Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój Sąsiad: Jeleń - szlachetnie urodzony

PRE
Dawniej gościł w herbach, baśniach i, niestety, na królewskich stołach. Teraz można go spotkać w lasach, zarówno na nizinach, jak i w górach. Na głowie nosi... wieniec.

Jeleń szlachetny występuje w Europie, Azji, a nawet w północnych częściach Afryki, w licznych podgatunkach. Osobniki żyjące w Polsce osiągają nawet 2,5 m długości i wysokość w kłębie do 1,5 m. Ich głowę wieńczy charakterystyczne poroże, zwane wieńcem. Jeleń wymienia je raz w roku, zrzucając je na zimę.

Samice jelenia, czyli łanie nie mają poroża, dlatego łatwo odróżnić je od samców. Na zimę zwierzęta zmieniają kolor sierści z brązowego na szarobrunatny. Prowadzą dzienny tryb życia, ale kiedy czują zagrożenie i zbyt bliskie sąsiedztwo człowieka przełączają się na tryb nocny. Żyją w stadach, którym przewodzi samica. Nie należą do śpiochów, wystarczy im zaledwie 1,5 godziny snu na dobę!

Jelenie są roślinożercami, jadają pędy roślin, liście i trawy. Czasem żerują też na polach uprawnych, gdzie chętnie żerują w kapuście, burakach, czy zbożach.

Akcja Twój Sąsiad: Czytaj więcej!

Byki czyli samce podczas rykowiska chętnie korzystają z kąpieli błotnych, na które wyznaczają specjalne kąpieliskach. Po nich ocierają się o drzewa w celu pozbycia się pasożytów. Zwyczaj ten nazywa się malowaniem.

Wrogiem jelenia w Polsce są drapieżniki: wilk, ryś i niedźwiedź. Gatunek ten w Polsce jest zwierzyną z okresem ochronnym. Co znaczy, że można na nie polować poza wyznaczonym okresem ochronnym. Według danych GUS stan liczebności jelenia szlachetnego w Polsce wynosi ok. 190 tys. sztuk i od kilku lat wzrasta.

Jeleń szlachetny występuje w Polsce we wszystkich większych kompleksach leśnych i ma ogromny wpływ na środowisko naturalne. Eliminuje roślinność preferowaną jako pokarm i zwiększanie w naturze rolę roślin pomijanych jako żer. Jeśli więc występuje w niewielkim, naturalnym zagęszczeniu ma pozytywny wpływ na ekosystem leśny, zwiększa jego wydajność i zróżnicowanie.

Akcja Twój Sąsiad jest współfinansowana przez Wielkopolski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski