Wiosła w dłonie i... spływajcie

  Wiosła w dłonie i... spływajcie

  Rafał Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolska to raj dla kajakarzy. To u nas płynie Piława, Dobrzyca, Wełna czy Drawa

  Wielkopolska to raj dla kajakarzy. To u nas płynie Piława, Dobrzyca, Wełna czy Drawa ©Łukasz Gdak

  Nasze rzeki są najlepsze dla kajakarzy zarówno dla tych początkujących, jak i bardziej doświadczonych Spływy jednodniowe to doskonały pomysł na wypoczynek w czasie majówki. Jak je szybko zorganizować?
  Wielkopolska to raj dla kajakarzy. To u nas płynie Piława, Dobrzyca, Wełna czy Drawa

  Wielkopolska to raj dla kajakarzy. To u nas płynie Piława, Dobrzyca, Wełna czy Drawa ©Łukasz Gdak

  Kto do tej pory nie uczestniczył w spływie kajakowym, ma czego żałować. Kajaki łączą w sobie wiele elementów, które wspólnie tworzą wręcz modelowy termin - aktywny wypoczynek.

  Jest wysiłek, bo w czasie spływu trzeba używać wioseł, a także pokonywać wodne przeszkody: przewrócone konary czy całe drzewa. A tych o tej porze roku na pewno nie zabranie. Co oprócz tego? Niesamowity kontakt z wielkopolską przyrodą, którą z poziomu rzeki rzadko kto ma okazję podziwiać. A jest naprawdę co. Są lasy, parki narodowe, wiele z nich nietkniętych przez człowieka.

  Poza tym spływ kajakowy to relaks oraz możliwość zobaczenia zapomnianych obiektów inżynieryjnych - m. in. przedwojennych wiaduktów kolejowych.

  Jeśli zdecydujemy się na wyjazd na kajaki w czasie majówki, to należy zacząć od wyboru rzeki. Nasz region ma tu naprawdę szeroką ofertę. Raczej nie zachęcam poznaniaków do płynięcia Wartą, bo to po prostu nudna rzeka. Znacznie ciekawsza, choć położona nieco dalej od stolicy Wielkopolski (ok. 35 km) jest Wełna. Idealnie nadaje się na spływ jednodniowy, jeśli wybierzemy na przykład trasę Rogoźno - Jaracz. W przypadku Wełny, szlaków, które można spokojnie pokonać w jeden dzień, jest znacznie więcej.

  Jednak prawdziwym „spływowym zagłębiem” jest północ Wielkopolski, a właściwie obszar położony na granicy z województwem zachodniopomorskim. Tam rzek nadających się do spływu jednodniowego nie brakuje. Są one bardzo ciekawe, zwłaszcza dla miłośników przyrody, a przy tym niezbyt trudne, jak na przykład Piława. Oprócz niej idealnym wyborem na rodzinny wypad jest także rzeka Dobrzyca, Gwda (tutaj odcinek z Płytnicy do Piły).
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo