18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie bogactwo lasów Puszczy Noteckiej

Krzysztof Sobkowski
Jedna trzecia jego powierzchni to lasy, a największy kompleks stanowi Puszcza Notecka. Jego bogactwem są też malowniczo położone jeziora, z których jedno ma dno położone 6 metrów poniżej poziomu morza i jest to jedyna kryptodepresja na terenie Wielkopolski. W wodach występują też niezwykle rzadkie gatunki ryb, jak sieje i sielawy. Z uwagi na występowanie wielu różnych gatunków ptaków, jest to jedna z ważnych ostoi lęgowych w Wielkopolsce i Polsce - to w skrócie Sierakowski Park Krajobrazowy.

Sierakowski Park Krajobrazowy powstał w 1991 roku. Obejmuje nieco ponad 30 tys. ha. Położony jest w zachodniej części województwa wielkopolskiego, w przeważającej części w powiecie międzychodzkim, w niewielkiej części w powiecie szamotulskim.
Na jego terenie wyodrębniono 4 rezerwaty: Buki nad Jeziorem Lutomskim (chroniony, okazały las bukowy z wieloma ponad 300-letnimi drzewami), Cegliniec (utworzony w celu ochrony starodrzewia sosnowego), Czaple Wyspy (rezerwat chroniący kolonie ptaków drapieżnych) i Mszar nad jeziorem Mnich (chroniący torfowiska przejściowe z całą gamą gatunków roślin torfowiskowych).

Zdecydowanie największym bogactwem Sierakowskiego Parku Krajobrazowego są jeziora, oblegane zresztą przez turystów. Największe z nich to Jezioro Chrzypskie. Najgłębsze zaś to Jezioro Śremskie (45 metrów głębokości).

W obrębie parku znajduje się kilkadziesiąt pomników przyrody. Głównie są to stare drzewa i ich skupiska. Wśród pomników przyrody nieożywionej na uwagę zasługuje Diabelski Kamień - głaz o obwodzie 11 m.

W Chalinie można dotrzeć do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski