Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc: Prymas składa życzenia przez internet

Tomasz Cylka
Wielkanoc to najważniejsze święta dla chrześcijan. Są nawet bardziej istotne niż Boże Narodzenie, bo prawda o zmartwychwstaniu jest podstawą chrześcijańskiej nadziei na życie wieczne.

Duchowni robią wszystko, żeby wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt. To nie znaczy jednak, że nie wykorzystują współczesnych metod ewangelizacji. Prymas Polski, arcybiskup Henryk Muszyński życzenia wielkanocne składa przez internet na swojej stronie www.prymaspolski.pl.

- Życzę, by prawda o zmartwychwstaniu oświecała, umacniała i ożywiała nasze życie. By była dla nas źródłem radości i to radości mocniejszych, niż wszystkie smutki, które mogą nas spotkać - głosi arcybiskup Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński. - Niech ta świadomość, że Chrystus Zmartwychwstały jest tak bardzo blisko, ożywia i umacnia nasze życie i będzie dla nas wszystkich źródłem nadziei i mocy - życzy wszystkim wiernym prymas Polski.

Tradycyjną formę wielkanocnych życzeń wybrał metropolita poznański, który w krótkim przesłaniu nawiązuje do obchodzonego właśnie Roku Kapłańskiego.

- Modlitewnym wspomnieniem obejmuję was, drodzy księża, którzy obecnie, w miejscach, do których zostaliście posłani, służycie ludowi Bożemu. Cieszę się, drodzy archidiecezjanie, że w Roku Kapłańskim jeszcze bardziej uświadomiliście sobie, jak cennym darem jest kapłańska posługa i dajecie temu wyraz przede wszystkim w modlitwie za swoich pasterzy - podkreśla arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Życzenia od hierarchów czytane będą w świątyniach w Wielkanoc. Tymczasem w sobotę w kościołach trwać będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Tradycyjnym zwyczajem kapłani będą też święcić pokarmy. Zmieniła się za to tradycja mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego z procesją rezurekcyjną. W większości polskich parafii odbywa się ona już w sobotę późnym wieczorem, a nie jak kiedyś w niedzielny poranek. W poznańskiej katedrze liturgia rozpocznie się o godzinie 22. O tej samej porze zaplanowano także mszę w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski