Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna 2023: Jaką przyniesie pogodę? Dwa miesiące bardzo nas zaskoczą. Sprawdź prognozę długoterminową

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Wiosna 2023 będzie różnorodna. Kwiecień zapowiada się wyjątkowo deszczowy, zaś czerwiec upalny.
Wiosna 2023 będzie różnorodna. Kwiecień zapowiada się wyjątkowo deszczowy, zaś czerwiec upalny. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Jaka będzie wiosna 2023? Już w najbliższych dniach pogoda niemiło nas zaskoczy. Zima nie będzie chciała tak szybko się z nami pożegnać. Wiemy też co przyniosą kwiecień, maj i czerwiec, a dla miłośników lata mamy bardzo dobrą wiadomość. Sprawdź prognozę długoterminową na tegoroczną wiosnę.

Spis treści

Prognoza pogody na początek wiosny. Zima tak szybko nie odpuści

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny powitał nas wyjątkowo przyjemną aurą. Czy oznacza to, że z zimą możemy pożegnać się już definitywnie? − Nie − mówi wprost portalowi i.pl rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Okazuje się, że już za kilka dni pogoda szykuje nam niemiłą niespodziankę. Zima tak szybko nie odpuści.

− W tym tygodniu będzie iście wiosennie i temperatura będzie taka, na jaką czekaliśmy. W środę w Polsce południowo-zachodniej będziemy mieli wartość 18-stopniową. Pozostała część kraju - przeważnie wartości dwucyfrowe. W nocy nie będzie przymrozków, w niektóre noce temperatura minimalna wyniesie nawet 9-10 stopni, więc naprawdę będzie bardzo ciepło. Ale w przyszłym tygodniu, według dzisiejszych modeli, ma przyjść chłodniejsze powietrze z północy. Wówczas termometry nie będą pokazywały już wartości dwucyfrowych, tylko jednocyfrowe. 7 stopni Celsjusza to jest na razie maksimum jeśli chodzi o przyszły tydzień. Powrócą też opady deszczu ze śniegiem − przekazuje nasz rozmówca.

Po ciepłym tygodniu nadejdzie ochłodzenie. Już za kilka dni temperatura drastycznie spadnie.
Po ciepłym tygodniu nadejdzie ochłodzenie. Już za kilka dni temperatura drastycznie spadnie. IMGW

Wiosna 2023 będzie... "normalna". Czyli jaka?

Nagły zwrot w pogodzie związany z gwałtownym ochłodzeniem nie oznacza jednak, że i całą wiosnę będziemy mieli zimną. Jaką zatem będziemy mieli?

− Normalną. Taką, jaką znamy z książek, podręczników. Taką, jaką zapewne pamiętają starsi z czytelników, gdzie temperatura może być w pewnych okresach trochę wyższa. Są nawet takie prognozy, że i upały mogą się pojawić tej wiosny, już w maju może być nawet ok. 30 stopni Celsjusza, ale jak najbardziej mogą również wystąpić temperatury ujemne, przymrozki (szczególnie w maju),`burze, a także - wcale nie są to anomalie - opady deszczu ze śniegiem bądź samego śniegu − tłumaczy portalowi i.pl Walijewski.

− Skoro już od kilku dni mamy tę temperaturę średnią dobową powyżej 5 stopni Celsjusza, a w województwie lubuskim nawet powyżej 10 stopni, to znaczy, że ta termika jest na takim fajnym, miłym poziomie, gdzie można mówić o termicznej wiośnie. W kolejnych miesiącach ta średnia będzie oczywiście coraz wyższa, ale mogą zdarzyć się okresy raz cieplejsze, raz chłodniejsze − dodaje rzecznik IMGW.

Pogoda na wiosnę. W kwietniu lepiej nie planować wiosennych wypadów

Z przygotowanej przez synoptyków IMGW eksperymentalnej prognozy długoterminowej wynika jednak, że kwiecień będzie w tym roku wyjątkowo mokry. Suma opadów atmosferycznych w tym miesiącu będzie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

− Ten okres kwietniowy będzie prawdopodobnie nieco bardziej deszczowy. To jest dobra informacja dla rolników, leśników, dla mnie - hydrologa, hydrygeologów i pewnie jeszcze znalazłoby się kilka innych grup, których to ucieszy. Natomiast ci, którzy chcieliby w kwietniu udać się na jakieś wiosenne wypady może będą trochę mniej zadowoleni. Ale przede wszystkim pamiętajmy, że ten deszcz jest nam potrzebny − mówi rzecznik IMGW.

Kwiecień: Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.
Kwiecień: Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. IMGW

Jeśli zaś chodzi o średnią miesięczną temperaturę, ta będzie mieściła się w zakresie normy.

Wiosna 2023. Kwiecień: W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Wiosna 2023. Kwiecień: W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. IMGW

Jaka pogoda na wiosnę? Maj "w normie"

Najbardziej kojarzony z wiosną miesiąc - maj - zarówno pod względem temperatur, jak i opadów, nie będzie odbiegał od tego jak miesiąc ten wyglądał w latach poprzednich.

Średnia temperatura powietrza wyniesie więc - w zależności od części kraju - od 10 do niespełna 15 stopni Celsjusza.

Maj 2023.
Maj 2023. IMGW
Maj: Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej
Maj: Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. IMGW

Lato przyjdzie wcześniej, czyli upalny czerwiec

Prognoza IMGW na czerwiec to bez wątpienia wspaniała wiadomość dla osób ciepłolubnych. Średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się bowiem powyżej normy wieloletniej i to w całym kraju.

− Z czerwcem sytuacja wygląda tak, że meteorologicznie jest to już lato. Według astronomii, początek tej pory roku przypada na 21. dzień miesiąca, natomiast według kalendarza na dzień później. Tymczasem, jak wskazuje prognoza, termicznie lato ma rozpocząć się nieco wcześniej niż obie te daty − tłumaczy portalowi i.pl rzecznik IMGW i dodaje: "Tegoroczny czerwiec ma być cieplejszy i upały mogą przywędrować do Polski wcześniej niż 22. dnia miesiąca".

− Wygląda to dość optymistycznie. Jeśli ktoś bierze wtedy urlop, np. na początku wakacji, to, według prognozy, będzie to dobry strzał − podkreśla.

Grzegorz Walijewski przypomina tu, że choć statystycznie ze wszystkich letnich miesięcy to lipiec jest tym najcieplejszym, to w ubiegłym roku najwyższe temperatury odnotowano w czerwcu.

Czerwiec: Miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Czerwiec: Miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. IMGW

Pod kątem opadów czerwiec nie będzie odbiegał od normy z ostatnich trzydziestu lat.

Czerwiec: W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-20
Czerwiec: W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreśla, że pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. "Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" − wskazuje IMGW.

Walijewski apeluje jednocześnie, aby nawet w przypadku sprawdzenia się prognozy długoterminowej, śledzić na bieżąco informacje pogodowe i ostrzeżenia meteorologiczne, bo - mimo mieszczenia się różnego rodzajów zjawisk pogodowych w normie - mogą one w różnym stopniu rozkładać się w miesiącu. Jako przykład rzecznik IMGW wskazał grudzień ubiegłego roku, który choć termicznie nie odbiegał od normy, pierwsza jego część była bardzo mroźna, zaś w drugiej jego części było wyjątkowo jak na tę porę roku ciepło.

- Co więcej, aktualne prognozy przynoszą informacje dużo bardziej szczegółowe niż te długoterminowe. Ostrzegą nas przed groźnymi zjawiskami, takimi jak: silny wiatr, burze, intensywne opady deszczu czy mgły - dodaje Walijewski.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wiosna 2023: Jaką przyniesie pogodę? Dwa miesiące bardzo nas zaskoczą. Sprawdź prognozę długoterminową - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski