Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Gminy będą zamykać szkoły. Film

Katarzyna Sklepik, Współpraca: Ewa Auer , DAN, OBAR, EMKA, MIP
Średzianie nie chcą likwidacji Gimnazjum nr 2, ale decyzje zapadną najprędzej w czerwcu
Średzianie nie chcą likwidacji Gimnazjum nr 2, ale decyzje zapadną najprędzej w czerwcu Paweł Mikos
Od września z edukacyjnej mapy Wielkopolski zniknie kilka szkół podstawowych i gimnazjów. Władze gmin decyzje o likwidacji lub łączeniu placówek tłumaczą rachunkiem ekonomicznym i niżem demograficznym. W dużych miastach, takich jak Poznań, Kalisz, Leszno czy Piła władze miasta nie myślą o likwidacji szkół. Częściej łączą klasy lub szkoły, by zapobiec zbyt wielu zwolnieniom nauczycieli, administracji i personelu pomocniczego. Poza tym coraz częściej mieszkańcy pobliskich, mniejszych miejscowości wysyłają swoje dzieci do szkół w dużych miastach, by zapewnić im lepszy start.

Tak dzieje się między innymi w powiecie gostyńskim. Trwają właśnie prace nad dokumentem opisującym stan oświaty w gminie Krobia. Najbardziej zagrożoną likwidacją jest filia Szkoły Podstawowej w Chwałkowie. Uczęszczają do niej tylko dzieci z klas I - III, które kształci trzech etatowych nauczycieli.

Na ostatniej sesji radni gminy Kazimierz Biskupi podjęli decyzję o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Jóźwinie. Uczęszcza do niej 40 uczniów, a w tym roku miało zostać przyjętych zaledwie dwóch. Jednak placówka w Jóźwinie stanie się filią Szkoły Podstawowej w Kazimierzu Biskupim.

Żelazków - szkoły do likwidacji - film

Zobacz w serwisie glos.tv Szkoły do likwidacji

- Po prostu zniknie stanowisko dyrektora i księgowej. Pracownicy etatowi znajdą zatrudnienie w innych placówkach - mówi Janusz Puszkarek, wójt Kazimierza Biskupiego.
Ze względu na małą liczbę uczniów najprawdopodobniej zlikwidowane zostaną również filie podstawówek w Łuszczewie i Zygmuntowie (gmina Skulsk). W pierwszej uczy się zaledwie 19 dzieci, a w drugiej - 22. Zlikwidowana zostanie też filia w Dąbrowicach (gmina Dobra). Tam dzieci nie uczą się już od września, a decyzja o zamknięciu to tylko formalność.

Władze gminy Gołuchów chcą zlikwidować najstarsze oddziały w Szkole Podstawowej w Kucharach. W tym roku szkolnym w sześciu klasach uczy się niespełna 60 dzieci, a w przyszłym ma być ich jeszcze mniej. Stąd pomysł, by najstarszych uczniów dowozić do placówki w Jedlcu.

- Szkoła jest zbyt dużym obciążeniem finansowym dla gminy, która na każdego ucznia otrzymuje z budżetu państwa 7 tys. zł, a w Kucharach wydaje 12 - tłumaczy wójt Marek Zdunek. Ostateczna decyzja ma zapaść jutro.

Zapadła już w gminie Kaczory. Wójt Brunon Wolski spotkał się z rodzicami… 11 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zel-gniewie. Od 1 września szkoła zostanie zamknięta, a dzieci ze wsi i okolic będą dojeżdżać do placówki w Śmiłowie.

- W przyszłym roku do szkoły pójdą już sześciolatki i pięciolatki, bo zerówka będzie obowiązkowa w szkołach. Może i 17 dzieci by się uzbierało. A teraz maluchy muszą dojeżdżać do Śmiłowa - żalą się rodzice.

Wójt przekonuje, że zrobi wszystko, by dzieciom ułatwić dojazd.
Od września Szkoła Podstawowa w Wyrzece stanie się filią Zespołu Szkół w Nochowie. Uczniowie i przedszkolaki z Wyrzeki i Dalewa nadal będą się uczyć w tym samym miejscu.
Według zastępcy burmistrza Środy Wielkopolskiej likwidacja Gimnazjum nr 2 i przeniesienie uczniów do Gimnazjum nr 3 pozwoliłyby gminie lepiej ulokować uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 3. Na razie prowadzi rozmowy z firmami konsultingowymi dotyczące przeprowadzenia audytu średzkiej oświaty i wypracowania najlepszych rozwiązań. Decyzje nie zapadną szybciej niż w czerwcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski