Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu zaczyna brakować miejsc w noclegowniach i schroniskach. Jak bezdomni spędzą Boże Narodzenie?

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Każda osoba bezdomna, która w tej chwili zdecyduje się na znalezienie pomocy w schronisku, musi odbyć dziesięciodniową kwarantannę.
Każda osoba bezdomna, która w tej chwili zdecyduje się na znalezienie pomocy w schronisku, musi odbyć dziesięciodniową kwarantannę. Waldemar Wylegalski
W poznańskich schroniskach i noclegowniach dla osób bezdomnych zaczyna powoli brakować miejsc. W tym roku święta Bożego Narodzenia dla wszystkich pozostających bez dachu nad głową nie będą łatwe. Caritas Archidiecezji Poznańskiej musiał odwołać wigilię na MTP, a niektóre ośrodki będą ograniczać wyjazdy bezdomnych na święta.

– Obłożenie mamy w tej chwili maksymalne – informuje Beata Benyskiewicz ze Stowarzyszenia Pogotowie Społeczne, prowadzącego noclegownie przy ul. Borówki, Starołęckiej i Jawornickiej w Poznaniu. W trzech placówkach znajduje się łącznie 180 miejsc dla osób bezdomnych.

Protest Extinction Rebellion Poznań

Z kolei kilka miejsc jest nadal dostępnych w schronisku pn. Dom Charytatywny "Przystań" przy ul. Krańcowej. – Obłożenie nie różni się specjalnie od poprzednich lat. Z moich obserwacji wynika, że trudniejszy był dla nas początek pandemii, kiedy sporo osób wystraszyło się koronawirusa i postanowiło szukać schronienia w noclegowni – tłumaczy Anna Michalak, kierowniczka schroniska.

Kwarantanna w schroniskach dla bezdomnych

Każda osoba bezdomna, która w tej chwili zdecyduje się na znalezienie pomocy w schronisku, musi w tej chwili odbyć dziesięciodniową kwarantannę. Obecnie 24 osoby oczekują na przyjęcie do schronisk Pogotowia Społecznego w miejscach izolacyjnych.

Czytaj też: Poznańskie elżbietanki codziennie karmią setki najuboższych. Bezdomni dziękują, przynoszą siostrom żonkile i czekoladki

– Kolejne przyjmujemy cyklicznie, co dziesięć dni w dwóch różnych terminach – tłumaczy Beata Benyskiewicz. Jeśli ktoś już po przyjęciu poczuje się źle, zachoruje lub się przeziębi jest zobowiązana do noszenia maseczki na terenie ośrodka. W przypadku pojawienia się gorączki trafia z kolei do osobnego pokoju, w którym znajduje się pod obserwacją. – Jeżeli istnieje taka potrzeba, lekarz rodzinny wypisuje skierowanie na test na koronawirusa. Wykonujemy je regularnie, ale do tej pory nie mieliśmy u siebie żadnego stwierdzonego przypadku zakażenia – dodaje Beata Benyskiewicz.

Tylko jedno zakażenie odnotowano z kolei w ośrodku przy ul. Krańcowej. Anna Michalak zwraca uwagę, że izolacja osób bezdomnych w ośrodkach w czasie pandemii stanowi dla nich bardzo duże obciążenie psychiczne.

– Nie mogą nawet sami udać się do lekarza, banku, czy na pocztę. Cały czas musi im towarzyszyć pracownik. Dlatego rozważymy możliwość otwarcia placówki w ciągu dwóch tygodni, tak aby nasi mieszkańcy mieli możliwość wyjazdu na święta

– wyjaśnia.

Sprawdź również: Bezdomni zimą ogrzewają się w windach na przystankach. Straż miejska prowadzi kontrole

Z kolei Pogotowie Społeczne w okresie Bożego Narodzenia nie zamierza wpuszczać żadnych osób z zewnątrz, a wypisy związane z wyjazdami również zostaną mocno ograniczone.

Caritas odwołuje wigilię na MTP, ale pomoże najuboższym

Ci, którzy postanowili pozostać na ulicy, w tym roku niestety nie będą mogli zjeść ciepłego posiłku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Caritas Archidiecezji Poznańskiej w związku z pandemią został zmuszony do odwołania wydarzenia w tradycyjnej formie. Wigilia dla ubogich w tym roku odbędzie się więc w czterech jadłodajniach (ul. Ściegiennego 133, ul. Łąkowa 4, ul. Taczaka 7/17, ul. Niegolewskich 23) przeznaczonych dla osób potrzebujących. Caritas przygotowuje się na przyjęcie 1200 osób i tyle właśnie przygotuje pakietów świątecznych oraz paczek z żywnością.

Aby wesprzeć ubogich i bezdomnych, uruchomiono zbiórkę, która pomoże Caritasowi zorganizować tę akcję. Można ją wesprzeć online lub w formie tradycyjnej na nr konta Caritas Archidiecezji Poznańskiej, nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297, tytułem: Cel charytatywny – Wigilia.

Polecamy też:

Oto 13 kierunków studiów, po których przeciętny absolwent, zatrudniony na etacie, potrzebował najwięcej czasu do znalezienia pracy etatowej. Ranking stworzyliśmy na podstawie Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. Obejmuje on absolwentów studiów stacjonarnych w Poznaniu.Studenci dyplom uzyskali w roku 2018, a prac szukali w pierwszym roku po dyplomie, czyli w 2019.Przejdź do rankingu --->

Po tych studiach najdłużej szuka się pracy na etacie w Pozna...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski