Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pociągów na Wszystkich Świętych? Nie, więcej pracowników w informacji kolejowej...

Robert Domżał
W ostatnich dniach pociągi są coraz bardziej oblężone. I tak pewnie będzie 1 listopada
W ostatnich dniach pociągi są coraz bardziej oblężone. I tak pewnie będzie 1 listopada Bartłomiej Wutke/archiwum
Kolejarze spodziewają się, że przed 1 listopada na dworcach pojawi się więcej podróżnych niż zwykle. Dlatego na siedemnastu największych dworcach w kraju PKP IC... zatrudni dodatkowych pracowników w punktach informacji, a w kolejnych dziesięciu uruchomi dodatkowe stanowiska. Łącznie informowaniem pasażerów ma zająć się o 113 osób więcej niż dotąd. Na dworcach spotkamy mobilnych informatorów ubranych w pomarańczowe kurtki z piktogramem "I" na plecach.

W ślad za tym nie idzie jednak liczba dodatkowych pociągów. PKP IC proponuje mieszkańcom Wielkopolski zaledwie jeden jadący z Warszawy przez Konin i Poznań do Szczecina. Będzie to "Bolesław Prus". Pojedzie on 31 października i 1 listopada. Spółka zapowiada, że inne jej pociągi kursujące według rozkładu jazdy będą miały natomiast więcej wagonów niż zwykle.

113 - o tyle osób więcej będzie informować podróżnych o pociągach PKP IC

Sytuację pasażerów ratują nieco Przewozy Regionalne. Zapowiadają one uruchomienie pociągów międzywojewódzkich. W kraju będzie to dziesięć par pociągów, z czego pięć przejedzie przez Wielkopolskę. Z Poznania dojedziemy nimi do Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Lublina.

Przez Wielkopolskę przejeżdżać będzie pociąg z Wrocławia do Białegostoku i Chełma. Pasażerowie tych pociągów mogą obniżyć o 30 proc. koszt podróży. Wystarczy, że skorzystają z oferty "Ty i raz, dwa, trzy". Kolejną możliwość daje bilet "Połączenie w niższej cenie". Na trasach lokalnych jak z Kościana do Wągrowca czy ze Słupcy do Dopiewa ich nie będzie. Podobnie postępują PR w województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Spółka PR postanowiła, że dołączy do pociągów, które pojadą zgodnie z rozkładem jazdy, dodatkowe wagony. Decyzję o wydłużeniu składów mają podejmować kierownicy pociągów.

- Na przełomie października i listopada pociągami podróżuje od 30 do 40 procent pasażerów więcej. Jeśli jest tabor, który można dołączyć do pociągów kursujących według rozkładu jazdy, to decyzja o wydłużeniu składu jest jak najbardziej racjonalna. Uruchomienie dodatkowego pociągu wymaga znacznych dodatkowych opłat. Pasażerowie muszą być znacznie wcześniej powiadomieni o tym, że pociąg pojedzie.

To kosztuje - mówią kolejarze. Są oni przekonani, że w tym roku, ponieważ 1 listopada przypada w czwartek, wyjazdy na cmentarze rozłożą się na kilka dni i potrwają do weekendu. Warto wcześniej kupić bilet.

- Można to zrobić przez Internet. Biletu nie trzeba drukować, wystarczy skan w telefonie komórkowym, który pasażer pokaże konduktorowi. Bilety można też kupić w 30-dniowej przedsprzedaży - tłumaczy Małgorzata Sitkowska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Bilety na pociągi TLK, EC i EIC można też kupić w automatach na dworcach. W ostateczności można to zrobić u konduktora, ale trzeba wtedy dopłacić 10 zł.

Także PKS nie uruchamia dodatkowych kursów 1 listopada. Tego dnia autobusy będą kursowały według rozkładu sobotniego. - Staraliśmy się zapewnić połączenia na newralgicznych liniach, w godzinach najbardziej odpowiednich na dojazdy - mówi Tomasz Błaszczyk, główny specjalista do spraw przewozów PKS w Poznaniu.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski