W 52 wielkopolskich noclegowniach niemal wszystkie miejsca (ok. 1700) są zajęte. Mimo przepełnienia, w czasie utrzymujących się mrozów, bezdomni są w nich przyjmowani interwencyjnie.
CZYTAJ TAKŻE:
Poznań zaoszczędzi na prądzie prawie 8 mln zł
Prąd znów drożeje - ratunek w oszczędzaniu
Poznań: Eneos taniej oświetli miasto
Lidia Leońska: Jeśli trzeba, zapłacą za prąd i opał
Jak zadbać o domowe finanse?
- Prowadzimy stały monitoring miejsc w ośrodkach pomocy osobom bezdomnym - mówi Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego - Działa specjalna linia telefoniczna 019515, pod którą można uzyskać wszelkie informacje dotyczące miejsc noclegowych.
Utrzymujący się mróz zagraża nie tylko bezdomnym, ale także osobom, które z różnych względów terminowo nie regulują swoich rachunków. Na przykład zalegającym z opłatami za energię elektryczną jeszcze do niedawna groziło odcięcie energii. Piotr Florek, wojewoda wielkopolski zwrócił się w tej sprawie do energetyków.
- Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź od spółek Energa Operator i Enea Operator - mówi Tomasz Stube. - Obie spółki czasowo wstrzymają egzekucję należności i odroczą odłączanie zasilania w okresie zimowym na terenie naszego województwa.
Od 28 października w województwie potwierdzono 4 zgony w wyniku wychłodzenia. Częstą przyczyną tragedii jest także alkohol. W nocy z soboty na niedzielę w miejscowości Pacholewo, gm. Oborniki, zamarzł 49-letni mężczyzna. Obecnie trwa ustalanie przyczyn jego zgonu. Wiele wskazuje na to, że bezpośrednią przyczyną śmierci odnalezionego na polu mężczyzny był właśnie alkohol.