Wielkopolskie szkoły wykształcą fachowców nowych czasów. Są pieniądze na wyposażenie warsztatów

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Powiatowe Centrum Edukacji w Pile zapewnia praktyczną naukę uczniom wszystkich szkół branżowych i techników powiatu
Powiatowe Centrum Edukacji w Pile zapewnia praktyczną naukę uczniom wszystkich szkół branżowych i techników powiatu Powiatowe Centrum Edukacji
Dodatkowe pieniądze z funduszy unijnych pomogą 17 wielkopolskim szkołom kształcącym fachowców z różnych branż zainwestować m.in w nowoczesny sprzęt do nauki zawodu. Dzięki temu będą mogły lepiej kształcić kandydatów na poszukiwanych pracowników. Dodatkowe pieniądze z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 trafią do 17 placówek w całym województwie, prowadzących kształcenie zawodowe. Taką decyzję podjął zarząd województwa. Dotacje na sprzęt, a także dostosowanie lub budowę obiektów, w których będą się kształcić przyszli zawodowcy to łącznie 117 mln zł.

Jednym z dofinansowanych przedsięwzięć jest budowa i wyposażenie Centrum Innowacji Technologicznych, które funkcjonować będzie w ramach Powiatowego Centrum Edukacji w Pile.

- U nas uczą się praktycznie zawodu uczniowie wszystkich szesnastu szkół branżowych i techników działających na terenie powiatu pilskiego - wyjaśnia Piotr Danielewicz, dyrektor PCE. - Do tego prowadzimy kursy dokształcania teoretycznego dla młodocianych pracowników uczących się zawodu. Pieniądze unijne na budowę i wyposażenie Centrum Innowacji Technologicznych to dla nas szansa na zapewnienie uczniom nie tylko lepszych warunków nauki, ale i przygotowania, jakiego oczekują pracodawcy. To w ścisłej współpracy z nimi uruchamiamy kierunki kształcenia.

Czytaj także

W Centrum Innowacji Technologicznych będą uczyli się przyszli mechatronicy, specjaliści w zawodach samochodowych, spawacze, specjaliści budownictwa. - Będą mogli korzystać z takiego sprzętu, z jakim będą mieli do czynienia u pracodawców - podkreśla dyrektor. - Przygotowując ten projekt, odwiedzaliśmy takie firmy jak Signify (dawniejszy Philips), Swiss Pol czy firmy grupy kapitałowej Henryka Stokłosy i wspólnie określaliśmy potrzeby. Trzeba pamiętać, że np. jedna obrabiarka numerycznie sterowana to koszt 800 tys. zł, symulator spawania to 100 tys. zł, samochodowa stacja diagnostyczna czy roboty spawalnicze to kolejne ogromne kwoty, a wszystko to znajdzie się w Centrum Innowacji Technologicznych. Trzeba podkreślić, że takie inwestycje przekraczają możliwości naszego budżetu, bez dotacji unijnej nie byłyby więc możliwe - zaznacza Piotr Danielewicz.

Dotacja wyniosła 23,5 mln zł, a uczniowie zaczną korzystać z nowej infrastruktury w roku szkolnym 2023/2024.

We wrześniu 2020 pierwszy nabór odbył się w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym. Szkoła powstała z inicjatywy tamtejszych pracodawców i kształci m.in. techników mechatroników, logistyków czy techników procesów drukowania w pięcioletnim technikum, a także mechatroników, elektroników, stolarzy, krawców, tapicerów, piekarzy czy cukierników.

Czytaj także

W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowali się także przedsiębiorcy. Wspólnie z Gminą tworzyli listę zawodów i uruchamiali klasy patronackie. Przedsiębiorcy wspierają szkołę przy wyposażeniu pracowni zawodowych w nowoczesny sprzęt, przy organizacji praktyk i stażów, pomogli skompletować zespół nauczycieli przedmiotów zawodowych. Podpisano ok. 40 umów z firmami na temat konkretnej współpracy. W szkole powstała także Pracownia Innowacyjnych Technologii, zorganizowana przez Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych mogą w Tarnowie Podgórnym realizować swoje zawodowe marzenia.

- Bardzo się cieszę, że nasza gmina otrzymała 13,7 mln zł na refundację kosztów budowy Zespołu Szkół Technicznych Tarnowo Podgórne. Ta największa w obszarze oświaty inwestycja kosztowała ponad 50 mln zł. Znaczną część tych kosztów pokryliśmy z kredytu, dlatego przyznane nam wsparcie ze środków unijnych przeznaczymy na polepszenie kondycji finansowej naszej gminy - podkreśla Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie