Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V Światowy Dzień Ubogich. Ubodzy to nie masowe zjawisko. To ludzie, których Kościół chce postawić w centrum

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
W niedzielę, 14 listopada Kościół katolicki będzie obchodził V Światowy Dzień Ubogich. Święto zostało ustanowione z inicjatywy papieża Franciszka. Tego dnia w centrum Kościoła znajdują się ubodzy, których każdego dnia mijamy na ulicy czy dworcu.
W niedzielę, 14 listopada Kościół katolicki będzie obchodził V Światowy Dzień Ubogich. Święto zostało ustanowione z inicjatywy papieża Franciszka. Tego dnia w centrum Kościoła znajdują się ubodzy, których każdego dnia mijamy na ulicy czy dworcu. pixabay / zdjęcie ilustracyjne
W niedzielę, 14 listopada, Kościół katolicki będzie obchodził V Światowy Dzień Ubogich. Święto zostało ustanowione z inicjatywy papieża Franciszka. Tego dnia w centrum Kościoła znajdują się ubodzy, których każdego dnia mijamy na ulicy czy dworcu.

V Światowy Dzień Ubogich w Kościele

Dlaczego ważne jest mówienie o osobach w kryzysie bezdomności? Często uważamy ich za niepotrzebnych. Myślimy, że nie mają nic do zaproponowania naszemu społeczeństwu. Marginalizujemy ich, chcemy usunąć z centrów miast, bo nie pasują do nas: do nowoczesnych budynków, odnowionych kamienic i zadbanych parków. Dostrzeżenie ich obecności, potencjału, a w konsekwencji przywracanie im głosu jest niezwykle ważne. Bezdomni to nie masowe zjawisko bez twarzy: to konkretni ludzie, którzy mają swoje imiona. Te imiona powinniśmy znać, bo w nich streszcza się ich godność.

Bezdomność (nie)zawiniona

– Wydaje się, że zyskuje coraz większy poklask koncepcja, według której ubodzy nie tylko są winni swojemu ubóstwu, ale też stanowią ciężar nie do zniesienia dla systemu ekonomicznego, który kładzie w centrum zainteresowań nieliczne kategorie osób uprzywilejowanych(...). W ten sposób stajemy się świadkami tworzenia się coraz to nowych pułapek biedy i wykluczenia, generowanych przez działaczy ekonomicznych oraz finansowych pozbawionych skrupułów, pozbawianych zmysłu humanitarnego i odpowiedzialności społecznej

– napisał papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Ubogich.

Koncepcji, o której mówi papież Franciszek, przeczy historia Pawła. Mężczyzna, który szedł przez centrum miasta w dziurawych i brudnych spodniach. Na dworze było zimno, choć ten na nogach miał tylko klapki. Był zaskoczony, że ktoś go zaczepił. Z każdym kolejnym pytaniem otwierał się coraz bardziej. Opowiedział, jak trafił na ulicę.

– Rok po roku miałem pogrzeby w rodzinie – opowiadał. – Najpierw straciłem ojca, później matkę, potem syna i żonę.

Mężczyzna nie poradził sobie z traumatycznymi wydarzeniami. Jego żona wraz z dzieckiem zginęła w wypadku samochodowym. Od tego czasu domem Pawła stała się ulica.

Zobacz też: Co jedzą pacjenci w szpitalach w Wielkopolsce?

Jedzenie w szpitalach - dobre czy niedobre? Ten temat od lat budzi wiele kontrowersji. Pacjenci często skarżą się na posiłki, jakie przychodzi im jeść podczas pobytu w szpitalu. Poprosiliśmy czytelników "Głosu Wielkopolskiego", by podzielili się swoimi wrażeniami na temat szpitalnego jedzenia. W poniższej galerii zamieściliśmy zdjęcia przesłane przez naszych czytelników. Zobacz, jak wyglądają posiłki oferowane przez wielkopolskie szpitale --->Czytaj też: Ogromne rachunek po wizycie u dentysty? Zęby można leczyć za darmo! Zobacz, co Ci przysługuje w ramach NFZ

Jedzenie w szpitalach może zaskoczyć! Co jedzą pacjenci? Tak...

Dramat Jurka rozpoczął się w momencie rozwodu: wpadł w alkoholizm, co doprowadziło go do bezdomności. Jest błyskotliwy i sarkastyczny. Z pamięci recytuje wiersze polskich poetów.

- Co chcesz wiedzieć? Czy piję? Piję. Czy jestem bezdomny? Jestem

– przyznał podczas jednej z rozmów.

Tamta rozmowa spełzła na niczym. Mężczyzna otwierał się z każdym kolejnym spotkaniem, zwłaszcza wtedy, gdy miał dobry humor. – Jestem na ulicy na własne życzenie, nie muszę nikogo oszukiwać i o to obwiniać – tłumaczył. – Moją szansą jest terapia, na którą się dostałem. Zobaczę, jak to będzie. Najważniejsze jest, że ktoś we mnie uwierzył.

Caritas Poznań dla bezdomnych

W związku ze Światowym Dniem Ubogich, w kościele pw. Świętego Krzyża o 12.30 zostanie odprawiona msza w intencji osób, które pomagają ubogim. Z kolei w tygodniu poprzedzającym święto Caritas Poznań wsparł osoby bezdomne przed najtrudniejszym dla nich okresem w ciągu roku. Ubodzy otrzymali śpiwory, koce, plecaki, skarpetki i bieliznę.

Na początku listopada rozpoczęły się też jesienno-zimowe patrole Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Służby docierają do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Sprawdzają, w jakim są stanie zdrowia oraz zapewniają odpowiednią pomoc w czasie niskich temperatur.

Główny Urząd Statystyczny podał właśnie ostateczne dane dotyczące zgonów w 2020 roku, z podziałem na ich przyczyny. W zeszłym roku zmarło ponad 40 tys. Wielkopolan – o ponad 5 tys. więcej niż w roku 2019. Co jest najczęstszą przyczyną zgonów Wielkopolan? Ilu mieszkańców naszego województwa zmarło w 2020 roku na COVID-19? Jak wyglądają dane statystyczne dotyczące umieralności w Wielkopolsce w ubiegłym roku w porównaniu do roku 2019? Sprawdź!---->

Na jakie choroby najczęściej umierają Wielkopolanie? 10 najw...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski