Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolski Klub Kapitału kończy 20 lat: Rozmowa ze Szczepanem Gawłowskim

Mateusz Pilarczyk
Szczepan Gawłowski
Szczepan Gawłowski
Dr Szczepan Gawłowski, prezydent Wielkopolskiego Klubu Kapitału i prezes firmy Kreisel Technika Budowlana, o tym dlaczego biznesmeni nie są dobrze postrzegani przez społeczeństwo.

Wielkopolski Klub Kapitału obchodzi dziś 20-lecie powstania. Czym różni się działalność WKK teraz od tej z początku lat 90.?
Szczepan Gawłowski: - Polska i całe otoczenie biznesu 20 lat temu wyglądały zupełnie inaczej. Mamy inne warunki ekonomiczne, zresztą nawet przez pryzmat ostatnich pięciu lat widzimy jak szybko się one zmieniają. Przez lata WKK stało się największą organizacją skupiającą przedsiębiorców. Średnio zrzeszaliśmy 120 firm i to bardzo różnych: od rodzinnych, przez średniej wielkości, po te największe. WKK dba o prestiż i szacunek przedsiębiorców oraz pomaga w tworzeniu odpowiedniego klimatu - my niczego nie załatwiamy.

Organizacje przedsiębiorców są mocno rozdrobnione. W Polsce brak jednolitego samorządu gospodarczego, który byłby głosem środowiska. To źle kojarzące się słowo, ale brakuje lobbingu na rzecz przedsiębiorców.
Szczepan Gawłowski: - Dbanie o swoje interesy w granicach prawa nie jest niczym złym. Taki wspólny głos jest bardzo potrzebny. Uważam, że nasza demokracja i przedsiębiorcy dojrzeli, żeby mieć tę wspólną reprezentację i WKK jest organizacją, która skupia się właśnie na tym, aby środowisko biznesowe łączyć.

Społeczeństwo nie ma dobrego zdania o przedsiębiorcach. Przez wiele afer ludzie są często nastawieni negatywnie do biznesu.
Szczepan Gawłowski: - O przedsiębiorcach trzeba mówić nie tylko w kontekście filmu "Układ zamknięty", albo innych patologii w gospodarce. Zdecydowana większość z nas to ludzie ciężkiej pracy, którzy tworzą miejsca pracy. Mieszkałem kilkanaście lat poza Polską i w zdecydowanej większości krajów przedsiębiorcy są grupą, która cieszy się ogromnym szacunkiem, a nie jest postrzegana jako element omijający prawo, kombinujący. Nadużyć i nieprawidłowości dopuszcza się margines nie większy, niż w innych grupach zawodowych.

WKK określa się jako apolityczny i elitarny klub przedsiębiorców, kto może zostać jego członkiem?
Szczepan Gawłowski: - Muszą to być firmy, które prowadzą swoją działalność zgodnie z prawem. Płacą podatki, prowadzą działalność prospołeczną i na rzecz ochrony środowiska. Opieramy się na modelu brytyjskim, czyli obowiązuje zasada, że nowi członkowie muszą zostać poleceni przez firmy będące już w WKK. Pozwala to wyeliminować przypadkowość i firmy łamiące nasze zasady.

Dziś przyznane zostaną Wielkopolskie Filary Biznesu i Tytany Biznesu. Jest specjalna nagroda na 20-lecie?
Szczepan Gawłowski: - W tym roku dodatkowe nagrody przyznamy czterem wybitnym osobom z Wielkopolski, które nie są związane z naszym klubem, ale prowadzą działalność ponad podziałami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski