Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Szpitale powiatowe bojkotują podpisanie kontraktów

Marta Żbikowska
Zdaniem szefów szpitali powiatowych proponowane przez NFZ na nowy rok stawki leczenia w ich placówkach są zbyt niskie
Zdaniem szefów szpitali powiatowych proponowane przez NFZ na nowy rok stawki leczenia w ich placówkach są zbyt niskie Bożena Wolska
29 szpitali powiatowych w Wielkopolsce nie podpisało jeszcze umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie szpitalne. Na negocjacje mają czas do wtorku.

Szpitale powiatowe w Wielkopolsce nie podpisały jeszcze umów na przyszły rok z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie leczenia szpitalnego. Negocjacje przedłużono do 20 grudnia. Dyrektorzy placówek domagają się podwyższenia kontraktów o 10 procent, NFZ zaproponował im umowy o 1 proc. wyższe w stosunku do obecnie obowiązujących.

- Ta oferta jest nie do przyjęcia - mówi Krzysztof Szplit, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chodzieży i członek zarządu Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych. - Obecnie obowiązujące kwoty nie były zmieniane od 2014 roku. Od tego czasu znacznie wzrosły koszty funkcjonowania szpitali. Więcej płacimy za gaz, prąd, usługi zewnętrzne. Nie możemy zgodzić się na warunki funduszu, mając świadomość, że prowadzi to do zadłużenia szpitala.

Z Narodowym Funduszem Zdrowia negocjują przedstawiciele Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych oraz organizacji ogólnopolskiej. Poruszają oni, między innymi, kwestię planowanego od 1 stycznia 2017 roku wzrostu minimalnych wynagrodzeń.

- Pracownicy szpitali oczekują podwyżek, a dyrektorzy nie mogą im ich zapewnić - tłumaczy Krzysztof Szplit. - Do tej pory tylko pielęgniarki otrzymały wyższe wynagrodzenia, a zatrudnieni w szpitalach to nie tylko personel medyczny.
Niektóre oddziały NFZ w Polsce już podpisały umowy na leczenie szpitalne. Negocjacje trwają jeszcze na Mazowszu, Dolnym Śląsku, w Małopolsce oraz w Wielkopolsce. W naszym regionie problem dotyczy 29 placówek, dysponujących w sumie 6 tysiącami łóżek.

- Problem dotyczy nie tylko szpitali powiatowych - przyznaje Magdalena Rozumek z biura prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Negocjacje i rozmowy cały czas trwają. Mamy czas do 20 grudnia i do tego czasu nie udzielamy żadnych szczegółowych informacji.

Koniec roku to dla szpitali zawsze gorący okres. Co roku trwają negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia, które kończą się porozumieniem. W tym roku sytuacja zdaje się być wyjątkowo napięta. W drugim tygodniu grudnia odbyło się posiedzenie zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, na którym omawiano stanowisko wobec propozycji NFZ. OZPSP zarekomendował zrzeszonym szpitalom niepodpisywanie kontraktów na dotychczasowych zasadach.

- W dalszym ciągu w pięciu województwach prowadzony jest bojkot przez szpitale powiatowe, dotyczący podpisania przyszłorocznych umów. Przygotowywane jest pismo do ministra zdrowia, aby przeznaczył nieco więcej pieniędzy dla szpitali powiatowych - zdradza Zbyszko Przybylski, wiceprezes OZPSP i dyrektor Szpitala Powiatowego we Wrześni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski