Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop bezpłatny

Milena Kochanowska
Zanim złożymy u szefa wniosek o urlop bezpłatny, dobrze przemyślmy swoją decyzję
Zanim złożymy u szefa wniosek o urlop bezpłatny, dobrze przemyślmy swoją decyzję
Niektórzy chcąc przedłużyć sobie wolne występują do szefa o urlop bezpłatny Czy taki wypoczynek na pewno się opłaca?

Jeśli nasz szef wyrazi zgodę, zawsze możemy skorzystać z urlopu bezpłatnego. Za ten czas nie dostaniemy jednak wynagrodzenia, a w trakcie takiego wolnego nie mamy uprawnień należnych nam z racji ubezpieczenia społecznego - na przykład prawa do zasiłku chorobowego.

- Pracuję dopiero drugi miesiąc, więc mogę wziąć jedynie kilka dni urlopu wypoczynkowego. Chciałam, żeby dodatkowo szef dał mi jeszcze kilka urlopu bezpłatnego, bo w przyszłym tygodniu planuję z przyjaciółmi wyjazd na narty, ale nie wiem czy mogę o to prosić? Czy to prawda, że można udzielić urlopu bezpłatnego przed wykorzystaniem wypoczynkowego? Czy z obu urlopów można skorzystać jeden po drugim i w ten sposób połączyć czas ich trwania? - pyta Barbara Czerwińska z Gniezna.

- Przepisy nie podają jak długi może być urlop bezpłatny - wyjaśnia Jacek Strzyżewski z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. - Można wystąpić o niego nawet wtedy, gdy jeszcze nie wykorzystaliśmy przysługującego nam urlopu wypoczynkowego. Nie jest też wymagane by pracownik podał we wniosku przyczynę prośby o taki urlop.

Gdy złożymy już pisemny wniosek, pracodawca musi podjąć decyzję i powiadomić nas o niej. Nawet jeśli nam ona nie odpowiada, bo jest odmowna, nie możemy nigdzie się odwołać. Z tego rodzaju urlopu szef może nas wezwać tylko z ważnych przyczyn - gdy urlop został udzielony na dłużej niż trzy miesiące i strony przewidziały taką dopuszczalność. Nie wolno go też przedłużać ani skracać jednostronnie, następuje to tylko za zgodą obu stron. Pracodawca powinien przyjąć pracownika po takim urlopie na dotychczasowe stanowisko, zgodnie z zawartą umową. Gdy nie ma takiej możliwości i proponuje mu inne, a pracownik nie wyrazi na to zgody, w ramach porozumienia zmieniającego, wówczas szef może zaproponować mu nowe warunki dając na piśmie wypowiedzenie zmieniające. Do połowy okresu wypowiedzenia zatrudniony ma czas na zastanowienie się czy przyjmuje te warunki. Jeżeli nie, to dochodzi do ustania stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia.

Urlop bezpłatny może być udzielony wyłącznie na nasz pisemny wniosek. Pracodawca nie ma więc prawa wysłać nas przymusowo na taki ,,odpoczynek'' , by uniknąć na przykład wypłat wynagrodzeń w czasie przestojów i podobnych przypadków. Gdyby taka sytuacja nastąpiła, możemy domagać się, poprzez sąd pracy, wynagrodzenia za ten czas, bo my byliśmy gotowi do wykonywania obowiązków.
Zanim weźmiemy dłuższy urlop bezpłatny powinniśmy się jednak dobrze zastanowić. W tym czasie jesteśmy zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, ale za ten okres nie przysługuje nam żadne wynagrodzenie - nie tak, jak w czasie urlopu wypoczynkowego. Stosunek pracy ulega czasowemu zawieszeniu i wstrzymane zostają wzajemne świadczenia stron. Okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się, z nielicznymi wyjątkami, do pracowniczego stażu pracy, a wobec tego jesteśmy wtedy pozbawieni uprawnień należnych nam z racji ubezpieczenia społecznego, w tym prawa do zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy. Nie wlicza się go również do okresów uwzględnianych później przy ustalaniu uprawnień emerytalnych.

Do urlopów bezpłatnych stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Są one udzielane na podstawie porozumienia stron, bez względu na staż pracy i w dniach kalendarzowych, a nie tak zwanych roboczych.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski