MKTG SR - pasek na kartach artykułów

80-lat Jednostki Wojskowej w Śremie. Uroczystości na Stadionie Miejskim w Parku im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Oficjalna część uroczystości jubileuszu 80-lecia Jednostki Wojskowej w Śremie odbyła się na stadionie miejskim
Oficjalna część uroczystości jubileuszu 80-lecia Jednostki Wojskowej w Śremie odbyła się na stadionie miejskim Katarzyna Baksalary
Jubileusz 80-lecia istnienia Jednostki Wojskowej w Śremie żołnierze świętowali na Stadionie Miejskim w Parku im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie w piątek 24 maja. To chyba jedyne miejsce poza jednostką, gdzie mogła świętować taka ilość osób jednocześnie. Podczas oficjalnej części obchodów nie zabrakło awansów, wyróżnień, nagród. Obecni byli również dawni dowódcy śremskiej Jednostki Wojskowej.

Żołnierze ze Śremu świętowali na stadionie miejskim

Uroczyste przejście pododdziałów śremskiej jednostki wojskowej przez miasto przyciągnęło uwagę wielu mieszańcu. Celem żołnierzy był Park Miejski im. Powstańców Wielkopolskich przy ul. Poznańskiej, gdzie zaplanowano oficjalne świętowanie jubileuszu 80-lecia istnienia Jednostki Wojskowej w Śremie oraz prezentację sprzętu, którym na co dzień żołnierze ze Śremu się posługują.

Obecnie w śremskim garnizonie funkcjonują: 6. batalion dowodzenia Sił Powietrznych, 6. batalion chemiczny Sił Powietrznych oraz 124 Batalion Lekkiej Piechoty. Żołnierze każdej z tej formacji brali udział w świętowaniu jubileuszu.

Uroczystość, która rozpoczęła się wciągnięciem na maszt biało-czerwonej flagi oraz odśpiewaniem hymnu polskiego, była okazją do wspomnienia historii śremskiej jednostki oraz do nakreślenia jej działań w przyszłości. To właśnie w swoim przemówieniu do żołnierzy i obecnych na stadionie gości wskazał ppłk Daniel Dąbek, dowódca śremskiego garnizonu.

Jubileusz 80-lecia i jego świętowanie było również okazją do przyznania wojskowym awansów, nagród i wyróżnień. W sumie było ich ponad 30. Ppłk Dąbek podziękował również osobom na co dzień współpracującym ze śremską jednostką wojskową - czy to w ramach działań służbowych, czy też w ramach lokalnego partnerstwa.

Zobacz też:

Ppłk Daniel Dąbek w rozmowie z nami:

80 lat to szmat historii, bardzo cieszę, że akurat mnie przyszło mi dowodzić, w tak pięknym okresie, że mogę taką uroczystość zorganizować. dowódcą jestem już czwarty rok i życzyłbym sobie takich uroczystości więcej

- powiedział nam ppłk Daniel Dąbek, dowódca 6. batalionu dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie i jednocześnie dowódca garnizonu śremskiego.

Na przyszłość jednostki zapatruje się bardzo dobrze. Na chwilę obecną batalion liczy około 500 żołnierzy, rośniemy w siłę, zadań nam też nie ubywa, a wręcz odwrotnie dochodzą nowe. Cieszę się, iż mam takich żołnierzy, z którymi mogę realizować wszystkie zdania stawiane przed jednostką

- dodał nasz rozmówca.

Kilka faktów o uroczystości 80-lecia Jednostki Wojskowej w Śremie:

  • Dowódca Kompanii Honorowej: porucznik Jakub Strzelczyk

  • Poczet sztandarowy: podporucznik Maciej Zmudziński (dowódca pocztu), st. chorąży sztabowy Łukasz Parzysz (sztandarowy), st, sierżant Grzegorz Cynka (asystujący)

  • Tamburmajor Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania: st. kapral Karol Siedlarz

  • Dowódca uroczystości: kapitan Grzegorz Baszko

  • Poczet flagowy: plutonowy Martyna Mądra (dowódca pocztu), szeregowy Agata Browarczyk (podniesienie flagi na maszt), szeregowy Zuzanna Słomczyńska (asysta)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 80-lat Jednostki Wojskowej w Śremie. Uroczystości na Stadionie Miejskim w Parku im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie - Śrem Nasze Miasto

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski