Wioślarstwo: Tradycyjne regaty na Malcie. Rywalizowało 180 zawodniczek i zawodników

Jacek Pałuba
To były już ostatnie w tym sezonie lokalne regaty, jakie odbyły się na Jeziorze Maltańskim. W otwartych mistrzostwach miasta Poznania oraz międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików, do rywalizacji stanęło prawie 180 zawodniczek i zawodników. Przez dwa dni na Malcie uczestnikom dopisywała aura, a walka w niektórych konkurencjach trzymała w napięciu do ostatnich metrów rywalizacji.

W stolicy Wielkopolski takie zawody toczą się regularnie od kilkunastu lat i już na stałe wpisują się w sportowy kalendarz każdego sezonu.

- Dla najmłodszych adeptów naszej dyscypliny te zawody były pierwszymi, tak poważnymi w sportowej karierze. Była to też możliwość sprawdzenia się młodzieży w rywalizacji z rówieśnikami. Tym razem w otwartych mistrzostwach miasta Poznania zabrakło grupy zawodniczek i zawodników, którzy w tym samym czasie startowali w Pucharze państw Bałtyckich, jakie odbyły się w Kruszwicy - powiedział Marek Kurek, wiceprezes Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, a jednocześnie prezes KW-04 Poznań.

W rywalizacji na Malcie doszło do kilku ciekawych wyścigów, podczas których nadzieje wielkopolskiego wioślarstwa toczyły twardą walkę o zwycięstwo. I tak w jedynkach juniorów najlepsi okazali się zawodnicy SMS Poznań. Zwyciężył Łukasz Nieradka, który wyprzedził Patryka Gumnego różnicą 1,09 sek. Z kolei trzeci na mecie Jan Janasik (KW-04) stracił do Gumnego zaledwie 0,02 sek. W tej samej kategorii wiekowej w dwójkach podwójnych triumfowały osady poznańskiego SMS. Najlepsi okazali się Bartłomiej Sądel i Łukasz Nieradka, a dwie następne pozycje zajęli: Patryk Gumny i Mateusz Ciepły oraz Wiktor Walczak i Łukasz Przystawski.

W jedynkach juniorek pierwsze skrzypce grały wioślarki KW-04 Poznań. Zwyciężyła Anna Twardowska, przed Anną Majek, a trzecia pozycje zajęła Karolina Zawada (Posnania RBW). Natomiast w dwójkach podwójnych Majek z Twardowską po ładnej walce pokonały duet Posnanii RBW: Ewa Chudek, Karolina Zawada.

Wśród juniorek młodszych czołowe lokaty zajmowały Ewelina Borkowska (Tryton Poznań), Marta Korzun (MOS Ełk) i Paulina Piękna (KTW Kalisz). W jedynkach zwyciężyła Korzun, przed Borkowską i Piękną. Z kolei w dwójkach podwójnych Borkowska z Korzun, były wyraźnie szybsze od Pięknej i Justyny Raczyńskiej (KTW Kalisz).

U juniorów młodszych w jedynkach najlepszy był Dawid Kościółek (Tryton), który wspólnie z kolega klubowym Michałem Pilarskim zwyciężył też w dwójkach podwójnych.

W jedynkach seniorów zwyciężył Dawid Grabowski (Posnania RBW), ktory wyprzedził swojego klubowego kolegę Adama Marca oraz Michała Błażejczyka (KW-04).