Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu uruchomiono pierwszy hub kwantowy. Pozwoli on na wykonywanie skomplikowanych obliczeń przez komputery kwantowe

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Wideo
od 16 lat
To historyczny moment dla całej polskiej nauki. W piątek, 4 lutego w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym została podpisana umowa na pierwszy hub kwantowy. Oznacza to, że polscy naukowcy będą mieli dostęp do komputerów kwantowych w Stanach Zjednoczonych poprzez usługi chmurowe. Podpisanie tej umowy jest krokiem milowym dla rozwoju m.in. gospodarki oraz medycyny.

W Poznaniu powstaje pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej hub kwantowy. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk dołącza do sieci IBM Quantum Network. Wraz z polskimi naukowcami oraz IBM PCSS będzie rozwijać technologie obliczeń kwantowych oraz ich zastosowanie. Oznacza to, że komputery kwantowe za pomocą usług w chmurze będą mogły połączyć się PCSS, a naukowcy z Poznania będą mogli to wykorzystać do prowadzenia własnych badań.

- Od dzisiaj będziemy mieć dostęp do przełomowej technologii, do której dostęp ma zaledwie kilka państw na Świecie. W końcu będziemy mogli w tym całym procesie uczestniczyć

- mówi prof. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk

Jak zaznacza, przełom związany z komputerami kwantowymi polega na tym, że nauka przechodzi małymi krokami z obliczeń binarnych, które obowiązują w komputerach klasycznych (system zer i jedynek – przyp. red) do świata, w którym pomiędzy tymi skrajnymi liczbami znajdują się inne dane.

Sprawdź też:

Pozwoli to na to, że wiele obliczeń, szczególnie bardzo złożonych systemów, stanie się o wiele wydajniejsze. Algorytmy kwantowe w powiązaniu z wykorzystaniem mocy obliczeniowej superkomputerów są w stanie poradzić sobie ze złożonymi zadaniami matematycznymi i informatycznymi nieprównanie szybciej, niż te powszechnie dziś stosowne.

Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Komputery kwantowe pozwalają na przeprowadzenie skomplikowanych i wieloczynnikowych procesów oraz symulacji. Oznacza to, że mogą zostać wykorzystane do złożonych oraz dynamicznych procesów w zakresie inżynierii materiałowej, chemii i biomedycynie. Pozwoli to na tworzenie m.in. nowych leków czy przeprowadzanie skomplikowanych badań medycznych z zakresu genetyki.

- Przełom w tych dziedzinach życia oraz nauki jest na wyciągnięcie ręki. Przyczyni się to także rozwoju lokalnej i światowej gospodarki

- powiedział Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM Polska.

Zobacz także:

Podpisanie tej umowy jest przełomowym momentem w historii polskiej nauki. Proces uzyskania dostępu do komputera kwantowego w trwały od blisko roku. W listopadzie 2021 na konferencji IMPACT w Poznaniu, uzyskano poparcie Janusza Cieszyńskiego, ministra cyfryzacji oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Chciałbym, abyśmy w tych najnowocześniejszych technologiach, w tym technologiach kwantowych, brali czynny udział. Jeśli chodzi o komputery kwantowe to jesteśmy na starcie ich rozwoju, dlatego tym bardziej się cieszę, że możemy aktywnie brać udział w tym procesie

- powiedział minister Cieszyński.

Cała inicjatywa jest sfinansowana dotacją celową Prezesa Rady Ministrów ze środków będących w dyspozycji Ministra Cyfryzacji. Jej koszt, jak powiedział minister wyniesie około 5 milionów złotych.

Polska ten hub kwantowy będzie wykorzystywać na potrzeby cyberbezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji, w tym także jako wsparcie dla innowacyjnych rozwiązań w przemyśle, technologiach kosmicznych, metrologii, czy też w modelowaniu kryzysowym.

Zobacz też:

Tyle teraz musi płacić ci pracodawca. Takie są wyliczenia pe...

Tramwaje jeszcze w tym półroczu mają dojechać do końcowego przystanku przy ul. Błażeja. Torowisko i trakcja są już gotowe, prace trwają jeszcze przy wiadukcie na ul. Lechickiej, który przeszedł już pierwsze próby tramwajowe.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

MPK Poznań: Tramwaj na Naramowice na finiszu - niebawem poje...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski