Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UAM uczy obcokrajowców polskiej kultury i historii

Anna Jarmuż
Uczestnicy kursu poznają polskie potrawy.Po teorii przyjdzie czas na gotowanie.
Uczestnicy kursu poznają polskie potrawy.Po teorii przyjdzie czas na gotowanie.
W czasie lekcji prowadzonych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu studenci uczą się nie tylko zasad wymowy i gramatyki języka polskiego, ale poznają też najciekawsze fakty na temat naszej historii i tradycji. Zajęcia odbywają się w ramach Poznańskiej Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

- Najbardziej smakują mi polskie zupy, zwłaszcza te, do których można dodać marchewkę. Lubię również pierogi i ziemniaki z koperkiem - żartuje Sarah Bernett, która przyjechała do Poznania ze Stanów Zjednoczonych i wraz z innymi zagranicznymi studentami wzięła udział w warsztatach kulinarnych. Zajęcia odbywają się w ramach Poznańskiej Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

W czasie lekcji prowadzonych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu studenci uczą się nie tylko zasad wymowy i gramatyki języka polskiego, ale poznają też najciekawsze fakty na temat naszej historii i tradycji. Wiedzę zdobywają na
wykładach, warsztatach lub - co szczególnie lubią - podczas wycieczek czy imprez integracyjnych w poznańskich klubach.

- Najliczniejsza jest grupa z Niemiec. O polskiej kulturze chcą jednak uczyć się również studenci ze Szwecji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, a nawet Chin - tłumaczy Joanna Grzelak z Pracowni Onomastycznej UAM, opiekująca się zagranicznymi studentami. - Uczestnicy kursu uczęszczają na wykłady z historii i kultury Polski. Uczą się o naszych filmach, muzyce i literaturze. W programie są również warsztaty praktyczne - wylicza J. Grzelak.

Obcokrajowcy śpiewają polskie piosenki na lekcjach chóru, piszą artykuły na zajęciach dziennikarskich, a nawet gotują polskie potrawy na ćwiczeniach kulinarnych. Jak wyglądają zajęcia zgłębiające wiedzę na temat polskich tradycji?

Pierwsza lekcja gotowania to zajęcia teoretyczne. Studenci poznawali regionalne potrawy, które następnie będą musieli przygotować samodzielnie. Okazuje się, że ich wiedza na ten temat jest wyjątkowo... bogata. Wiele osób wiedziało już wcześniej, jak smakują ruskie pierogi, bigos i barszcz z uszkami. Słyszeli również o potrawach regionalnych, jak rogale marcińskie i toruńskie pierniki.

Gotowanie nie sprawi zapewne obcokrajowcom specjalnego problemu. Trudniejszym zadaniem będzie z pewnością nauczenie się polskiej historii. Ta nie należy w końcu do prostych.

- To wszystko, co działo się kiedyś w Polsce jest bardzo skomplikowane - przyznaje Non z Chin. - Bardziej przyjemne są dla mnie zajęcia z filmu czy literatury.

Studenci chwalą też wycieczki. Mają okazję zobaczyć nie tylko poznańskie zabytki, ale również zwiedzić inne polskie miasta. Odwiedzili już m.in. Toruń, Gniezno, Lednogórę, a także podpoznańskie Kórnik i Rogalin.

- W Polsce jest wiele pięknych zamków. W Poznaniu najbardziej podoba mi się Ostrów Tumski. To magiczne miejsce - powiedziała nam Sarah Barnett.

Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej potrwa do 24 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski