Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki obchodzi 100-lecie istnienia. Włodzimierz Kotliński przypomina najważniejsze daty i zaprasza na MP

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Włodzimierz Kotliński odbiera nagrodę Superseniora z rąk prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka i przewodniczącego Rady Miasta Poznania, Grzegorza Ganowicza
Włodzimierz Kotliński odbiera nagrodę Superseniora z rąk prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka i przewodniczącego Rady Miasta Poznania, Grzegorza Ganowicza Fot. Łukasz Gdak
W tym roku przypada 100-lecie Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. O tym jubileuszu przypomniał nam przewodniczący Lekkoatletycznego Klubu Seniora "Olimp", a w przeszłości doskonały sprinter, płotkarz (mistrz Polski z 1959 r), skoczek w dal i były trener Olimpii Poznań, Włodzimierz Kotliński. W rozmowie z nim nawiązaliśmy też do nadchodzących wielkimi krokami 97. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce, które odbędą się w dniach 24-26 czerwca na poznańskim Golęcinie.

WZLA został powołany 27 listopada 1921 r. przez PZLA jako Poznański Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki. - Lekka atletyka wywodziła się od gimnastyki i ruchu "Sokoła", który na ziemiach słowiańskich najpierw narodził się w Pradze w połowie XIX wieku, a nieco później na ziemiach polskich. W zaborze pruskim działalność Sokoła zaczęła się późno, bo dopiero w 1884 r. w Inowrocławiu. Represje zaborcy nie pozwalały nam na rozwinięcie skrzydeł - tłumaczył 81-letni Kotliński.

Zobacz też: TOP 10 najładniejszych lekkoatletek w Polsce

Były trener kadry i Olimpii wspomniał również o poprzednich mistrzostwach Polski w Poznaniu. Okazuje się, że pierwszą mistrzowską imprezą były zmagania dziesięcioboistów w 1924 r. - W okresie międzywojennym stolica Wielkopolski cztery razy gościła uczestników MP mężczyzn, raz na stadionie Warty, a trzy razy na Stadionie Miejskim, w tym po raz ostatni w 1939 r. Męskie oblicze Królowej Sportu zagościło u nas jeszcze raz po wojnie, w 1948 r. Kolejne mistrzowskie imprezy, w 1957 i 1966 r., odbywały się już bez podziału na kategorie na stadionie żużlowym Warty. Kolejne MP to rok 1979 i 1987 już na golęcińskim tartanie - dodał szef Lekkoatletycznego Klubu Seniora "Olimp".

W latach 90-tych minionego wieku trzykrotnie (1990, 1994 i 1996) stolicą polskiej lekkiej atletyki była Piła. Ostatnie mistrzostwa Polski w Poznaniu, w 2007 r., znów odbyły się na rok przed igrzyskami, czyli w 2007 r. - Tym razem MP odbędą się nie na rok, tylko na miesiąc przed olimpijskimi zmaganiami w Tokio. Warto też pamiętać, że Poznań był organizatorem zimowych mistrzostw Polski w latach 1938, 1948 i 1951 - zauważył Kotliński.

Według niego rozwój lekkiej atletyki, bez względu na epokę, musi być oparty o kluby. W Poznaniu tradycje lekkoatletyczne zaczęły się od Normanii i Warty, a kontynuowane były przez KPW, Pentatlon, Sokoła, Orkan, Gwardię, Energetyka. Najprężniej działającą obecnie sekcję Królowej Sportu ma oczywiście AZS.

- W okresie międzywojennym miasto Poznań, liczące niespełna 300 tys. mieszkańców, potrafiło wybudować 5 stadionów z bieżniami 6-torowymi. W okresie transformacji, czyli po 1990 r., właściciele terenów, które otrzymali niegdyś od miasta sprzedali je prywatnym podmiotom i powstały tam zabetonowane pustynie. Władze polskiego sportu dziwią się, że Polska nie może przekroczyć magicznej liczby 10 medali na igrzyskach. Mnie to nie dziwi - zakończył były trener Olimpii.

Prężnym ośrodkiem lekkoatletycznym w Wielkopolsce jest także Kalisz z miejscowymi klubami oraz Barycz Przygodzice, Orkan Ostrzeszów, LKS Pleszew i Stal Ostrów. W Pile działa Gwda i Gwardia, w Lesznie - Krokus, w Turku - Maraton, w Środzie - Orkan, w Puszczykowie - Juvenia, a w Powodowie - Nadodrze. W sumie w WZLA zarejestrowanych jest 66 klubów. Poza tym w związku działa Klub Seniora "Olimp" i sekcja Masters, której zawodnicy biorą udział w zawodach najwyższej rangi, czyli w MŚ i ME.

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski