Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa odnawianie zabytkowych nagrobków na Cytadeli. Poddanych renowacji zostanie 18 najcenniejszych nagrobków

OPRAC.:
Igor Chudziński
Igor Chudziński
Poddanych renowacji zostanie 18 najcenniejszych nagrobków na historycznym cmentarzu parafii pw. św. Wojciecha.
Poddanych renowacji zostanie 18 najcenniejszych nagrobków na historycznym cmentarzu parafii pw. św. Wojciecha. Waldemar Wylegalski/Polskapresse
Rozpoczęła się renowacja 18 najcenniejszych pod względem historycznym i artystycznym nagrobków na historycznym cmentarzu parafii pw. św. Wojciecha położonym na Cytadeli. Prace konserwatorskie prowadzone na terenie jednej z najstarszych nekropolii Poznania zakończą się w październiku tego roku.

Historyczny cmentarz parafii pw. św. Wojciecha położony jest w dolnej części południowo-zachodniego stoku Cytadeli, w pobliżu alei Armii Poznań. Spoczywają tam parafianie pobliskiego kościoła św. Wojciecha oraz wiele zasłużonych dla miasta i Wielkopolski osobistości.

Nekropolia została założona w 1833 roku i jest jedną z najstarszych w stolicy Wielkopolski. Obecnie terenem opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej, który przy współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków zlecił wykonanie renowacji 18 najcenniejszych pod względem historycznym i artystycznym nagrobków.

Sprawdź też:

Zobacz też: 95-letni "Borusk"wyruszył na trasę. Parowóz pociągnie wagoniki poznańskiej kolejki Maltanka

Działania prowadzone są zgodnie z opracowanym w zeszłym roku programem prac konserwatorskich. W ramach prac renowacyjnych odrestaurowane zostaną nagrobki wielu zasłużonych Wielkopolan, m. in. mogiła zmarłego w 1936 roku prof. Jana Grochmalickiego, działacza na rzecz ochrony przyrody, rektora Uniwersytetu Poznańskiego czy Bernarda Milskiego, redaktora "Gońca Wielkopolskiego" i założyciela "Gazety Gdańskiej".

Na zabytkowym cmentarzu znajdują się także groby Konstantego Hrynakowskiego, chemika, profesora UP, twórcy pierwszego w Polsce muzeum farmaceutycznego, a także płk. Erwina Więckowskiego, legionisty i komisarycznego prezydenta Poznania w latach 1934-1937. One także zostaną odnowione.

Remontu doczeka się również nagrobek Mariana Kratochwila, konsula honorowego Austrii i jego żony Zofii oraz Tadzinka Nitschego, zmarłego w 1935 roku chłopca. Autorem ostatniego jest rzeźbiarz Wawrzyniec Kaim.

Zobacz też: Centrum Szyfrów w budowie. Otwarcie już za rok

Ponadto prace konserwatorskie prowadzone są przy nagrobkach: Weroniki Twardowskiej, Józefy Wolińskiej, Stanisława Kluzy, Olgi i Witolda Estkowskich, Anny Bąkowej i Salomei Fliegerowej, Aleksnadry Hrynakowskiej oraz Małgorzaty, Wojciecha i Jerzego Flaumów. Odrestaurowane zostaną nagrobki rodzin: Dąbrowskich, Jakubowskich i Wiśniewskich, a także 3 nagrobki nieznanych zmarłych, jeden wykonany z piaskowca, pozostałe z kutego żelaza.

Renowacja zabytkowych nagrobków potrwa do października 2020 roku, a jej koszt to ponad 300 tys. zł. Środki pochodzą z budżetu Miasta Poznania. Inicjatorem renowacji jest społecznik Adam Suwart.

Wykonawcą renowacji jest wrocławska firma Alta.

Zobacz też:

Cmentarz to miejsce, które budzi smutek i refleksje. Na każdym z nich znajduje się jednak miejsce szczególne, które napełnia wyjątkowym smutkiem - to część, gdzie znajdują się groby dzieci. Wiele z nich zmarło już w dniu swoich narodzin, są też i takie mogiły, w których spoczywają dzieci zmarłe w wieku zaledwie kilku lat. Niestety, wiele takich grobów jest w fatalnym stanie - na zaniedbanych płytach nagrobnych zatarły się litery z nazwiskami, a nie brakuje też mogił, po których zostały już tylko niewielkie górki ze starymi zniczami. Zobacz więcej zdjęć --->

Najsmutniejsza część cmentarza na Junikowie - zaniedbane i z...

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski