Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wioska Koźlaków: Znaleźli nowy sposób na zarobek

Magda Prętka
Przy młynie koźlaku zorganizowano ekspozycję młynarstwa
Przy młynie koźlaku zorganizowano ekspozycję młynarstwa Magda Prętka
Niecodzienna wioska z hodowlą kóz, plantacją ziół, ekspozycją młynarstwa i myślistwa - to dzisiejsze Koźle. Historia Koźla wkroczyła w nowy etap. Zainaugurowano tam działanie "Wioski Koźlaków". Kozielska Zagroda, Młyn Koźlak, koZIELSKO mi! oraz Gajówka Koziołówka, to cztery główne punkty projektu powstałego w Koźlu. W całą inicjatywę zaangażowane są cztery rodziny mieszkające w Koźlu: Renata i Wiesław Kramm, Magda i Piotr Michalakowie, Krzysztof i Ewelina Tomkowiakowie, Magda i Piotr Michalakowie oraz Magda i Radek Walkowiakowie.

Od soboty koźlacy zapraszają osoby spoza wioski na jednodniowy pobyt w Koźlu w trakcie, którego snuć będą opowieści wokół genezy nazwy wsi. Każdy, kto odwiedzi "Wioskę Koźlaków" przekona się zatem, że koza nie jedno ma imię.

W Kozielskiej Zagrodzie u sołtysa Kramma przyjezdni poznają uroki wiejskiego gospodarstwa i tajemnice zwierząt. Zobaczą kozią rodzinkę, dowiedzą się, jak należy obchodzić się z tymi zwierzętami, jak się je karmi, ile dają mleka i jakie produkty z niego powstają. W zagrodzie znajdą się też inne zwierzęta domowe, a chętni będą mogli powędkować na stawie i wziąć udział w grach i zabawach (np. skok przez kozła).  

Przy świetlicy wiejskiej działa zaś Młyn Koźlak, gdzie zorganizowana została ekspozycja młynarstwa. Odwiedzający wioskę poznają zatem historię przetwórstwa zbożowego w pigułce na podstawie miniatur wiatraka Koźlaka, prezentacji ziaren, różnych odmian zboża i mąki. Każdy będzie mógł też wziąć udział w warsztatach: wypieku ciasta podpłomykowego i degustacji oraz wycinania w sklejce i budowy małych wiatraków.

Z ziołami występującymi w Koźlu i regionie szamotulskim goście zapoznają się natomiast na skraju lasu - w miejscu nazwanym koZIELSKO mi! Czarownica opowie o znaczeniu ziół w dawnych czasach, ich ekologicznym potencjale i zastosowaniu w kulinariach. W przyszłości, osoby przyjeżdżające do Koźla w koZIELSKO mi! będą mogły przejść szybki kurs rozpoznawania ziół oraz wziąć udział w warsztatach wytwarzania mydełek z zatopionymi w nich ziołami.

Gajówka Koziołówka to miejsce, gdzie można poznać historię oraz dzień dzisiejszy łowiectwa, chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych z wykorzystaniem owoców lasu, pobiesiadować przy ognisku, a zimą - bawić się na kuligu.

Wioski tematyczne to inicjatywa, która zyskuje coraz większe uznanie w kraju, sukcesywnie wkraczając na teren Wielkopolski. Za główny cel stawia sobie ożywienie wiejskiej gospodarki i promocję wsi poprzez integrację społeczności lokalnej skupionej wokół produktu, usługi lub kultury regionalnej. Staje się zatem swojego rodzaju produktem turystycznym, który stanowić może alternatywne źródło dochodu dla społeczności wiejskiej. Wioska Koźlaków w Koźlu to właśnie taki projekt, zrealizowany przy wsparciu ze środków unijnych.  Zrealizowało go Stowarzyszenie LGD Dolina Samy, korzystając z finansowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Gmina Koźle nie poniosła żadnych kosztów związanych z powstaniem wioski tematycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski