Totalizator Sportowy wspiera sport i kulturę: a w Poznaniu dba o pamięć Czerwca’56

Materiał informacyjny TOTALIZATOR SPORTOWY
Rozmowa z Arturem Wozińskim, dyrektorem Totalizatora Sportowego Oddział w Poznaniu

- Totalizator Sportowy jest głównym mecenasem sportu w Polsce i to od wielu lat. Czy można mówić o konkretnych kwotach, jakie właściciel marki LOTTO skierował już na ten cel?

- Totalizator Sportowy wspiera sport od swojego początku, czyli od 1956 roku. Początkowo gromadził środki na finansowanie remontów i budowy obiektów oraz urządzeń sportowych. Od tego czasu dużo się zmieniło, ale zadanie wsparcia dla sportu kontynuowane jest niezmiennie. Pieniądze kierowane są zarówno ze źródeł własnych, jak i z dopłat na fundusz celowy, jakim jest Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej. Od roku 1994 na ten Fundusz trafiło ponad 15,7 miliarda złotych. Te pieniądze przeznaczane są m.in. na cele związane z rozwojem infrastruktury sportowej. Można tu zadać pytanie – dlaczego to robimy? Jeśli mówimy o dopłatach, to jest to nasz obowiązek, ale jeśli chodzi o wszystkie pozostałe wydatki kierowane na tę dziedzinę życia społecznego, to czynimy to nie tylko dla emocji, dobrej zabawy, dumy z sukcesów naszych reprezentacji, ale także dla przybliżania spełnienia takiego marzenia, by sport, aktywny i prozdrowotny tryb życia stał się modą. Taki jest nasz cel, by zapewnić dobre warunki dla rozwoju sportu szczególnie dla młodych ludzi, by rozwijali się, by pomagali innym, odczuwali odpowiedzialność i ducha sportowej rywalizacji. Podkreślę przy tym, że w tym działaniu uczestniczą wszyscy gracze LOTTO, bo to dzięki nim z każdej złotówki przekazywanej na zakup gier liczbowych Totalizatora Sportowego 19 groszy jest przeznaczane na sport i kulturę, na te dwie ważne dziedziny życia społecznego.

- Poznański Oddział Totalizatora Sportowego także angażuje się w wydarzenia sportowe i kulturalne, patronując co roku wydarzeniom upamiętniającym ważną w regionie rocznicę – wybuchu Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku…

- Oczywiście. Czujemy satysfakcję, mogąc wspierać takie inicjatywy promowania polskiej kultury i historii, które poszerzają wiedzę i świadomości narodową oraz obywatelską, które podtrzymują pamięć o ważnych wydarzeniach w historii Polski, budują szacunek i współodpowiedzialność za polskie dziedzictwo narodowe, i które przez to kształtują postawy patriotyczne. Dlatego Totalizator Sportowy jest partnerem tytularnym biegu „LOTTO Poznański Czerwiec 56” oraz partnerem strategicznym „Muzeum Powstania – Poznański Czerwiec 56”.

- Czego możemy spodziewać się w tym roku na Biegu?

- W tym roku Bieg Pamięci Poznański Czerwiec ‘56 prowadzony będzie na nowej trasie czyli na terenie dawnych Zakładów im. Hipolita Cegielskiego. To pierwszy w Poznaniu bieg po przemysłowych i historycznych terenach, nierozerwalnie związanych z Czerwcem 1956. Sportowcy wystartują pod muralem – tam też będzie meta – i pobiegną przez tereny odlewni VW oraz zakładów FPS. Przed nimi jedna lub dwie pętle, czyli cztery lub osiem kilometrów. Impreza odbędzie się w niedzielę 25 czerwca, początek o godzinie 10.00. Warto potraktować ją wyjątkowo – to VI edycja biegu, który jest wyrazem hołdu dla uczestników zrywu i zwróceniem uwagi na znaczenie Powstania dla naszej wielkopolskiej, ale też i krajowej historii. Już teraz zapraszam – bądźcie z Wielkopolanami, którzy w ten sposób promują ważne wydarzenia naszej historii. Nie może Was zabraknąć, czy to wśród uczestników Biegu, czy w szeregach jego kibiców. I zachęcam jednocześnie do odwiedzenia Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, przy ul. Święty Marcin w Poznaniu, w przyziemiu Zamku Cesarskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski