr Walkowski i Stanisław Kalemba. Ten ostatni podkreśla, że głosował zgodnie ze swoim sumieniem. – Jestem przeciwny państwu policyjnemu i jestem za wyjaśnieniem całej tej sprawy, dlatego się wstrzymałem. Niech prokuratora zbada wszystkie wątki, także te poruszone przez posła Kamińskiego - dowodzi Kalemba. - Szkoda też, że na posiedzeniu nie było nikogo z prokuratury, kto zaprezentowałby jej stanowisko – dodaje.

Gdy zwróciliśmy uwagę, że uchylenie immunitetu Kamieńskiego nie przeszkodziłoby w wyjaśnieniu sprawy, Kalemba skomentował, że... sami powinniśmy wystartować w wyborach, zdobyć mandat posła i zagłosować w Sejmie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski