Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Trzeba pokonać Rosję, tak by jej militarna porażka na całe pokolenia skompromitowała idee wojny”

Redakcja
W Poznaniu debatowano o bezpieczeństwie w Europie.
W Poznaniu debatowano o bezpieczeństwie w Europie. Waldemar Wylegalski
Czy Rosja po przegranej wojnie z Ukrainą jest w stanie przyjąć wartości europejskie? To wątpliwe, ale z pewnością przestanie odgrywać rolę straszaka w Europie. Dlatego jest tak ważne, by kraj Putina boleśnie odczuł konsekwencje agresji na Ukrainę – zwracali uwagę paneliści Poznańskiego Kongresu Gospodarczego.

Sytuacja na arenie międzynarodowej ulega nieustanym zmianom, nie tylko w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Coraz więcej mówi się o konieczności tworzenia nowego paktu dla bezpieczeństwa w Europie. Czy jest to sytuacja korzystna dla Polski? To niektóre zagadnienia, jakie poruszali, podczas Poznańskiego Kongresu Gospodarczego: dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu, dr Piotr Andrzejewski, ekspert Instytutu Zachodniego oraz Jakub Kumoch, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP i szef Biura Polityki Międzynarodowej i dr Jacek Raubo z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Kongres zorganizował think-tank Poznań Project.

Pokój za wszelką cenę czy porażka Rosji?

Najważniejszą kwestią była oczywiście sprawa rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz bezpieczeństwa w Europie oraz mających je zapewnić działań podejmowanych przez państwa w regionie.

- Nie dostrzegam najmniejszej różnicy między postawą rządu polskiego wobec sytuacji na Ukrainie, a postawą rządu Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji. Broniąc swojego własnego niepodległego istnienia, te państwa zajęły bardzo jasną pozycję i ta pozycja jest bardzo zbliżona z pozycją Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – mówił Jacek Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta.

Zwrócił uwagę, że może to powodować wrażenie tworzenia się brytyjsko-amerykańskiej- centralnoeuropejskiej współpracy, która jednocześnie osłabia wszelkie tendencje do autonomii w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego ( poza NATO – red).

– Ktoś kto nie zapewnił w tak kluczowym momencie realizacji podstawowego postulatu, który jest chyba ponadpartyjny w Polsce, czyli obrony Ukrainy, by Rosja nie przyszła w nasze granice, to nie może się spodziewać, że z ochotą przystąpimy do różnego rodzaju projektów paneuropejskich. Groziłoby to, że w pewnym momencie okażemy się peryferią, którą się odstępuje- mówił Kumoch.

Pytany przed dr Jacka Raubo z UAM, czy w kontekście wojny na Ukrainie można przyjąć, że Rosja staje się moderatorem „zjednoczenia europejskiego” prezydencki minister stwierdził, że w sferze retorycznej, w okresie krótkoterminowym można przyjąć, że pewne zjednoczenie nastąpiło. Ale zwrócił też uwagę na już występujące różnice.

- Pojawia się bardzo proste pytanie: „Czy pokój za wszelką cenę i wymuszanie na Ukrainie zawarcia pokoju, czy też pokonanie Rosji”. Dla krajów Europy Wschodniej jest to jasne: trzeba pokonać Rosję tak, by jej porażka militarna na całe pokolenia skompromitowała idee wojny. – mówił Jakub Kumoch.

Dodał, że z kolei w Europie Zachodniej panuje przekonanie, że jest to niemożliwe, że to mrzonka, że trzeba jak najszybciej doprowadzić do takiego pokoju, w którym Rosja będzie mogła wyjść z twarzą.

- Nasze zdanie jest bardzo jasne: Rosja powinna boleśnie odczuć porażkę. Jeśli wyjdzie z twarzą to znaczy, że wyjdzie zwycięsko, zdobyła terytorium i za jakiś czas sięgnie po kolejne terytoria- mówił prezydencki minister.

Jaka pozycja Niemiec?

Wśród wielu zagadnień była też kwestia roli, jaką Niemcy odgrywają w Europie, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie oraz bezpieczeństwa naszego regionu.

- Na pewno jest pewien kryzys tożsamościowy partii politycznych w Niemczech, tych, które do tej pory dominowały na scenie politycznej; zarówno CDU jak i SPD. Na pewno jest poczucie załamania międzynarodowej pozycji Niemiec w naszym regionie, załamania, które wynika z błędnej polityki wobec Rosji – mówiła dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego.

Ekspert zwracała uwagę, że taka świadomość w społeczeństwie niemieckim istnieje. – Nie widać natomiast, by podejmowane były kroki, aby się z tego rozliczyć i zmienić radykalnie wektory działania – dodawała. Paneliści zwracali też uwagę, że choć niemieccy analitycy wskazują na potrzebę podjęcia przez Niemcy roli lidera regionu, także w sferze bezpieczeństwa to rząd tego nie robi.

- Podkreślają oni pewną sprzeczność, że z jednej strony padają deklaracje, że Niemcy są gotowe do przejęcia przywództwa, a z drugiej strony, gdy pojawia się kwestia dostarczania czołgów czy broni Ukrainie to chowają się za plecami Stanów Zjednoczonych. – mówiła dr Schulz.

- Uznanie przywódczej roli jakiegokolwiek państwa w Europie zależy od jednego prostego czynnika, czy dane państwo jest elementem zapewniającym bezpieczeństwo. W naszym regionie kwestia bezpieczeństwa zajmuje 95-99 proc. zainteresowania polityką zagraniczną – komentował Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta.

I puentował, że przywództwo państwa, które w ostatnim czasie pokazało, że nie jest czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo w sposób wystarczający, zostało osłabione. – Karty zostały wyłożone i okazały się bardzo słabymi kartami – dodawał.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Prognoza MEiN ma wskazać, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego. Tegoroczna lista krajowa uwzględnia 30 zawodów dobranych ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa. Oznacza to, że liczba kształconych uczniów oraz przewidywanych absolwentów jest zbyt niska w stosunku do zapotrzebowania rynkowego.Sprawdź, na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy w Polsce --->

W tych zawodach na pewno znajdziesz pracę w Polsce! Na jakie...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski