Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UAM ma stację polarną pod biegunem północnym!

KS
Zaledwie 1300 km dzieli Stację Polarną Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (Adam Mickiewicz University Polar Station, AMUPS) od bieguna północnego. Stacja położona na końcu Billefiordu w malowniczej zatoce Petunia jest prawdopodobnie najdalej na północ wysuniętą polską placówką badawczą. Jej budowa trwała od 9 do 25 lipca 2011 roku.

Po wielu staraniach profesorów Grzegorza Rachlewicza, Andrzeja Kostrzewskiego i Marka Marciniaka (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM) oraz przy wielkim zaangażowaniu JM Rektora UAM prof. Bronisława Marciniaka udało się rozpocząć budowę nowej poznańskiej stacji polarnej.

8 lipca, polski statek MS Horyzont II przypłynął do zatoki Petunia, dostarczając materiały niezbędne do stworzenia placówki.

Przy budowie uczestniczyła szóstka naukowców z Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych: prof. Grzegorz Rachlewicz (kierownik wyprawy), dr Agata Buchwał, dr Marek Ewertowski, mgr Jakub Małecki, mgr Krzysztof Rymer i mgr Aleksandra Tomczyk. Stacja składa się z dwóch domków o powierzchni 10 m kw. każdy, oddalonych od siebie o 10 m.

Badania prowadzone w zatoce Petunia (od tego roku już w oparciu o AMUPS) dotykają wielu aspektów nauk o Ziemi. Naukowców UAM inspirują najnowsze osiągnięcia wiedzy, ale także sami wytyczają nowe kierunki badań.

Projekty, które obecnie są realizowane we współpracy z instytucjami m.in. z Norwegii i Szwajcarii, nierozerwalnie łączą się ze zmianami klimatu i ich wpływem na poszczególne składniki geoekosystemu polarnego, w tym na osady mineralne, lodowce, wieloletnią zmarzlinę, szatę roślinną i inne.

Każdy składnik unikalnie reaguje na zmiany warunków klimatycznych, a złożenie w jedną całość wszystkich informacji daje możliwość sięgania dalej tak w przeszłość, jak i w przyszłość zmian środowiskowych w Arktyce.

Poznańskie badania w zatoce Petunia rozpoczęły się w 1983 roku i trwają do dziś. Do 2009 roku członkowie wypraw mieszkali w starej traperskiej chatce Skottehytta.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Janek Mela w poznańskim szpitalu spotkał się z dziećmi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski