Urząd pracy w Poznaniu dotuje firmę siostrzeńca szefowej!

Łukasz Cieśla
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu Fot. Andrzej Szozda
Przez osiem lat Adam Górski był pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Tuż po odejściu z urzędu założył firmę doradczą, która, jak sam przyznaje, głównie utrzymuje się z dotacji przydzielanych przez WUP. Do tej pory przyznano mu 8 dotacji o wartości ponad 10,5 mln zł. Smaczku sprawie dodaje fakt, że były urzędnik jest siostrzeńcem obecnej szefowej WUP. Przedstawiciele urzędu oraz sam zainteresowany nie widzą jednak w tej sytuacji niczego niestosownego.

Adam Górski pracował w WUP w latach 2001-2009. Najpierw w Wydziale Rynku Pracy, od 2002 roku zajmował się funduszami UE. Potem został kierownikiem wydziału do spraw funduszy UE. W 2009 roku złożył wypowiedzenie z pracy, założył firmę AG Doradztwo i zaczął startować w konkursach ogłaszanych przez WUP.

Polecamy:
Zdzisław S., były dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, z zarzutami korupcji

Do tej pory, jak podaje urząd, dofinansowanie otrzymało 8 złożonych przez niego projektów. To dokładnie połowa wszystkich wniosków złożonych przez AG Doradztwo.

Firma Adama Górskiego dostała łącznie z dotacji przydzielonych przez WUP ponad 10 ,5 mln zł. Na przykład dwukrotnie po prawie 2,5 mln zł na projekty „Wędka dla przedsiębiorczych” i „Własna firma – szansą na zmianę”. Jak mówi Górski, w tych projektach wypłacano wnioskodawcom dotacje na rozpoczęcie działalności.

Inne dofinansowania z WUP dla jego firmy opiewały na mniejsze kwoty: np. 1,7 mln zł i 1,2 mln zł na szkolenia nauczycieli z Piły i okolic.

Górski powiedział nam, że nie wie, ile jego firma ma zarobku z danego projektu. Stwierdził, że jego pracownicy mają około 3,5 tys. zł brutto miesięcznie za prowadzenie konkretnego projektu.

Czytaj też:
CBA na tropie korupcji w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu

– Moim zdaniem wszystko jest ok – mówi Adam Górski. – Wykształciłem się w pewnej materii. A odchodząc z urzędu trudno zająć się pieczeniem chleba czy produkcją butów. Pozostałem przy branży, na której się znam. Z urzędu odszedłem, bo chciałem zmienić coś w swoim życiu – dodaje.

Górski tłumaczy nam również, że pracownicy, którzy reprezentują sobą coś lepszego są podkupywani przez prywatne firmy i potem często piszą wnioski o dotacje do dawnego zakładu pracy.

Polecamy:
Zdzisław S., były dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, z zarzutami korupcji

– To dyskusyjna kwestia czy dochodzi w takich sytuacjach do konfliktu interesów. Coś trzeba robić w życiu – stwierdza Górski.

Przedstawiciele WUP zaznaczają z kolei, że wnioski o dotacje są oceniane przez Komisję Oceny Projektów. W jej skład wchodzą pracownicy WUP oraz eksperci spoza urzędu.

– Członkowie komisji przed przystąpieniem do oceny konkretnego wniosku podpisują deklaracje poufności i bezstronności wobec ocenianego podmiotu. Oświadczają, że z wnioskodawcami nie łączą ich żadne stosunki, które mogłyby wpłynąć na ich bezstronność. W przeciwnym wypadku zobowiązani są wyłączyć się z uczestnictwa w procesie oceny – informuje Bernadeta Ignasiak, główny specjalista ds. komunikacji medialnej WUP w Poznaniu.

Czytaj też:
CBA na tropie korupcji w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu

Dodaje, że projekty zgłaszane przez AG Doradztwo były oceniane łącznie przez 30 osób. Wszyscy zadeklarowali swoją bezstronność.

Urząd wyliczył również, że projekty, które uzyskały dofinansowanie, były oceniane przez 16 osób, z czego 5 osób wcześniej pracowało z Górskim. Z kolei projekty nieprzyjęte oceniało 14 osób, z czego 9 z nich wcześniej pracowało z beneficjantem. Można więc wyciągnąć wniosek, że byli koledzy z pracy są bardziej surowi dla firmy Górskiego niż osoby, które zatrudniono w WUP po jego odejściu.

– Też mam takie wrażenie, że byli koledzy gorzej mnie oceniają. Nie wiem, z czego to wynika. Odchodziłem z pracy w przyjaznej atmosferze – mówi Adam Górski.

Polecamy:
Zdzisław S., były dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, z zarzutami korupcji

Potwierdza też nasze informacje, że jest siostrzeńcem obecnej dyrektor WUP Barbary Kwapiszewskiej. Ale dodaje, że szefowa urzędu nie ma wpływu na wybór projektu. W podobnym tonie wypowiada się WUP.

– Pracownicy nie przedkładają jego projektów nad innymi. A dyrektor urzędu, zgodnie z zasadami dokonywania wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, nie ma wpływu na ocenę i przyjęcie projektów do dofinansowania – zaznacza Bernadeta Ignasiak.

Obecna sytuacja nie jest pierwszą dotyczącą wątpliwości wobec dotacji przyznawanych przez WUP. W przeszłości w mediach pojawiały się zastrzeżenia m.in. wobec niezależności ekspertów (tzw. asesorów) oceniających projekty. Ostatnio głośno było z kolei o byłym szefie poznańskiego WUP. Zdzisław S. został zatrzymany przez CBA pod zarzutem załatwiania dotacji w zielonogórskim WUP w zamian za łapówkę.

Czytaj też:
CBA na tropie korupcji w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu

– Słyszałem o tej sprawie. Ale nie chciałbym jej komentować. Zdzisław S. był kiedyś moim szefem i chciałbym być lojalny w stosunku do niego – stwierdza Adam Górski.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 66

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xxx
Dlaczego listy rankingowe są ogłaszane tak późno po ocenie? Komisja się kończy i mija kilka tygodni zanim zostaną ogłoszone, co w tym czasie dzieje się z listą rankingową?......
p
prac
Ciekawe kto tak przepisuje te tabletki, to nie są środki łatwe do dastania
Z
Zły
Nic się nie zmieni. To ciągle ta sama sitwa od 89 r. zasiada w urzędach. Nie chciałbym mieszać polityki w to wszystko, ale tylko radykalna zmiana władzy w województwie mogłaby coś poradzić w tej kwestii. PSL, PO a zwłaszcza SLD tylko gwarantują utrzymanie statusu quo, nie wiem jak byłoby z PIS pewnie tak samo. Od 89 r. rządzą te same osoby lub ich poplecznicy, dzieci. itd. zmieniając tylko barwy polityczne. Brak dopływu osób z poza układu, a nawet jak ktoś przyjdzie z zewnątrz do urzędu to tylko po to by zasuwał jak murzyn bez jakichkolwiek szans na awans, bo ten jest zarezerwowany dla "naszych" choćby największymi durniami byli.
w
wupo
Ustawa o pracownikach samorządowych stanowi, że czasowe powierzenie obowiązków może być do 3 miesięcy a tu mamy znacznie dłuższe powierzenie obowiązku i brak rozpisanego konkursu na stanowisko Kierownika Wydziału więc celowo tak powołano osobę aby obejść przepisy.
L
Llll
Pani Dyrektor a ja w swietle tego co tu zostalo napisane mam pytanie ile z publicznych pieniedzy wyplaci Pani za lipec wynagrodzenia i premii swojej sekretarce, po Kierownikowi wydzialu bez wyksztalcenia i swojemu osobistemu kierowcy - kierownikowi oddzialu rowniez bez odpowiedniego wyksztalcenia
S
Saaa
Tak jestes bezstronny
Zastanow sie co piszesz !!!!!!!
w
wupo
Tak się zastanawiam na stanem psychofizycznym autora tego komentarza i mam wrażenie, że strach zajrzał pod skóre. No ale cóż prawda w oczy kole, i jak widać GTW (grupa trzymająca władzę) została rozpracowana.

P.S. I nie próbujcie dalej odwracać uwagi, to naprawdę widać kto i w jakim celu to pisze.
......
Potwierdzam potwierdzam żyję w wolności i bez terroru, który wcześniej był w WUP tylko uskuteczniny przez osobę dalej piastującą wysokie stanowisko kierownicze (najwyższe w WUP).
Prawda prawda swoich praw można dochodzić w Sądzie i zapewniam, że tych praw się dochodzi w tej chwili właśnie tam. Ciekawe czy po zakończeniu sprawy dalej ktoś będzie tak pisał.
b
bezstronny
Czytając tę posty uśmiałem się niesamowicie, piszą tu osoby które odeszły oskarżając innych o mobbing, kolesiostwo i inne tam rzeczy. Same w rzeczywistości były tymi mobbingujacymi, ludźmi na stanowiskach kierowniczych którzy lubowali się w gnebieniu innych za byle co- nawet za źle postawiony przecinek. Chyba pomineli się z przeznaczeniem, bo czasy terroru już się skończyły i każdy może dochodzić swych praw przed sądem, chyba że sam ma coś na sumieniu.
W
Wiem co pisze
W gabinecie pani dyrektor odbylo sie niejedno spotkanie w tej sprawie na ktorym tak lawirowano punktacja aby kpnkretne projekty otrzymaly minim gwaramtujace srodki. Poza tym jest to nieetyczne ze urzad przydziela srodki siostrzencowi dyrektora a jak Pani Dyrektor wiedziala ze sa srodki Panu Adamowi przydzielane a wiedziala to mogla sie zwolnic wowczas nie byloby problemu i calego zamieszania
m
m
proszę się zwrocic do redaktora on ma oficjlan dane z wup i czy wygrywa firma a czy firma b to nie jest zalezna od Pani Dyrektor WUP ....poczytajcie trochę o całym systemie finansowania i ocen .a później komentujcie.Pozdrawiam
,,,
Powierzenie funkcji kierownika wydziału osobie bez wyższego wykształcenia (wprawdzie p.o. ale to też jest kierownik) i kierowanie oddziałem przez osobę, której brat jest zatrudniony na podległym stanowisku to tylko potwierdzenie tej poniższej tezy i naruszenie przepisów ustawy o pracownikach samorządowych.
O
Obym się mylił
Ale mam wrażenie że uczciwe nie było przydzielenie siostrzeńcowi tych środków
d
dociekliwy
A Aldona S.-T. - też kierowniczka jednego z priorytetów pracuje u Adama Górskiego.
o
obywatel
Czy zarząd województwa podjął jakąś decyzję personalną w związku z tym artykułem.
Jako obywatel, wyborca, podatnik oczekuję stanowczych działań naszej władzy - wybranej przez nas obywateli.
Nie może tak być, że osoby zatrudnione w publicznych instytucjach działają na korzyśc swojej rodziny. Przecież te pieniądze mógł dostać inny projektodawca, który nie był powiązany i jego projekt byłby oceniony w 100% bezstronnie.
Czy sejmik województwa zamierza podjąć jakieś działania w tej sprawie.
Może Komisja Rewizyjna Sejmiku przeprowadziłaby kontrolę działalności WUP, bo z informacji zasłyszanych od innych osób wynika, że tam ktoś (Pani Dyrektor) urządziła sobie swoje własne podwórko i nie bierze pod uwagę tego, że jest reprezentantem obywateli zatrudnionym z ciężko zapracowanych i opłacanych podatków.
Oczekuję stanowiska Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa.
Dodaj ogłoszenie