Warta Poznań chce awansować w Pucharze Polski, ale nie zapomina z kim gra. Tylko czy mecz z Cracovią się odbędzie?

Warta Poznań 30 stycznia ograła Cracovię 1:0. Zieloni wiedzą więc, jak gra się przeciwko Pasom. Waldemar Wylegalski
- Bardzo poważnie podchodzimy do Pucharu Polski. Żal by było nie ciągnąć tej serii - mówi Piotr Tworek przed wtorkowym starciem w 1/8 finału z Cracovią (początek 17.30 w Grodzisku). Mecz mogą storpedować ciężkie warunki atmosferyczne. - Robimy wszystko, by pojedynek się odbył - zapewnia szkoleniowiec.

Warta Poznań w poprzedni weekend pokonała Cracovię w ekstraklasie 1:0. Po tym meczu do dymisji podał się trener Cracovii Michał Probierz. Ostatecznie, po krótkim urlopie opiekun Pasów wrócił do pracy, ale krakowianie znów nie zachwycili, przegrali 0:1 z Pogonią. Zieloni lepiej wystartowali po zimowej przerwie, bo do trzech punktów z Cracovią, dorzucili punkt w Gdańsku. Ten mecz miał jednak dwa oblicza. Do przerwy Warta pozwoliła się zdominować, straciła gola, ale po zmianie stron ruszyła do ataku i zdołała zremisować.

- Musimy podejmować więcej ryzyka w pierwszych połowach. Mniej pragmatyzmu, więcej sytuacji. Piłkarsko powinniśmy wyglądać lepiej - mówił o grze swojego zespołu Piotr Tworek.

Lechia Gdańsk - Warta Poznań 1:1. Gol Mariusza Rybickiego daje Zielonym ważny punkt

Warta wywalczyła w meczu z Lechią w Gdańsku cenny remis. Zobacz więcej zdjęć ---->

Warta Poznań remisuje z Lechią Gdańsk 1:1. Zieloni punktują,...

W takich warunkach jakie od kilku dni panują w Polsce, trudno jednak grać efektowną piłkę. - Mamy Roberta Ivanova z Finlandii i kilku zawodników, którzy pamiętają srogie zimy z lat 80-tych, więc łatwiej nam się przystosować do zimy - śmieje się Piotr Tworek. - Ale już na poważnie. Nie spodziewam się płynności w grze. Dużo przypadku i chaosu wynika właśnie z warunków pogodowych. Mimo wszystko musimy zagrać jak najlepiej jak potrafimy, abstrahując od pogody i tak będę nastawiał zespół do wtorkowego mecze - dodaje Piotr Tworek.

Warta Poznań swoje największe triumfy w elicie święciła przed i tuż po II wojnie światowej, zdobywając mistrzostwo Polski w 1929 i 1947 roku. Zajrzeliśmy do Narodowego Archiwum Cyfrowego i znaleźliśmy zdjęcia z meczów Zielonych z lat 30. ubiegłego wieku. To prawdziwa gratka dla fanów warciarzy. Zobacz, jak grało się w piłkę nożną przed wojną.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Warta Poznań na przedwojennych zdjęciach. Tak się grało w pi...

Szkoleniowiec Warty zapewnia, że klub poważnie traktuje pucharowe rozgrywki. - Żal by było nie ciągnąć tej serii. Chcemy zaistnieć w Pucharze Polski, chcemy, by przygoda działa jak najdłużej - deklaruje.

Piotr Tworek zapewnia też, że jego zespół będzie gotowy do walki nawet przez 120 minut. - Zakładamy ewentualność, że mecz może zakończyć się dogrywką. Będziemy przygotowani też na karne. Cały czas jesteśmy głodni sukcesów. Spodziewam się, że może to nawet trudniejszy mecz niż w lidze - twierdzi trener Zielonych i przypomina, że Cracovia to obrońca tytułu.

- Nie zapominamy, z kim gramy. Cracovia ma dobrego doświadczonego trenera, zna nasze mocne i słabsze strony. Będzie chciał wyeliminować błędy swojego zespołu z pierwszego meczu nami. Ale my też wiemy dużo o rywalu i będziemy chcieli sprawić niespodziankę - powiedział Piotr Tworek.

Plany Zielonych może storpedować jednak pogoda. W poniedziałek w całej Wielkopolsce od rana intensywnie sypie śnieg. Istnieje groźba, że wtorkowy mecz zostanie odwołany.

- Od 7.30 pracownicy przygotowują płytę główną. Na bieżąco jesteśmy w kontakcie z Konradem Majewskim i jego ludźmi, którzy robią wszystko, by można było grać. Mamy zdjęcia, kontaktujemy się telefonicznie, na razie nie ma sygnałów, że nie będziemy mogli grać - powiedział Piotr Tworek

Warta Poznań przywiozła cenny punkt z Gdańska. Zieloni znów zagrali bardzo ambitnie i nie załamali się stratą gola. Wyrównującą bramkę zdobył rezerwowy Mariusz Rybicki. To był wyrównany mecz. Warta nie pozwoliła gospodarzom na wiele, choć zagrała bez Bartosza Kieliby, kapitana i szefa defensywy Zobacz w galerii, jak oceniliśmy piłkarzy Warty Poznań ---->

Warta wywozi punkt z Gdańska. Kto zagrał najlepiej, a kto za...