Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VAT-em w język obcy?

Monika Kaczyńska
Ci, którzy z powodów finansowych będą musieli zrezygnować z kursów w szkołach językowych skorzystają z działających w szarej strefie korepetytorów
Ci, którzy z powodów finansowych będą musieli zrezygnować z kursów w szkołach językowych skorzystają z działających w szarej strefie korepetytorów Paweł Relikowski
Szkoły językowe obawiają się obciążenia 23-procentowym podatkiem VAT kursów językowych. Ministerstwo uspokaja, rodzice czekają na rozwój wypadków.

Już blisko 18 tysięcy podpisów pod petycją domagającą się utrzymania zerowej stawki VAT na kursy językowe zebrało organizujące akcję „Nie dla VAT na kursy językowe” Polskie Stowarzyszenie na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych. Skąd petycja? Projekt ustawy o VAT, który ujrzał światło dzienne pod koniec ubiegłego roku nie przewidywał zerowej stawki VAT na kursy językowe. Według prowadzących szkoły nauki języków obcych to oznaczałoby podwyżki cen kursów i odpływ klientów do szarej strefy.

Bez szans na odliczenia
-W przypadku obciążenia kursów 23-procentowym podatkiem VAT podwyżki cen byłyby nieuchronne - mówi Katarzyna Skrzypczak z Centrum Języków Obcych Kontakt. - Zwolennicy takich pomysłów twierdzą, że szkoły mogłyby sobie VAT odliczyć. Ale to możliwość czysto teoretyczna. Podstawowy koszt szkół to praca lektorów. Ani umowa-zlecenie, ani umowa o pracę - a w taki sposób są zatrudniani lektorzy, nie stwarza możliwości odliczeń. Szkoła będzie więc musiała po prostu ten VAT zapłacić. Nie ma możliwości, żeby ceny kursów nie wzrosły - podkreśla K. Skrzypczak.

Co do tego, że zyski szkół nie są na tyle wysokie, by mogły wziąć na siebie cały koszt podatku właściciele są zgodni.

- Nie analizowaliśmy jeszcze szczegółowo skutków wprowadzenia 23 proc. VAT - mówi Paulina Prokopiuk ze szkoły Akces- Benefit. - Jednak będzie to na pewno w jakiś sposób odczuwalne. Albo będą musiały pójść w górę ceny kursów, albo spaść zarobki lektorów. W przeciwnym razie szkoły musiałyby dopłacać - mówi.

Kursy w ciągu ostatnich lat nie zdrożały, bo klienci nie mogą płacić za nie więcej

Biorąc pod uwagę, że cena trwającego rok szkolny kursu to koszt przeciętnie od 1,5 do 2 tysięcy złotych, 23-procentowa podwyżka oznaczałaby konieczność dołożenia dodatkowych 345-460 złotych. Właściciele szkół obawiają się, że to może okazać się barierą nie do przejścia. - Od trzech lat w Poznaniu ceny kursów nie rosły, mimo rosnących kosztów - twierdzi Katarzyna Skrzypczak. - Nasi uczniowie nie chcą i nie mogą płacić więcej. Wzrost cen, a ten będzie nieuchronny, gdy kursy zostaną obciążone VAT-em spowoduje ich odpływ do szarej strefy.

Z kieszeni do kieszeni
Piotr Szczepański, ojciec dwójki dzieci na razie nie martwi się perspektywą wzrostu cen kursów językowych.

- Jeśli dostaniemy 500 złotych na dziecko, zapłacę po prostu więcej i nawet nie drgnie mi powieka - mówi. - Na razie na dodatkowy kurs angielskiego w ciągu roku szkolnego i dwutygodniowe wakacje językowe wysyłamy starszą córkę. Rocznie to koszt około 4 tysięcy złotych. Młodszy ma angielski tylko wprzedszkolu. Ale od września idzie do szkoły i też będzie chodził do szkoły językowej. To inwestycja w przyszłość. Dodatkowe pieniądze od państwa będą więc jak znalazł, choć i bez nich na ten cel musiałyby się znaleźć.

Minister uspokaja
Na razie Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie pracuje nad zmianami w ustawie o VAT. To jednak może się w każdej chwili zmienić. Organizatorzy akcji „Nie dla VAT na kursy językowe” zbierają więc podpisy, by lobbować przeciw takim rozwiązaniom.

- Pięć lat temu była już próba opodatkowania kursów - mówi Paulina Żyłka z PASE. - Wtedy także protestowaliśmy i udało nam się doprowadzić do zaniechania tego pomysłu. Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Bo podatek zaszkodzi i szkołom, i uczniom - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski