Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIII LO: Kto wyjaśni zagadkę majątku księdza Piotrowskiego?

Krzysztof M. Kaźmierczak
Krzysztof M. Kaźmierczak
Właścicielem siedziby VIII LO jest obecnie Archidiecezja
Właścicielem siedziby VIII LO jest obecnie Archidiecezja Marek Zakrzewski
Wyjaśnienie przeszłości majątku ks. Czesława Piotrowskiego jest szansą na to, by wpłynąć na losy VIII Liceum Ogólnokształcącego mieszczącego się w postawionym przez duchownego budynku przyznanym przez sąd Archidiecezji Poznańskiej. Próbowaliśmy ustalić, co stało się z częścią nieruchomości, którą ścigany przez wierzycieli duchowny sprzedał zakładom im. H. Cegielskiego.

Przedwojenne szkoły ks. Piotrowskiego były mocno zadłużone, ale ich właściciel był sumienny i spłacał długi nawet po wojnie. Informowaliśmy wcześniej, że w aktach z 1945 roku natknęliśmy się na pismo do Banku Cukrownictwa informujące o sprzedaży części ziemi tym. Za 850 tys. ówczesnych złotych duchowny sprzedał 950 m kw. Nabywcą był "H.Cegielski sp. akcyjna w Poznaniu pod Tymczasowym Zarządem Państwowym".

Władze PRL podzieliły słynną fabrykę na dwie firmy. Jedna prowadziła produkcją przemysłową i jej sukcesorem są obecne zakłady. Druga zajmowała się przedwojennymi akcjami oraz zarządzaniem kilkunastoma nieruchomościami.

- Parcela, o której mowa w korespondencji z Bankiem Cukrownictwa nie weszła w skład majątku przedsiębiorstwa państwowego Zakłady Przemysłowe H.Cegielski utworzonego w październiku 1948 roku- ustalił na naszą prośbę Henryk Łobocki, dyrektor ds. infrastruktury H.Cegielski-Poznań S.A.

Kupiona od księdza działka powinna zatem należeć do H.Cegielski Spółka Akcyjna w Likwidacji, która istniała do 1971 roku. Niestety, nie znaleźliśmy nic o niej w zachowanej dokumentacji archiwalnej spółki (jest ona jednak niekompletna). Nie wiadomo, czy nie zapomniano o niej w zawierusze nacjonalizacji fabryki. Gdyby tak się stało i udałoby się odnaleźć dokumenty, to istniałaby możliwość wznowienia postępowania dotyczącego spadku po ks. Piotrowskim.

- Mam nadzieję, że sprawa budynku szkoły zostanie jak najszybciej rozwiązana. Jest to w interesie naszych uczniów - martwi się Marek Grefling, dyrektor VIII LO. - Wszystkie kwestie powinny zostać rozstrzygnięte, także te dotyczące przeszłości terenów, na których znajduje się liceum. Liczę na to, że zbadają je kompetentne urzędy i instytucje - dodaje kierujący liceum.

Poznańskie VIII LO zostaje w kościelnym budynku - na razie

Czy Urząd Miasta Poznania podejmie starania o to, by wyjaśnić zagadkowe okoliczności dotyczącej majątku po duchownym społeczniku? Raczej na to się nie zanosi, gdyż w ocenie prawników UMP - jak twierdzi Rafał Łopka, p.o. rzecznika poznańskiego magistratu - mają one marginalne znaczenie dla sprawy. Obecnie pewne jest tylko to, że VIII LO rozpocznie nowy rok szkolny w dotychczasowej siedzibie.

Aktualnie toczy się ponownie sprawa o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości wytoczona samorządowi przez Archidiecezję Poznańską. W 2011 roku sąd prawomocnie przyznał jej 4,7 mln zł odszkodowania za część nieruchomości zajętej pod ulice (miasto wystąpiło o kasację tego wyroku). Obecny spór dotyczy ponad 6 mln zł za korzystanie z budynków. Pierwsza i jak dotąd jedyna rozprawa odbyła się w styczniu br.

- Finał sprawy może się opóźnić, ale jest nieuchronny. Bezdyskusyjnie nieruchomość należy do Archidiecezji - mówi radca Mikołaj Drozdowicz, reprezentujący stronę kościelną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski