Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W których branżach dochodzi do największej liczby wypadków przy pracy? Mamy zdecydowanych liderów

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Poszkodowani w zbadanych przez inspektorów pracy wypadkach w 2022 roku, najczęściej pracowali w zakładach przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz handlowych i napraw.
Poszkodowani w zbadanych przez inspektorów pracy wypadkach w 2022 roku, najczęściej pracowali w zakładach przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz handlowych i napraw. Pawel Relikowski/ Polska Press
W 2022 r. zbadano 1920 wypadków przy pracy, w których poszkodowanych było łącznie 2179 osób – przekazał Główny Inspektorat Pracy. 686 z nich odniosło ciężkie obrażenia ciała, a 247 zakończyło się śmiercią pracownika. Dla porównania, rok wcześniej doszło do 2104 wypadków. Największa grupa poszkodowanych pochodzi z budownictwa i przetwórstwa przemysłowego.

Spada liczba wypadków przy pracy

Pracodawca ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić właściwego terytorialnie, ze względu na miejsce zdarzenia, okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy.

Z danych przekazanych PAP wynika, że w 2022 r. Państwowa Inspekcja Pracy zbadała łącznie 1920 wypadków przy pracy, w których poszkodowanych było 2179 osób. 686 z nich odniosło ciężkie obrażenia ciała, a 247 zakończyło się śmiercią pracownika.

Z kolei w 2021 r. odnotowano ogółem 2104 wypadki, w których ucierpiały 2294 osoby. Dla 766 pracowników wypadki skończyły się ciężkimi obrażeniami ciała, a dla 289 - śmiercią. W 2020 r. PIP zbadała łącznie 2016 wypadków przy pracy. Poszkodowanych było wówczas 2236 osób w tym 733 ciężko. 274 wypadki zakończyły się śmiercią pracownika.

Tu najczęściej dochodzi do wypadków

Poszkodowani w zbadanych przez inspektorów pracy wypadkach w 2022 roku, najczęściej pracowali w zakładach:

  • przetwórstwa przemysłowego – 34,9 proc. (w 2021 r. – 38,0 proc.; w 2020 r. – 35,3 proc.),
  • budowlanych – 24,5 proc. (w 2021 r. – 26,1 proc., w 2020 r. – 26,6 proc.)
  • handlowych i napraw – 9,4 proc. (w 2021 r. – 9,2 proc., w 2020 r. – 8,8 proc.).

Co mogą zrobić pracodawcy?

PIP przypomina o zainicjowanych i realizowanych działaniach, które mają na celu poprawę sytuacji. Są to działania kontrolno-nadzorcze oraz prewencyjne, podnoszące świadomość wszystkich uczestników procesu pracy.

Jednym z działań Państwowej Inspekcji Pracy, zmierzającym do ograniczania liczby wypadków przy pracy, jest realizowana w latach 2022 – 2024 "Strategia kontroli i prewencji w budownictwie", której głównym założeniem jest synergiczne odziaływanie kontrolami na duże i małe place budowy w połączeniu z rozbudowanymi działaniami prewencyjnymi oraz promującymi bezpieczną pracę w tym sektorze.

Z kolei w przetwórstwie przemysłowym PIP w 2022 r. zrealizowano kilka programów kontrolno-nadzorczych oraz prewencyjnych, ukierunkowanych na poprawę warunków pracy. Chodzi m.in. o kontrole spełniania przez maszyny i urządzenia wymagań bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, dyktowanych dyrektywami i rozporządzeniami unijnymi oraz przepisami krajowymi, ograniczanie zagrożeń zawodowych w zakładach pracy stosujących substancje i mieszaniny chemiczne, wzmożony nadzór nad zakładami pracy, w których obserwowany jest wysoki poziom zagrożeń zawodowych i wypadkowych.

– Natomiast dla osiągnięcia trwałej poprawy w zakresie powszechnego przestrzegania przepisów bhp szczególnie istotne jest bezpośrednie zaangażowanie pracodawców w proces zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Najważniejsza jest świadomość, że obszar potocznie przez nich zwany bhp, to równie istotny aspekt funkcjonowania firmy, jak płynność finansowa, poszerzanie rynków zbytu i rozwój firmy – podkreśla PIP.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W których branżach dochodzi do największej liczby wypadków przy pracy? Mamy zdecydowanych liderów - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski