MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspaniała 13 z Wielkopolski. Te zabytki z regionu i Poznania walczą o tytuł Zabytku Zadbanego. Czym chwalą się instytucje z całego regionu?

Szymon Paź
Szymon Paź
Pałac Radolińskich w Jarocinie wzniesiony w połowie XIX w. w stylu neogotyku angielskiego. Znajduje się w nim obecnie siedziba Muzeum Regionalnego i biblioteka publiczna. Otacza go 30-hektarowy park, jedno z największych takich założeń w Wielkopolsce. Nominowane w kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu.
Pałac Radolińskich w Jarocinie wzniesiony w połowie XIX w. w stylu neogotyku angielskiego. Znajduje się w nim obecnie siedziba Muzeum Regionalnego i biblioteka publiczna. Otacza go 30-hektarowy park, jedno z największych takich założeń w Wielkopolsce. Nominowane w kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu. Teresa Palacz / Narodowy Instytut Dziedzictwa
Aż 13 wielkopolskich zabytków, w tym dwa z Poznania, walczy w konkursie Zabytek Zadbany 2024 organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Pod koniec marca zakończył się etap oceny formalnej. Wielkopolska “wspaniała 13” rywalizuje z 54 innymi obiektami z całej Polski.

Wielkopolskie zabytki walczące o tytuł Zabytku Zadbanego w 2024 r.

Wspaniała 13 z Wielkopolski 

W tegorocznej edycji konkursu o nagrody rywalizuje 13 obiektów z Wielkopolski. 

W kategorii utrwalenie wartości zabytkowej obiektu: 

 • ruiny Zamku Kolskiego w Gozdowie,

 • pałac w Posadzie,

 • Kamienica z oficynami i podwórzem przy ulicy Mielżyńskiego 20 w Poznaniu. 

W kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu

 • pałac Lipskich w Lewkowie,

 • założenie pałacowo-parkowe wraz z ruinami gotyckiego kościoła pw. Św. Ducha w Jarocinie,

 • dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie.

W kategorii adaptacja obiektów zabytkowych: 

 • budynek dawnego kościoła ewangelickiego w Sierakowie,

 • kamienice przy ulicy Ratajczaka 1-3 w Poznaniu,  

 • budynek dawnej Kasy Gubernialnej w Kaliszu. 

W kategorii architektura i budownictwo drewniane 

 • kościół pw. Św. Anny w miejscowości Jaktorowo,

 • wieża pożarnicza z Domasłowa, obecnie w Russowie, 

W kategorii zabytek dostępny

 • pałac w Jarogniewicach,

 • dawna siedziba loży masońskiej w Gnieźnie.

Czym jest konkurs Zabytek Zadbany? 

Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Jury konkursowe ma trudne zadanie wybrania budynków, które przeszły wzorcowe rewitalizacje i otoczone są aktywną opieką.   

W konkursie ocenie podlega poziom i zakres badań konserwatorskich, program prac konserwatorskich, forma i poziom wykonanych prac, zachowanie integralności i utrwalenie autentyzmu substancji zabytkowej i stan obiektu po działaniach konserwatorskich, adaptacyjnych lub innych. 

Konkurs organizowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków, a za przeprowadzenie procedury konkursowej odpowiedzialny jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. 

Zadbane zabytki Wielkopolski 

Konkurs organizowany jest od 2011 r. Przez te lata nagrodzono 12 wielkopolskich zabytków. 

W pierwszej edycji nagrodzony w kategorii architektura drewniana nagrodzony został wiatrak w Sulmierzycach. W edycji 2014 w kategorii architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki nagrodzono dworzec kolejowy w Puszczykówku. 3 lata później w kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu nagrodzono zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy.  

W edycji 2018 nagrodzono aż dwa wielkopolskie obiekty; w kategoria: rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu laureatem konkursu został park-arboretum w Gołuchowie, a w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych - dwór Purgoldów w Psieniu-Ostrowie. Rok później w kategorii zabytki techniki nagrodzono wieżę ciśnień w Biedrusku.  

W edycji 2021 nagrody zgarnęły aż 4 wielkopolskie obiekty! W kategorii utrwalenie wartości zabytkowej obiekt nagrodzono kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu. W kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu - zespół pałacowo-parkowy w Rakoniewicach, w kategorii architektura i konstrukcje drewniane dworzec kolejowy w Puszczykowie, a w kategoria zabytki techniki - wiatrak holender w Pyzdrach.  

 Rok później nagroda w kategorii architektura i konstrukcje drewniane nagrodzono dom podcieniowy w gminie Pyzdry. W ostatniej edycji konkursu, w 2023 r, w kategorii adaptacji obiektów zabytkowych laur zdobył budynek mieszkalny “Stara Szwalnia” w Lesznie

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

98-latek prowadzi warsztat nieprzerwanie od zakończenia wojny. Od ponad 50 lat w Poznaniu. Wyjątkowa historia pana Wacława (LINK)

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski