Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: A2 bez komisariatu, policjanci zostają

Agnieszka Smogulecka
Po siedmiu latach istnienia komisariat autostradowy w Wielkopolsce został zlikwidowany. Nie oznacza to jednak, że na A2 nie będzie mundurowych. "Autostradówka" została wchłonięta przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Utworzono tam dodatkowe stanowisko zastępcy naczelnika, ale jednocześnie zlikwidowano stanowiska komendanta, zastępcy i kierowników, które funkcjonowały w komisariacie. Dla policji to oszczędności, kierowcy natomiast nie powinni odczuć różnicy.

- Patrole na autostradzie będą, a w razie wypadku nadal należy dzwonić pod 997 lub 112 - mówi Andrzej Borowiak z KWP w Poznaniu i przypomina, że wypadki i kolizje już wcześniej "obsługiwali" policjanci z komend miejskich i powiatowych, na terenie których doszło do zderzenia. - Teraz jednak patrole będą bardziej mobilne. W razie potrzeby na autostradę będzie można wysłać więcej radiowozów i odwrotnie, gdy zajdzie taka konieczność, patrole będą mogły zostać "przerzucone" z A2 na drogi krajowe.

W komisariacie autostradowym pracowało ponad 30 funkcjonariuszy. Teraz wzmocnią oni tak zwaną grupę pościgową, czyli zespół kontroli ruchu drogowego z komendy wojewódzkiej. Na ulicach będzie pracowało 48 policjantów w radiowozach i pojazdach nieoznakowanych z wideo rejestratorami. W dyspozycji policji zostaną także budynki komisariatu autostradowego w Kotowie i Sługocinie pod Wrześnią (są tam szatnie, miejsce dla radiowozów itp.). Nadal też mają być prowadzone wspólne działania z celnikami i strażą graniczną.

W pierwszym półroczu tego roku na A2 zanotowano 2 procent z ponad 17,5 tys. zdarzeń, do których doszło w całym województwie. Od stycznia do końca lipca na wielkopolskiej części A2 było 13 wypadków (w których jedna osoba zginęła, a 13 zostało rannych) oraz 349 kolizji. Kraksy na autostradzie zdarzają się najczęściej w czwartki: po godzinie 6 i między 12 a 13. Największe zagrożenie występuje na poznańskim odcinku trasy (111 kolizji i 2 wypadki) oraz w okolicach Konina (50 kolizji i 2 wypadki). Zdaniem policji, najczęstszymi przyczynami stłuczek na autostradzie są: nadmierna prędkość, nieprawidłowe omijanie, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, nieprawidłowe zmienianie pasa oraz zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski