Instytut jest pod względem organizacyjnym jednostką UAM (centrum uniwersyteckim), podległą bezpośrednio rektorowi. Zakup siedziby kończy wieloletni proces tworzenia PIAA. Tym samym UAM wypełnił swoje zobowiązania do utworzenia w Atenach jednostki reprezentującej interesy wszystkich polskich badaczy zainteresowanych Grecją, a w szczególności archeologów. Zobowiązanie to zostało ujęte w Porozumieniu podpisanym dwa lata temu z sześcioma innymi instytucjami naukowymi naszego kraju.
Niespełna 120-metrowy lokal umiejscowiony w Atenach na ul. Dionisiou Eginitou 7 został kupiony od archeologów kanadyjskich i pełnił dotychczas funkcję siedziby Kanadyjskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Najbliższe miesiące poświęcone zostaną na niezbędne prace remontowe i dostosowawcze.
- Nie zmienia to faktu, że Instytut już działa od roku i między innymi dzięki jego istnieniu nasz uniwersytet otrzymał pierwszą licencję na badania terenowe w Grecji – informuje dyrektor PIAA prof. Janusz Czebreszuk.
UAM jest pierwszą polską instytucją w historii, która rozpoczyna własny projekt badań terenowych w Grecji. Naukowcy z UAM będą kontynuowali badania prowadzone od 10 lat w dolinie rzeki Anthemous, zlokalizowanej w północnej części kraju. Dotychczas byli partnerami gospodarzy z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach i Eforatu do spraw Starożytności Regionu Saloniki.
Sprawdź też:

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?