Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia dyskutuje o narkotykach w Poznaniu

Mateusz Pilarczyk
Z Piotrem Jabłońskim, dyrektorem Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, rozmawia Mateusz Pilarczyk

Możliwe jest ujednolicenie prawa narkotykowego w Unii? W Holandii legalna jest marihuana, a w Polsce za jej posiadanie grozi więzienie.
Nie w najbliższej perspektywie. Polityka narkotykowa jest domeną państw członkowskich, a Unia ją tylko dopełnia, jeśli chodzi o profilaktykę. Wspólne działania państw są dobrą wolą. Ważne jest ich skoordynowanie tak jak w przypadku dopalaczy, aby sklepy nie przenosiły się na przykład z Polski do Czech.

Jak Polska wygląda na tle innych państw UE, jeśli chodzi o politykę narkotykową?
Niedawno opublikowano coroczny raport na ten temat. Od strony epidemiologicznej jesteśmy w grupie państw, poniżej średniej europejskiej. W latach 80. mieliśmy problem z używaniem heroiny znanej u nas jako kompot, a potem też "brown sugar". Podobnie było z kokainą. Teraz Polska jest krajem o jednym z najmniejszych rozpowszechnieniu tych narkotyków w UE. Odwrotnie, chociaż nie dramatycznie, wygląda sytuacja w przypadku amfetaminy. Polska jest czołowym, nielegalnym producentem tego narkotyku, który jest u nas tani, łatwo dostępny.

A co z porażkami?
Są też ciemniejsze strony. Po pierwsze jest to dostęp do leczenia substytucyjnego (forma leczenia uzależnionych - red.). W Polsce mamy z nim problem, szczególnie w przypadku metadonu. Mamy województwa, gdzie ten dostęp jest zerowy, nie działa żaden ośrodek.

Wielkopolska do nich należy?
Wielkopolska na szczęście od wielu lat ma swój program w Poznaniu, który się nieźle sprawuje.

W Poznaniu, w ramach polskiej prezydencji, zaczyna się spotkanie krajowych koordynatorów ds. narkotyków. Czemu będzie ono poświęcone?
Chcemy zainicjować dyskusję na temat podsumowania obecnych doświadczeń i obowiązującej strategii, która się kończy. To nie polska prezydencja będzie ustalała przyszłą strategię, ale chcemy zaproponować dyskusję dotyczącą problemu narkotykowego w Europie za 10, 15, 30 lat. Zastanowić się, jak będą zmieniały się problemy narkotykowe pod względem epidemiologicznym, prawnym, etycznym oraz jak może się zmienić przyszła polityka antynarkotykowa także dotycząca internetu oraz tzw. dopalaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski