MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wóz rzymski ma znów cieszyć kaliszan

Elżbieta Bielewicz
Wóz rzymski w Kaliszu
Wóz rzymski w Kaliszu Juliusz Kowalczyk
Co dzieje się z repliką wozu kupców rzymskich, która kilka lat temu była symbolem miasta i znakiem obchodów 1850-lecia istnienia grodu nad Prosną? Takie pytanie podczas sesji Rady Miasta zadała radna Małgorzata Zarzycka w imieniu klubu „Tak dla Kalisza” . Okazuje się, że wóz, który promował Kalisz i przebył szlak bursztynowy, został zdemontowany i przeniesiony do magazynu urzędu, ale to się ma zmienić.

Oto władze miasta planują, by w ratuszowych podziemiach powstała ekspozycja poświęcona historii Kalisza. Replika wozu rzymskiego miałaby tam stanąć wraz z innymi, licznymi zabytkami. Ma to być nowoczesna, multimedialna wystawa poświęcona najstarszym śladom osadnictwa na tym terenie. Pojawi się m.in. ekran dotykowy z prezentacją szlaku bursztynowego. Projekt ma już nawet swoją nazwę - „U źródeł historii”. Jednak w odpowiedzi na interpelacje radnej Zarzyckiej nie podano jeszcze dokładnych terminów kiedy się te plany ziszczą.
Przypomnijmy, że inspiracją do budowy repliki wozu kupieckiego z okresu Cesarstwa Rzymskiego była uroczyście obchodzona w 2010 roku 1850 rocznica istnienia grodu nad Prosną i promocja wiodącego w starożytności przez miasto szlaku bursztynowego.
Kopia wozu została wykonana w kaliskiej pracowni Mieczysława Machowicza. Wóz wykonano z sezonowanego i wysuszonego drewna dębowego, ozdobne okucia i część widocznych elementów odlano z brązu, inne części wykuto z żelaza. Podczas budowy wozu przestrzegano jak najwierniejszego stosowania starożytnych technologii na podstawie zachowanych materiałów historycznych.
Jak wyjaśniał Mieczysław Machowicz, fragmenty starożytnego pojazdu znaleziono w Niemczech. Opracowanie projektu poprzedziły więc wyprawy do Kolonii i Monachium.
Karoseria wozu, gdzie siedzieli pasażerowie, jest pokryta skórą juchtową, która została zakonserwowana tranem i natarta woskiem chroniącym przed deszczem. Przy budowie współpracowali m.in. kowale, stolarze i stelmach. Jest to jedyna tego typu replika w Polsce. Zrekonstruowany pojazd, którym może podróżować 6-7 osób, ma 3 metry długości
Wóz odwiedził dziesiątki miast europejskich, między innymi na Słowacji, Węgrzech, w Słowenii, Włoszech, Francji Przez dwa lata replika wozu rzymskiego zwiedziła prawie pół Europy, a często towarzyszyli jej członkowie grup rekonstrukcyjno-historycznych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski