MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urząd nie zgadza się na postawienie figury Chrystusa na placu Mickiewicza

Karolina Koziolek
Abp S. Gądecki sam pojechał zatwierdzić wygląd figury Chrystusa
Abp S. Gądecki sam pojechał zatwierdzić wygląd figury Chrystusa Archidiecezja Poznańska
Urząd Miasta poinformował w środę o braku zgody na zorganizowanie wystawy na placu Mickiewicza, a tym samym ustawienie tam figury Chrystusa. Chce tego Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności.

Brak zgody ZDM-u, czyli zarządcy terenu wynika z niedopełnienia przez komitet odbudowy wymogów formalnych. Konkretnie chodzi o zgodę konserwatora zabytków oraz plastyka miejskiego. Z naszych informacji wynika, że mało prawdopodobne jest, by komitet zdążył do końca tygodnia dosłać, a miasto rozpatrzeć, brakujące dokumenty. To oznacza, że wystawa się nie odbędzie lub zostanie zaaranżowana w ograniczonym zakresie.

- Wnioskodawca nie uzyskał wymaganych prawem pozytywnych opinii i nie dostarczył odpowiedniej dokumentacji, w tym tej technicznej do Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP, by Wydział mógł odnieść się do kwestii bezpieczeństwa ogromnej konstrukcji pomnika. Kwestie przestrzegania prawa i bezpieczeństwa mieszkańców są kluczowe dla prezydenta Miasta i podległych mu jednostek - informuje Paweł Marciniak z biura prasowego UM.

Zarówno plastyk jak i konserwator nie są przeciwni organizowaniu samej wystawy, ich wątpliwości budzi jednak pomysł ustawienia na placu ponad 5-metrowej figury Chrystusa.

- Z konserwatorskiego punktu widzenia nie można traktować kopii figury Chrystusa z Pomnika Wdzięczności o wysokości 5,3 m i wadze ok. 2 ton jako standardowego elementu wystawy plenerowej. W obecnym kontekście przestrzennym placu zorganizowanym przez pomniki Adama Mickiewicza i Poznańskich Krzyży umieszczenie w ich sąsiedztwie kolejnego wielkogabarytowego monumentu budzi zastrzeżenia konserwatorskie - informuje w piśmie szefa komitetu Joanna Bielawska - Pałczyńska, miejska konserwator zabytków.

Swoje uwagi komitetowi odbudowy przekazał również plastyk miejski Piotr Libicki.

- Umieszczenie ekspozycji (20 plansz 120x140 cm) na osi pomnika Poznańskiego Czerwca nie jest właściwym rozwiązaniem. Powinna ona zostać dosunięta do wschodniej krawędzi placu lub zgodnie z przyjętą praktyką zostać zlokalizowana wzdłuż ul. św. Marcin w odległości ok. 15 metrów od krawędzi ulicy. Moje zastrzeżenia budzi także pięciometrowej wysokości statua jako element wystawy. W przestrzeni pl. Mickiewicza, w bliskim sąsiedztwie pomników Poznańskiego Czerwca i Adama Mickiewicza, będzie powodować kompozycyjny chaos. I choć miałaby być ona czasowym elementem w tej przestrzeni to dbałość o ład przestrzenny powinna dotyczyć także czasowych elementów, o co wnioskują także mieszkańcy i liczne organizacje społeczne. Właściwym rozwiązaniem byłoby umieszczenie mniejszej wielkości makiety statuy lub makiety pomnika jako elementu proporcjonalnego do plansz z ekspozycją i dopasowanego do charakteru przestrzeni - pisze Piotr Libicki.

ZDM poinformował o swojej decyzji policję oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Członkowie komitetu odbudowy pomnika zarzucają miastu brak zrozumienia dla idei odbudowy.

- Naziści w 1939 r. wywlekli figurę Chrystusa za szyję za placu Mickiewicza. Jeśli władze miasta nie rozumieją, że figura ponownie powinna tam stanąć staje się tożsama z tamtą ekipą - komentuje prof. Jan Skuratowicz, historyk sztuki z UAM, członek komitetu odbudowy.

Dodaje, że na niedzielne uroczystości miał być zaproszony prezydent elekt Andrzej Duda. - Jeśli przyjedzie, a figura na placu nie stanie, władze miasta niech się wówczas tłumaczą - mówi historyk.

W ubiegłą niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji odczytywano list abp Stanisława Gądeckiego, w którym ogłosił uroczysty wjazd figury Chrystusa do miasta już w najbliższą niedzielę. Ze szczegółowego programu, który przedstawił metropolita poznański wynika, że figura przybędzie do Poznania o godz. 15.30. Do miasta wjedzie od strony Katowic, po czym zostanie powitana w parafii na os. Tysiąclecia na Ratajach. Wg planu organizatorów o godz. 17 ma pojawić się na placu Mickiewicza. Gdzie zostanie uroczyście odsłonięta w trakcie koncertu patriotycznego.

Przypomnijmy, że figura jest fragmentem Pomnika Wdzięczności. Komitet jego odbudowy początkowo chciał, by monument ponownie stanął na placu Mickiewicza. Gdy nie było zgody Urzędu Miasta, komitet zaproponował lokalizację przy Jeziorze Malta. Urząd nie wydał zgody także na tę lokalizację.

Pomnik Wdzięczności w Poznaniu - wizualizacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski