Wioślarstwo: Młodzieżowe medale w mistrzostwach Polski

Jacek Pałuba
Bardzo dobrze spisali się wioślarze poznańskich klubów podczas młodzieżowych mistrzostw Polski, jakie odbyły się na jeziorze Maltańskim w Poznaniu. Cztery złote, cztery srebrne i jeden brązowy medal - to dorobek zawodniczek i zawodników z Poznania.

Aż trzy złote krążki wywalczyli wioślarze KW-04 Poznań, którzy wygrali trzy wiodące konkurencje. W męskich jedynkach triumfował Konrad Raczyński, który wyprzedził swojego klubowego kolegę Pawła Paziewskiego, różnicą 3,61 sek. Obaj medaliści w jedynkach następny złoty krążek wywalczyli w czwórkach podwójnych wspólnie z Piotrem Majkiem i Dawidem Kaweckim. Osada KW-04, trenowana przez Mirosława Rewersa popisała się kapitalnym finiszem i na mecie wyprzedziła ekipę AZS AWF Gorzów różnicą 0,75 sek. Jakby było mało złota dla poznańskiego klubu, więc Kawecki i Paziewski zwyciężyli jeszcze w konkurencji dwójek podwójnych. Tutaj srebrny medal wywalczyła osada Posnanii RBW: Adam Marzec i Tomasz Rachwał, która straciła do zwycięzców 1,81 sek.

Były też medale wśród kobiet. W jedynkach bezkonkurencyjna okazała się Anna Karzyńska (Posnania RBW), która wyprzedziła drugą na mecie Arianę Borkowską (Tryton Poznań) różnicą 2,98 sek. Obie poznańskiej medalistki w jedynkach wywalczyły na Malcie po jeszcze jednym krążku w konkurencji dwójek podwójnych. Karzyńska z Eweliną Matułą (Posnania RBW) zdobyły srebrny medal, natomiast Borkowska z Moniką Szurlej (Tryton) wywalczyły brązowy krążek.

- Bardzo się cieszymy z medalowych zdobyczy naszych zawodników. W dwójkach podwójnych i czwórkach podwójnych broniliśmy tytułów mistrza kraju i je obroniliśmy. Cenne są medale w jedynkach, gdzie Konrad Raczyński zwyciężył, a drugi był Paweł Paziewski. Obaj udowodnili, że są lepsi od Kamila Zajkowskiego, który trafił do kadry młodzieżowej. W tej kategorii wiekowej obecnie nie mamy dziewcząt, ale nasze juniorki i juniorki młodsze w niedalekiej przyszłości będą bardzo mocne - podsumował Marek Kurek, prezes KW-04 Poznań.

Wspólnie z młodzieżowymi MP toczyły się także regaty młodzików o puchar prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Tutaj też były medale - dwa złote i dwa brązowe. Złoto zdobyła w jedynkach dziewcząt Aleksandra Manikowska (KTW Kalisz) oraz dwójka podwójna chłopców: Dominik Skotarczak i Michał Suszka (Posnania RBW). Brąz wywalczyli: Magdalena Zandecka (Posnania RBW) w jedynkach oraz czwórka podwójna ze sternikiem KTW Kalisz: Wiktor Szkudlarek, Piotr Goławski, Jakub Bartkowiak, Marek Chojnowski-Podgórski i sternik Bartłomiej Kukuła.

W nadchodzący weekend w Kruszwicy wioślarze z Wielkopolski będą walczyli o medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.