Historyczny cmentarz parafii pw. św. Wojciecha położony jest w dolnej części południowo-zachodniego stoku Cytadeli, w pobliżu alei Armii Poznań. Spoczywają tam parafianie pobliskiego kościoła św. Wojciecha oraz wiele zasłużonych dla miasta i Wielkopolski osobistości.
Nekropolia została założona w 1833 roku i jest jedną z najstarszych w stolicy Wielkopolski. Obecnie terenem opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej, który przy współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków zlecił wykonanie renowacji 18 najcenniejszych pod względem historycznym i artystycznym nagrobków.
Sprawdź też:
Zobacz też: 95-letni "Borusk"wyruszył na trasę. Parowóz pociągnie wagoniki poznańskiej kolejki Maltanka
Działania prowadzone są zgodnie z opracowanym w zeszłym roku programem prac konserwatorskich. W ramach prac renowacyjnych odrestaurowane zostaną nagrobki wielu zasłużonych Wielkopolan, m. in. mogiła zmarłego w 1936 roku prof. Jana Grochmalickiego, działacza na rzecz ochrony przyrody, rektora Uniwersytetu Poznańskiego czy Bernarda Milskiego, redaktora "Gońca Wielkopolskiego" i założyciela "Gazety Gdańskiej".
Na zabytkowym cmentarzu znajdują się także groby Konstantego Hrynakowskiego, chemika, profesora UP, twórcy pierwszego w Polsce muzeum farmaceutycznego, a także płk. Erwina Więckowskiego, legionisty i komisarycznego prezydenta Poznania w latach 1934-1937. One także zostaną odnowione.
Remontu doczeka się również nagrobek Mariana Kratochwila, konsula honorowego Austrii i jego żony Zofii oraz Tadzinka Nitschego, zmarłego w 1935 roku chłopca. Autorem ostatniego jest rzeźbiarz Wawrzyniec Kaim.
Zobacz też: Centrum Szyfrów w budowie. Otwarcie już za rok
Ponadto prace konserwatorskie prowadzone są przy nagrobkach: Weroniki Twardowskiej, Józefy Wolińskiej, Stanisława Kluzy, Olgi i Witolda Estkowskich, Anny Bąkowej i Salomei Fliegerowej, Aleksnadry Hrynakowskiej oraz Małgorzaty, Wojciecha i Jerzego Flaumów. Odrestaurowane zostaną nagrobki rodzin: Dąbrowskich, Jakubowskich i Wiśniewskich, a także 3 nagrobki nieznanych zmarłych, jeden wykonany z piaskowca, pozostałe z kutego żelaza.
Renowacja zabytkowych nagrobków potrwa do października 2020 roku, a jej koszt to ponad 300 tys. zł. Środki pochodzą z budżetu Miasta Poznania. Inicjatorem renowacji jest społecznik Adam Suwart.
Wykonawcą renowacji jest wrocławska firma Alta.
Zobacz też:
Najsmutniejsza część cmentarza na Junikowie - zaniedbane i z...
Sprawdź też:
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?