Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój Sąsiad:Gacek brunatny - latający brzydal

PRE
Gacek
Gacek Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Nietoperze nie należą do najbardziej lubianych przedstawicieli wielkopolskiej fauny. Ale ich pożyteczność trudno przecenić. Jeden polujący w ciągu nocy osobnik potrafi zjeść nawet 7 tys. komarów!

Gacek brunatny zwany też gackiem wielkouchym to przedstawiciel nietoperzy – jedynych na świecie latających ssaków. Od innych nietoperzy odróżniają go ogromne uszy i charakterystyczny brunatny kolor.

Występuje w całej Polsce, zarówno w lasach, gdzie w okresie letnim mieszka w dziuplach, jak i na terenie zabudowanym, na strychach, w opuszczonych budynkach, piwnicach, bunkrach i fortyfikacjach. Prowadzi nocny tryb życia, żywi się owadami, jego moje główne menu stanowią ćmy. Ich lokalizację ustala dzięki wielkim uszom, które wychwytują najmniejszy nawet szelest skrzydeł, a nie słynnej u nietoperzy echolokacji.

W Poznaniu nietoperze można spotkać nad Wartą, w parkach, zadrzewieniach miejskich, gdzie żyją latem zdobywając pokarm i rozmnażając się. Zimą przenoszą się do fortów, do których na czas hibernacji zwierząt obowiązuje zakaz wchodzenia. Można je też spotkać w piwnicach, na strychach i... pod rondem Kaponiera. Podczas zimowego snu ptakom nie można przeszkadzać.

- Każdy ruch, parowanie ciała, nawet oddychanie w miejscu, w którym zimują ssaki powoduje zmiany parametrów temperatury i wilgotności powietrza, która jest ściśle określona dla każdego gatunku - podkreśla Grzegorz Gołębniak, chiropterolog, czyli badacz nietoperzy. - Taka presja powoduje zbyt wczesne wybudzenie się osobników, wyczerpywanie zapasów tłuszczu i w konsekwencji nawet śmierć nietoperza.

Te wrażliwe stworzenia nie są zbyt lubiane, a popularności nie przysparzają im liczne mity. Na ich niekorzyść działają przede wszystkim opowieści i dawne legendy o wampirach zmieniających się w nietoperze. Lęk przed nieznanym do dzisiaj powoduje, że człowiek nie dba o te zwierzęta, chociaż w Polsce wszystkie występujące gatunki są pod ścisłą prawną ochroną. W Poznaniu jednak nietoperze są pod stałą obserwacją przyrodników. Ssaki liczy się regularnie i kontroluje miejsca ich bytowania.

Korzyści z nietoperzy jest wiele, ale do największych z pewnością można zaliczyć ich... dietę. Zjadając ogromne ilości owadów chronią nas przed niemile widzianymi muchami, komarami i pająkami. Przez duże ilości rozumie się tutaj nawet 3 tys. owadów zjedzonych w ciągu jednej nocy!

W ochronie nietoperzy może pomóc każdy. Wystarczy na własnych strychu lub drzewie w ogródku zamontować drewnianą budkę, w której nietoperze będą mogły znaleźć schronienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski