Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Regulacji Energetyki kontroluje dystrybutorów energii i gazu. Nieprawidłowości w wielu firmach

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
URE po raz pierwszy sprawdził, jak dystrybutorzy energii i gazu wywiązują się z obowiązków udostępniania informacji. Prezes URE wezwał firmy, u których wykryto nieprawidłowości, do ich natychmiastowego usunięcia.
URE po raz pierwszy sprawdził, jak dystrybutorzy energii i gazu wywiązują się z obowiązków udostępniania informacji. Prezes URE wezwał firmy, u których wykryto nieprawidłowości, do ich natychmiastowego usunięcia. pixabay.com/materiał ilustracyjny
Urząd Regulacji Energetyki po raz pierwszy sprawdził, jak dystrybutorzy energii i gazu wywiązują się z obowiązków udostępniania informacji. - Mają dbać o równy dostęp do sieci, ale także o dostęp do wiedzy i informacji o działaniu rynku - podkreślił prezes URE. Informacje, które mają obowiązek publikować dystrybutorzy, są istotne, ponieważ mogą m.in. stanowić pierwszy krok w próbie świadomego wyboru sprzedawcy prądu lub gazu. W wielu firmach stwierdzono nieprawidłowości.

- Dystrybutorzy są szczególnymi uczestnikami rynku, niejako „kierują ruchem” na energetycznych i gazowych „autostradach”, czyli sieciach, którymi przesyłany jest prąd i gaz. Dlatego nie tylko mają dbać o równy dostęp do tych sieci, ale także o dostęp do wiedzy i informacji o działaniu rynku, która jest niezbędna zarówno podmiotom rynkowym, jak i konsumentom

– zauważa Rafał Gawin, prezes URE.

Czytaj też:

Kontrole URE. "Konsumencie, masz prawo do tych informacji!"

Po raz pierwszy URE skontrolowało strony internetowe dystrybutorów i sprawdziło dostępność podstawowych, określonych prawem informacji. W tym celu przeanalizowano strony internetowe 187 przedsiębiorstw energetycznych, świadczących usługę dystrybucji energii elektrycznej oraz 53 przedsiębiorstw o statusie operatorów systemów dystrybucyjnych gazowych.

Na stronach internetowych operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) mają obowiązek zamieszczać:

  • aktualne listy sprzedawców energii elektrycznej i gazu, z którymi OSD zawarł umowy o świadczenie usług dystrybucji;
  • aktualne listy sprzedawców rezerwowych energii elektrycznej/gazu, którzy oferują taką sprzedaż odbiorcom przyłączonym do sieci danego operatora. Powinny one zawierać adresy stron internetowych sprzedawców, na których publikowane są oferty sprzedaży rezerwowej oraz informacje o obszarze, na jakim dany sprzedawca oferuje taką sprzedaż;
  • informacje o sprzedawcy z urzędu energii elektrycznej / paliw gazowych działającym na obszarze danego OSD;
  • wzorce umów zawieranych z użytkownikami systemu, w szczególności wzorce umów zawieranych z odbiorcami końcowymi oraz ze sprzedawcami energii elektrycznej/paliw gazowych.

Czytaj też:

Nieprawidłowości u sprzedawców energii elektrycznej i gazu

Jak informuje URE, aktualną listę sprzedawców energii elektrycznej lub gazu, z którymi dany operator zawarł umowę o świadczenie usług dystrybucji, publikuje 61 proc. badanych przedsiębiorstw. Wyniki monitoringu tej informacji wypadły zdecydowanie korzystniej dla dystrybutorów energii elektrycznej. Taką informację podaje 70 proc. dystrybutorów prądu i tylko 32 proc. dystrybutorów gazu ziemnego.

To istotna informacja, ponieważ może stanowić pierwszy krok w próbie świadomego wyboru sprzedawcy prądu lub gazu. Odbiorca jest przyłączony do sieci danego dystrybutora (którego zmienić nie może), a sprzedawców może wybierać tylko spośród firm, które mają podpisane umowy z tym dystrybutorem i mogą działać na jego terenie.

- Jeszcze mniejszy odsetek – bo zaledwie 41 proc. monitorowanych przedsiębiorstw – umieszcza na swoich stronach internetowych aktualną listę tzw. sprzedawców rezerwowych. Informacje takie znalazły się u 43 proc. dystrybutorów energii i u 36 proc. sprzedawców gazu. Często informacje te ograniczały się do podania nazwy i adresu sprzedawcy rezerwowego, pomijając adresy stron internetowych tych sprzedawców, gdzie powinny być publikowane oferty sprzedaży rezerwowej

– wyjaśniają przedstawiciele URE.

Zobacz też:

Informacje o sprzedawcach rezerwowych mają znaczenie dla odbiorców gazu i energii. Sprzedawca rezerwowy ma zapewnić ciągłość dostaw odbiorcom, gdy dotychczasowy sprzedawca zaprzestanie sprzedaży np. z powodu likwidacji czy upadłości przedsiębiorstwa.

- Jeżeli odbiorca nie wskaże w umowie o świadczenie usług dystrybucji lub umowie kompleksowej sprzedawcy rezerwowego, lub też gdy wybrany sprzedawca rezerwowy nie będzie mógł realizować rezerwowej umowy sprzedaży, wtedy rolę tę będzie pełnić tzw. sprzedawca z urzędu. Przeprowadzony przez URE monitoring wskazał jednak, że informacje takie możemy znaleźć na portalach zaledwie u 18 proc. monitorowanych przedsiębiorstw

– czytamy w raporcie URE.

Co więcej, wzory umów, jakie proponują dystrybutorzy, zostały zamieszczone jedynie przez 34 proc. dystrybutorów gazu i 61 proc. dystrybutorów energii.

Niepokojące jest również to, że większość kontrolowanych stron internetowych nie posiadała certyfikatu SSL. Jeśli strona nie jest zabezpieczona certyfikatem SSL, to dane osób korzystających z takiej strony (np. dane logowania, dane osobowe składane w formularzach internetowych itp.) są przesyłane w sposób niezabezpieczony, a to oznacza, że informacje takie mogą być przechwycone przez osoby nieupoważnione.

Kodeks Wykroczeń oraz wewnętrzne regulaminy wspólnot mówią jasno, czego nie wolno robić w bloku. Łamiesz te zakazy? Musisz liczyć się z konsekwencjami ze strony policji, a nawet sądu. CZYTAJ DALEJ >>>

Uważaj! Za robienie tego w mieszkaniu dostaniesz spory manda...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski