18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOŚP w Poznaniu gra od rana. Dzieje się nie tylko przed Zamkiem [RELACJA, ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Barwny i głośny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poznaniu rozpoczął się w niedzielę przed zamkiem o godzinie 16. Na początek wystąpił zespół Arka Noego, który od razu rozgrzał publiczność przebojem "Nie lękaj się". Jednak prawdziwa zabawa rozpoczęła się przy przebojach z lat 80. Tegoroczna WOŚP po raz pierwszy od 21 lat łączy pokolenia, gra bowiem w XXI finale nie tylko dla najmłodszych, ale także dla seniorów.

Wielka dyskoteka trwa także na Placu Mickiewicza, który powoli z miasteczka mundurowego zamienia się w studenckie. Taneczne rytmy puszczane ze sceny i żurek przygotowany przez wielkopolskich kucharzy gwarantują gorącą atmosferę. Studenci zapraszają także wszystkie dzieci do wspólnej zabawy w Auli UAM, gdzie przygotowali specjalne zabawy i konkursy dla najmłodszych.

Prawdziwe oblężenie przeżywa nowa część zamku. Tłumy ludzi przychodzą zwiedzać niedawno otwartą część gmachu po przebudowie.
- Do tej pory nie miałem możliwości zobaczyć jak teraz wygląda hol zamku - mówi Marian Łuczak. - Dopiero dzisiaj jest okazja. Robi wielkie wrażenie.

Tyle samo, ilu zwiedzających jest także chętnych do oddania krwi i zapisania się do ogólnopolskiego rejestru dawców szpiku niespokrewnionych.

- Przyszłam oddać krew, a mąż zapisać się do rejestru dawców szpiku- twierdzi Marzena Swarzyńska. - Wydaje mi się, że to jest jakiś nasz obowiązek, bo przecież sami też kiedyś możemy potrzebować pomocy.

W kolejce trzeba było czekać na zarejestrowanie i przebadanie przez lekarza, czy możemy oddać krew. Chętnych było bardzo dużo. W ubiegłym roku udało się zebrać 106 litrów krwi.

- Mamy nadzieję, że w tym roku także padnie rekord - mówi Anna Zawadzka, lekarz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu. - My gramy dla wszystkich, niezależnie od tego, że Jurek Owsiak ma hasło przewodnie np. teraz dla juniorów i seniorów. W tym roku poszerzyliśmy też możliwość zapisania się do rejestru dawców szpiku.

Kto nie zdążył oddać krwi podczas Finału Wielkiej Orkiestry będzie miał okazję to zrobić w Urzędzie Wojewódzkim17, 22, 29 stycznia.

Przez cały dzień po Poznaniu jeździł zabytkowy orkiestrowy tramwaj. To MPK i Klub Miłośników Pojazdów Szynowych przyłączył się do Finału. Ciemnozielona "eNka" kursowała jako linia 21 między zajezdnią Głogowska, a al. Marcinkowskiego. Na pokładzie wolontariusze WOŚP ze Sztabu Politechniki Poznańskiej zbierali na juniorów i seniorów.

Niektórzy w Poznaniu zbierają pieniądze już od 7 rano i zbierać będą do późnego wieczora, tak by jak najwięcej funduszy trafiło do orkiestrowej kasy. Poznaniacy okazują się bardzo ofiarni i wrzucają nawet po 50 złotych do puszek. Najbardziej nie zadowoleni byli bezdomni z dworca, którzy usiłowali przepędzić zbierających na Orkiestrę, bo im już potem nie chcą dawać.

Pomagają w tym nie tylko poznaniacy, ale także służby mundurowe, dzięki którym jak co roku na Placu Mickiewicza stanęło specjalne miasteczko. Kto ma ochotę może przyjść i zobaczyć, sprzęt strażacki, a nawet posiedzieć w wielkim wozie ze sprzętem do gaszenia pożarów.

- Chyba w przyszłości zostanę strażakiem - mówi Kamil Stachowiak, lat 7. - Fajnie byłoby siedzieć w takim wielkim wozie i ratować życie ludzi.

Kto zmęczy się podziwianiem policyjnego robota do rozbrajania ładunków wybuchowych, może skosztować niesamowitego żurku orkiestrowego.

- Straż miejska jak co roku bierze udział w finale Wielkiej Orkiestry - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy. - W tym roku przygotowaliśmy mnóstwo użytecznych rzeczy. Mamy koce termiczne dla kierowców. Mamy także elementy odblaskowe dla dzieci. Dostaliśmy różnego rodzaju materiały historyczne o Poznaniu. Naprawdę wiele ciekawostek można znaleźć na naszym stanowisku. I choć dzień rozpoczął nam się nie najlepiej, bo do pijanego mężczyzny musieliśmy tutaj wezwać pogotowie, to mamy nadzieję, że teraz już wszyscy będziemy się dobrze bawić i zbierać pieniądze.

Na plac Mickiewicza w Poznaniu przychodzą całe rodziny.

- Chcieliśmy zobaczyć psy policyjne - twierdzi Karol Frąckowiak, który wybrał się z żoną i dwojgiem dzieci na orkiestrowy finał. - Zamierzamy dzisiaj spędzić praktycznie cały dzień najpierw na Placu Mickiewicza potem trochę pod Zamkiem. Wybieramy się także do Auli UAM zobaczyć co studenci przygotowali dla dzieci. Mamy nawet jakąś skromną sumę, żeby spróbować wylicytować policyjną maskotkę.

Orkiestra gra przez cały dzień i to w różnych miejscach Poznania. Będzie można wybrać się zobaczyć na Starym Rynku kwestujące psy rasy golden retriver, do galerii handlowych nie tylko po zakupy, ale także, by wziąć udział w różnych atrakcjach.

Od godziny 16 wielki finał rozpocznie się pod Zamkiem i w Auli UAM, gdzie studenci przygotowali specjalny program dla najmłodszych.

Wojsko bierze udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od samego początku. Pomaga w akcji zbierania pieniędzy. W tym roku w całym kraju i w Wielkopolsce wojsko oddaje honorowo krew, licytuje gadżety, a także np. rejs okrętem podwodnym, lot samolotem, zwiedzanie jednostki, strzelanie z kałasza.

W Poznaniu Wojskowa Komenda Uzupełnień przy organizacji stoiska w miasteczku mundurowym, współdziała z kilkoma grupami rekonstrukcji historycznych i rekonstrukcji bojowych - mówi Andrzej Dominik Ohde. - To są grupy złożone z wolontariuszy, którzy prezentują ciekawe umundurowanie, broń, ekwipunek. To przyciąga młodzież. Mamy także pocztówki pamiątkowe, patriotyczne, naszywki wojskowe, różne gadżety. Myślę, że tradycyjnie nazbieramy pełne puszki.

Po raz pierwszy podczas XXI Finału odbywa się także gra miejska - Ratuj Życie i Ty. Każdy może na kilka godzin stać się ratownikiem i udzielać pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia.

Nad przebiegiem czuwają wolontariusze Pokojowego Patrolu. Uczestnicy gry mają za zadanie odszukać kolejne punkty, a pomagają im w tym Instruktorzy i ich zagadki.

-Świetna zabawa, ale też i nauka - mówi 15-letni Marcin. - Zwiedzamy miasto, uczymy się pomagać innym, ale też działamy na rzecz Orkiestry. Super pomysł.

Szczegółowy program WOŚP w Poznaniu:

g. 10-21 ul. Św. Marcin przed CK ZAMEK gastronomia, stoiska handlowe, kiermasz mediów
g. 10-16 Plac Mickiewicza prezentacje służb mundurowych, mała scena

g. 16-21 CK ZAMEK / Hol Wielki - licytacje
g. 11-21 CK ZAMEK Hol Sali Wielkij- krwiodawstwo, kącik promocji zdrowia
g. 16-22 scena przed CK Zamek - koncerty
g. 15.30 - WOŚP -Start
g.15.45 - koncert ARKA NOEGO
g. 16.40 - WOŚP
g. 16.50 - koncert RUST
g. 17.30 - WOŚP
g. 17.40 - koncert HEAD HUNTERS
g. 18.20 - WOŚP
g. 18.30 - koncert DESDEMONA
g. 19.20 - WOŚP
g. 19.30 - koncert LUX TORPEDA
ok. g. 20.10 światełko do nieba
g. 20.40 - WOŚP
g. 21.00 - koncert MIĄŻSZ

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski