Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważajcie na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty za prąd. To może być oszustwo! Nie klikajcie w link, bo wyczyszą wasze konto bankowe

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Wojciech Barczyński
Jeśli dostaniesz SMS z groźbą, że odetną ci prąd, bo nie zapłaciłeś rachunku, nie klikaj w nadesłany link, bo oszuści wyczyszczą twoje konto bankowe.

Pierwsze fałszywe SMS-y, dotyczące rzekomo nieuregulowanych płatności za prąd, otrzymali klienci Polskiej Grupy Energetycznej. Informacje wysyła rzekomo PGE Obrót. Poza żądaniem należności wiadomość zawiera groźbę, że w przypadku braku zapłaty, zostanie wyłączony prąd. W SMS-ie załączony jest link do płatności. Kliknięcie w niego może spowodować utratę wszystkich pieniędzy, jakie posiadamy na koncie bankowym.

Czytaj też: Cyberprzestępcy po raz kolejny podszywają się pod Pocztę Polską. Firma ostrzega

Co zrobić, gdy dostaniemy taką wiadomość?

Najpierw należy sprawdzić, czy istotnie zalegamy z płatnością. - Należy zapytać o to pracownika, czy sprawdzić należności na swoim koncie - tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue. I dodaje: - Jeżeli nie mamy pewności czy SMS jest prawdziwy, lepiej nie klikać w link, a zadzwonić do firmy. Gdy wiadomość prosi o instalację aplikacji, sprawdźmy czy link przenosi do oficjalnego sklepu Google Play lub App Store.

PGE Obrót na stronie internetowej przestrzega swoich klientów przed fałszywymi SMS-ami: Prosimy o zignorowanie takiego SMS-a i nieotwieranie strony podanej w wiadomości. Jej otwarcie może skutkować zainstalowaniem złośliwego oprogramowania na urządzeniu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z infolinią (+48 422 222 222).

Padliśmy ofiarą oszustwa. Co robić?

Specjaliści z CyberRescue radzą, aby w przypadku, gdy dokonaliśmy płatności kartą, natychmiast wyzerować na niej limity, czyli zabezpieczyć przed płatną subskrypcją cykliczną, a następnie zastrzec kartę. Później należy reklamować transakcje kartowe.

Jeżeli zapłaciliśmy przelewem, to od razu należy poinformować o tym fakcie bank, a następnie złożyć zawiadomienie na policję o możliwości popełnieniu przestępstwa.

Warto wiedzieć: Zasadzki cyberprzestępców, czyli ciemna strona internetu

CyberRescue to startup, zajmujący się m.in. zabezpieczaniem zgubionych urządzeń, weryfikacją podejrzanych wiadomości, zwrotem pieniędzy skradzionych z kont bankowych oraz informowaniem o cyberzagrożeniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski