Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy w Poznaniu: Czy grekokatolik i prawosławny może chodzić do kościoła rzymskokatolickiego i przyjmować sakramenty?

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
W Poznaniu znajduje się Parafia Prawosławna Św. Mikołaja Cudotwórcy.
W Poznaniu znajduje się Parafia Prawosławna Św. Mikołaja Cudotwórcy. Łukasz Gdak
Coraz więcej uchodźców z Ukrainy zjawia się w Poznaniu. Potrzebują nie tylko pomocy materialnej, ale i duchowej. W Ukrainie dominują prawosławni, a następnie - grekokatolicy. Czy mogą modlić się w kościołach rzymskokatolickich? Czy w stolicy Wielkopolski znajdują się cerkwie?

W Poznaniu działa Parafia Prawosławna Św. Mikołaja Cudotwórcy oraz Parafia Greckokatolicka pw. Opieki Matki Bożej.

- Coraz więcej wiernych zjawia się u nas na nabożeństwach. Bardzo dużo osób przystępuje do sakramentu pokuty i pragnie przyjąć komunię świętą. Staramy się sprostać tym oczekiwaniom - mówi prawosławny proboszcz ks. mitrat Paweł Minajew.

Sprawdź też:

Dodaje też, że przybyło bardzo dużo chorych, wśród których również prowadzą posługę duszpasterską. Ponadto parafia stara się organizować pomoc materialną, organizując zbiórki niezbędnych rzeczy. Zgłaszają się też pojedyncze osoby proszące o pomoc, najczęściej finansową.

Prawosławni i grekokatolicy z Ukrainy w Poznaniu

Jeśli wierni prawosławni, odczuwający potrzebę duchową, chcieliby wziąć udział we mszy św. w kościele rzymskokatolickim, mogą to uczynić. Nie powinni natomiast przystępować do komunii świętej, ponieważ prawosławie traktuje ten gest jako akt apostazji.

Ksiądz katolicki może udzielić prawosławnemu trzech sakramentów: pokuty, eucharystii i namaszczenia chorych, ale tylko pod ściśle określonymi warunkami – w sytuacji zbliżającej się śmierci czy też przez istnienie przeszkody fizycznej (dotyczy spowiedzi i namaszczenia), kiedy nie można tego zrobić w swoim kościele.

Natomiast z Kościołem greckokatolickim sytuacja nie jest taka trudna, ponieważ z rzymskokatolickim reprezentują to samo wyznanie i zachowują pełną jedność, a różnią się tylko obrządkiem i tradycją. Tak więc grekokatolicy mogą uczestniczyć we mszach i przyjmować sakramenty w kościołach rzymskokatolickich.

Ukraińscy uchodźcy przed granicą z Polską

Ukraina - tak wygląda wojna. Poruszające zdjęcia z oblężonyc...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski