Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winogrady: Miasto przygotowało mieszkanie dla seniorów [ZDJĘCIA]

Marta Żbikowska
Winogrady: Miasto przygotowało mieszkanie dla seniorów
Winogrady: Miasto przygotowało mieszkanie dla seniorów Maciej Urbanowski
W połowie sierpnia pierwsi poznańscy seniorzy wprowadzą się do mieszkania chronionego na Winogradach. To rozwiązanie dla tych, którzy nie potrzebują całodobowej opieki domu pomocy społecznej, a nie chcą lub nie mogą mieszkać w dotychczasowych miejscach.

Cztery pokoje czekają na seniorów w uruchomionym właśnie mieszkaniu chronionym na Winogradach. To pierwsze tego typu rozwiązanie wdrożone w Poznaniu. W czwartek odbyło się jego uroczyste otwarcie.

Zobacz komentarz: Trochę inne mieszkanie studenckie

- W mieszkaniu mogą zamieszkać osoby, które oczekują na miejsce w domu pomocy społecznej - mówi Agnieszka Pachciarz, zastępca prezydenta Poznania. - Muszą to być osoby na tyle sprawne, żeby radziły sobie w codziennych czynnościach. Cieszę się, że udało nam się w Poznaniu zrealizować ten projekt. Chciałabym, żeby takich mieszkań było więcej, ale w budżecie musiałyby znaleźć się na to pieniądze.

Właścicielem mieszkania przy Winogradach jest miasto. Remont lokalu kosztował 177 tysięcy złotych. 68 tys. zł pochodzi ze wsparcia Banku Gospodarstwa Krajowego, w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego. Oprócz przygotowania pokoi, wyposażenia kuchni, toalety i łazienki w mieszkaniu zamontowano zewnętrzną windę, aby dostosować lokal do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Seniorzy będą mogli umeblować pokoje we własnym zakresie lub pomoże im w tym DPS. Mieszkanie chronione to część organizacyjna Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory w Poznaniu. To stąd seniorzy otrzymają pomoc i wsparcie, którego będą potrzebować.

- Zakres takiej pomocy zależeć będzie od indywidualnych potrzeb mieszkańców - tłumaczy Piotr Michalak, dyrektor DPS-u przy Ugorach. - Być może będą osoby, które będą wymagać pomocy rehabilitanta, pracownika socjalnego, czy innego specjalisty.

Koszt pobytu w mieszkaniu chronionym jest znacznie tańszy niż w przypadku osób mieszkających w DPS-ie.
- Mieszkańcy wspólnie będą płacić czynsz w wysokości 1400 złotych oraz pokryją koszty eksploatacji - tłumaczy Piotr Michalak. - Sami będą dbać o wyżywienie, czy zakupy.

Przy Winogradach może zamieszka czworo seniorów lub pięcioro, jeśli będzie wśród nich małżeństwo. Wspólne życie ma zapobiec izolacji osób starszych, a integracja ze środowiskiem sąsiadów może odegrać funkcję terapeutyczną.

- To ważne, żeby osoby starsze nie zamykały się we własnym środowisku. W całej Europie odchodzi się od tworzenia osiedli, czy nawet całych chronionych budynków - tłumaczy Agnieszka Pachciarz. - To zresztą widać na przykładzie bloku dla seniorów, z którego osoby starsze coraz mniej chętnie korzystają. Liczę tu na dobrą współprace z radą osiedla.

W Poznaniu trwają obecnie remonty pięciu mieszkań chronionych. Zamieszkają w nich dorośli po domach dziecka, czy osoby wychodzące z bezdomności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski