Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska czci pamięć poległych za Ojczyznę - uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Poznaniu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Przed mogiłą Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Bohaterów Polskich na poznańskiej Cytadeli rozpoczęły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Przed mogiłą Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Bohaterów Polskich na poznańskiej Cytadeli rozpoczęły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Robert Woźniak
Pierwszego września w walce zwiadowców z 29. Pułku Strzelców Kaniowskich z niemieckim oddziałem w miejscowości Wielowieś Klasztorna, zginął żołnierz, którego nazwisko nie zachowało się do dziś. Teraz przy jego grobie na poznańskiej Cytadeli stanęła żołnierska warta, a płytę ozdobiły wieńce.

Wielkopolskie uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęło spotkanie przy bezimiennej mogile. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, bo taką nazwę nosi, stanęli wicepremier Jadwiga Emilewicz, Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski, Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, mjr Zenon Wechmann, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, Marian Macutkiewicz z poznańskiego oddziału Związku Sybiraków, Piotr Zalewski, członek zarządu powiatu poznańskiego i Stanisław Tamm, sekretarz Miasta Poznań. Złożyli oni wieńce i minutą ciszy uczcili pamięć żołnierza, a w jego osobie, wszystkich którzy oddali życie za Ojczyznę.

Poległy żołnierz do niedawna spoczywał w skromnej mogile, dopiero w 2012 roku ekshumowano jego szczątki i przeniesiono na Cytadelę, na Cmentarz Bohaterów Polskich. Nie znaleziono przy nim tzw. nieśmiertelnika, dzięki któremu można byłoby go zidentyfikować.

- Wielkopolanie walczyli na wielu frontach II wojny światowej i ginęli za Polskę – mówi Łukasz Mikołajczak, wojewoda wielkopolski. - Trzeba podtrzymywać i czcić pamięć o nich, by lata jej nie zatarły, by byli przykładem dla następnych pokoleń. Wiedza historyczna i pamięć o nich musi być zatem przekazywana szczególnie młodym ludziom, by je znali i nie ulegali próbom zakłamywania faktów historycznych, do których niestety dochodzi.

Zobacz też: We wrześniu 1939 r. Poznań był bombardowany. Zginęło niemal 300 osób

Wojewoda dodał, że wybór mogiły Nieznanego Żołnierza nie był przypadkowy – symbolizuje on tych, którzy nie doczekali się nawet tabliczki z imieniem i nazwiskiem, a przez to mogłoby grozić im zapomnienie.

- To bohaterowie i nie można dopuścić, by nie uczczono ich poświęcenia – mówił Łukasz Mikołajczak.

Po uroczystości na Cytadeli odbyła się msza w Klasztorze Karmelitów Bosych przy ul. Działowej, w intencji poległych i pomordowanych w latach II wojny światowej, a po niej – złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Armii Poznań.

Zobacz zdjęcia:

Przed mogiłą Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Bohaterów Polskich na poznańskiej Cytadeli rozpoczęły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska czci pamięć poległych za Ojczyznę - uroczystośc...

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski