18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolscy Rolnicy Roku 2011 wybrani

Jacek Tomczak, MON
Dziewięciu rolników z Wielkopolski zostało uhonorowanych tytułem Wielkopolskiego Rolnika Roku
Dziewięciu rolników z Wielkopolski zostało uhonorowanych tytułem Wielkopolskiego Rolnika Roku
Dziewięciu rolników z Wielkopolski zostało uhonorowanych tytułem Wielkopolskiego Rolnika Roku. Odebrali statuetkę Siewcy i 10 tysięcy złotych nagrody.

Konkurs, zorganizowany przez Urząd Marszałkowski województwa wielkopolskiego w tym roku odbywał się już po raz dziesiąty. Kandydatów do nagrody i tytułu zgłaszały samorządy lokalne oraz organizacje rolnicze.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Rolnicy liczą straty. Będzie droższa żywność?
Dopłaty: Rolnicy mogą już składać wnioski

Spośród 48 gospodarstw kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. dr. hab. Grzegorza Skrzypczaka - rektora Uniwersytetu Przyrodniczego wybrała 16 nominowanych. Dziewięciu odebrało w niedzielę statuetkę Siewcy i nagrodę.

Wśród nich Florian Pasternak z Gołuchowa. Przejął on gospodarstwo po rodzicach w 1985 roku. Na 50 hektarach uprawia pszenicę, kukurydzę i rzepak, ale bardziej znany jest jako producent pomidorów.

W Popówku pod Gołuchowem wraz z żoną Mirosławą, synem Robertem i synową Dominiką posiada pod szkłem ponad dwa hektary szklarni. W produkcji tego warzywa stosuje najnowsze technologie na rynnach uprawowych i ciągle inwestuje w przedsiębiorstwo.
- Częściowo zmodernizowaliśmy gospodarstwo ale także dzięki dotacji z Unii Europejskiej udało nam się w 2010 roku postawić nowe szklarnie - zapewnia ogrodnik. - Dzięki temu mogliśmy zatrudnić 12 ludzi - dodaje.

Jest zaskoczony tytułem Wielkopolskiego Rolnika Roku. Mówi, że ani przez chwilę nie przypuszczał, że może pokonać tak wielu znamienitych konkurentów. - Przed przyznaniem tytułu komisja konkursowa z profesorem Skrzypczakiem na czele wizytowała nasze gospodarstwo aż trzykrotnie - dodaje Pasternak.

Część produkcji pomidorów sprzedaje na giełdzie ogrodniczo-warzywniczej w Poznaniu i Kaliszu, część przeznacza na eksport. Największymi odbiorcami jego pomidorów są Litwini i Łotysze. Poza pracą w gospodarstwie Florian Pasternak pasjonuje się łowiectwem. Jest członkiem Koła Łowieckiego nr 19 w Gołuchowie. Jako społecznik znany jest z pracy w gołuchowskim zarządzie PSL oraz przewodniczy radzie sołeckiej w Popówku. W 2008 roku podczas Krajowej Wystawy Ogrodniczej został uznany za Ogrodnika Roku. Do tegorocznej nagrody zgłosił go starosta pleszewski Michał Karalus.

Wielkopolscy Rolnicy Roku 2011
Jan Drabina
Roman Frątczak
Mariusz Głombicki Bronisław Głombicki
Bronisław Koncewicz
Błażej Kułton
Florian Pasternak
Zdzisław Paszkiewicz
Piotr Prus
Tadeusz Zatylny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski