Wybory samorządowe 2018. Dlaczego warto głosować? Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

js, Fundacja Batorego
Polacy uznają, że wybory samorządowe są ważniejsze od parlamentarnych. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS dla Fundacji Batorego.
Polacy uznają, że wybory samorządowe są ważniejsze od parlamentarnych. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS dla Fundacji Batorego. Arkadiusz Gola
Jakie są kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta i burmistrza? Dlaczego warto głosować w wyborach samorządowych 2018? Kompetencje samorządów terytorialnych są rozliczne. To od władz miast i gmin w dużej mierze zależy, jak rozwija się najbliższa okolica, jaki jest komfort życia lokalnych społeczności. Właśnie dlatego omijanie wyborów samorządowych jest błędem. Nie pozwól na to, żeby ktoś inny decydował o Twojej miejscowości! Zagłosuj na najlepszego kandydata!

Wybory samorządowe 2018 – powody, dla których warto głosować

Samorządy decydują o tym, co służy nam na co dzień. To najważniejszy powód, dla którego warto iść na wybory. Kluczowe decyzje dotyczące komfortu naszego życiowa zapadają w samorządach.

 1. Samorządy dbają o szkoły – to gminy zajmują się szkołami podstawowymi i przedszkolami. Zadaniem powiatów jest dbałość o szkoły ponadgimnazjalne. Wybory samorządowe wpływają więc bezpośrednio na jakość edukacji najmłodszych. To na tym szczeblu zapadają decyzje m.in. o zajęciach dodatkowych dla dzieci, inwestowaniu w dodatkowe budynki szkolne (np. świetlice).
 2. Do zadań samorządów należy organizacja komunikacji. Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej i podmiejskiej, pamiętaj, że za jej stan odpowiadają władze, które wybierzesz w głosowaniu w październiku 2018 r..
 3. Dbałość o jakość służby zdrowia także spada w dużej mierze na samorządy.
 4. Samorządy opiekują się też infrastrukturą techniczną regionu. Gminy odpowiadają m.in. za stan dróg, wodociągów i mostów.
 5. Zastanawiasz się, kto planuje przestrzenie w mieście? O planach zagospodarowania przestrzennego, w tym np. o wyodrębnianiu parków, zadrzewianiu itd., decyduje gmina.
 6. Samorządy odpowiadają za życie kulturalne regionu. Na szczeblu samorządowym podejmuje się decyzje dotyczące domów kultury, teatrów, muzeów oraz bibliotek. Oferta kulturalna konkretnego regionu wynika z decyzji władz samorządowych.
 7. W gestii samorządów leży zajmowanie się szpitalami (należy do nich prawie 500 placówek). Jeżeli kwestia ochrony zdrowia jest w Twoim regionie traktowana po macoszemu, być może lepiej będzie postarać się o zmianę władzy.
 8. Nie wiesz, na co zostały przeznaczone dotacje z UE? Być może czas na rewolucję wśród władz lokalnych. Nie zapominaj, że to samorządy dysponują częścią dotacji unijnych. Jeśli nie jesteś zadowolony z rozporządzania budżetem, 21.10. będziesz miał okazję wyrazić swój sprzeciw.

Zakres władzy prezydenta i wójta nie jest mały! Wybieraj mądrze!

W obecnym ustroju samorządowym wójtowie, prezydenci miast i burmistrzowie mają bardzo duży zakres władzy. W 2002 r. wprowadzono bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wójta nie może odwołać Rada Gminy. Można tego dokonać poprzez referendum.
Wójt (burmistrz w mieście) ma prawo do:

 • zaciągania zobowiązań na określone cele (ograniczeniem tego prawa jest budżet uchwalony w określonych kwotach);
 • emitowania papierów wartościowych – przy czym musi mieć upoważnienie rady gminy;
 • dokonywania wydatków budżetowych;
 • dysponowania rezerwami budżetu gminy;
 • blokowania środków z budżetu – w przypadkach, które określa ustawa.

Dlaczego wybory samorządowe 2018 są ważne?

Jak wynika z badań opublikowanych w czerwcu 2018 r., wybory samorządowe są dla Polaków ważniejsze niż parlamentarne. Poczucie to bierze się przede wszystkim z dobrej znajomości lokalnych polityków. Wyborcy czują, że są w stanie w bezpośredni sposób wpływać na lokalną politykę. CBOS potwierdził tę tendencję w badaniu przeprowadzonym dla Fundacji Batorego.

Według wyborców samorządy to ostatni szczebel władzy, który nie jest zamieszany w wielkie konflikty partyjne. 60% Polaków uważa, że ma wpływ na sprawy gminy. 47% ankietowanych uznaje też, że rolę samorządów należy wzmocnić. Warto dodać, że na początku 2018 roku odsetek osób, które zapowiadały swój udział w wyborach lokalnych był wyjątkowo wysoki (aż 80%).

Raport Fundacji Batorego: „W ostatnich dwóch dekadach władze lokalne systematycznie otrzymywały w badaniach oceny pozytywne. Według ostatnich danych CBOS stoją na szycie rankingu (69% ocen pozytywnych) i może się z nimi równać jedynie policja (68%). Cieszą się lepszą oceną niż prezydent (60%), wojsko (59%) oraz Kościół katolicki (54%), a także Rzecznik Praw Obywatelskich (46%) czy Najwyższa Izba Kontroli (46%).”

Sprawdź swoją wiedzę o wyborach i polityce. Quizy wyborcze

Wybory samorządowe - czy wiesz jak głosować? Sprawdź, co wiesz o wyborach! [QUIZ WYBORCZY 2018]Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz? [QUIZ WYBORCZY 2018]Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli [QUIZ WYBORCZY 2018]Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018. Dlaczego warto głosować? Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JAK WYŻEJ
JAK WYŻEJ 19 października 2018 | 13:10 at 13:10

Trzymam kciuki za wybory 2018.

Oby wygrał Pan Motylewski, to całe Parcele Zacharzewskie będą
w końcu miały normalne chodniki!

Gdyby przez całe dziesięciolecia nie był tak aktywnym działaczem , przewodniczącym osiedla
i radnym, to połowa Parceli Zacharzewskich miałaby, do tej chwili, gruntowe ulice bez oświetlenia.

Życzę Panu Motylewskiemu sukcesu w wyborach,
bo ma duże doświadczenie polityczne i wiedzę techniczną, tak potrzebną w życiu miasta.
Należy podkreślić , że zna Ostrów jak mało kto.
Dodaj ogłoszenie