Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO]

Głos.TV
Podczas całej podróży po Wielkopolsce w ślad za Tuskobusem podążali kibice
Podczas całej podróży po Wielkopolsce w ślad za Tuskobusem podążali kibice Paweł Miecznik
Stadion czeka na nowego gospodarza, MPGM przeciw prywatyzacji spółki, liderzy PO i PiS w Wielkopolsce, Europejski Dzień Bez Samochodu - to najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia uchwycone przez reporterów Głos.TV.

Stadion czeka na nowego gospodarza

Minął rok od otwarcia Stadionu Miejskiego w Poznaniu. Oficjalnie miasto rocznicę będzie świętowało w przyszły poniedziałek. Tego samego dnia stadion zyska nowego gospodarza.

Kolacja na stadionie, śniadanie na murawie czy ostatnia sesja dla magazynu Playboy, to tylko niektóre z wydarzeń w rocznej historii obiektu. Sporo działo się jednak nie tylko na samym stadionie, ale również wokół niego i nie chodzi tu tylko o rozbudowę ulicy Bułgarskiej, ale przede wszystkim o poszukiwanie zarządcy obiektu. Po długich negocjacjach operatora udało się w końcu pozyskać. Teraz do uregulowania pozostała jeszcze kwestia praw autorskich do projektu stadionu.

Warunki przejęcia praw do projektu negocjuje specjalna komisja powołana przez POSiR. Trwające z projektantem negocjacje nie przeszkodzą w podpisaniu umowy z nowym zarządcą. Oficjalne przekazanie obiektu konsorcjum Lecha Poznań i Marcelin Management ma nastąpić w poniedziałek.

MPGM przeciw prywatyzacji spółki

Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej nie chcą prywatyzacji spółki. Boją się przede wszystkim utraty pracy. Swój sprzeciw wobec planów miasta zamanifestowali we wtorek na placu Kolegiackim. W pikiecie wzięło udział ponad 200 osób.

Więcej filmów w serwisie Głos.TV:
Noc Naukowców w Poznaniu
Dzieci bezpieczne z MPK
Tusk w Poznaniu: protesty
Śmiertelny wypadek w Emilewie

We wtorkowy poranek na placu przed Urzędem Miasta słychać było gwizdy, trąbki, protestujący skandowali hasła "Sprzedać stadion", "Do wyborów pójdziemy i mądrzej wybierzemy", "MPGM sprzedajecie, a o ludzi nie dbacie".

Do uczestników pikiety wyszli wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński, Beata Kocięcka, dyrektor biura nadzoru właścicielskiego UM oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta. Pracownicy MPGM przekazali im petycję, w której sprzeciwiają się prywatyzacji spółki. Przynieśli ze sobą także kilkanaście listów poparcia od mieszkańców.

Ostateczna decyzja odnośnie przyszłości MPGM jeszcze nie zapadła. Prywatyzację spółki musi zatwierdzić w głosowaniu Rada Miasta.

Liderzy PO i PiS w Wielkopolsce

Kampania wyborcza w Wielkopolsce rozkręca się na dobre. Widać to na ulicach - postawione przez miasto tablice powoli zapełniają się plakatami. Region odwiedzają też kolejni politycy. W tym tygodniu kampanię w Wielkopolsce prowadzili liderzy dwóch największych partii, PO i PiS.

Podróżujący po kraju Tuskobusem premier Donald Tusk do Wielkopolski dotarł w środę. Dzień wcześniej w regionie gościł prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odwiedził kilka mniejszych miejscowości w południowej części Wielkopolski. Był też w Poznaniu, gdzie wziął udział w konferencji prasowej.

Podczas całej podróży po Wielkopolsce w ślad za Tuskobusem podążali kibice, protestując przeciwko walce, jaką rząd rozpoczął ze środowiskami kibicowskimi po rozróbie, do której doszło podczas finału Pucharu Polski w Bydgoszczy. Premier zapowiedział, że w walce ze stadionowymi chuliganami pozostanie nieugięty.

Ustąpić nie chcą jednak także kibice, którzy równie gorąco co w Koninie przywitali szefa rządu we Wrześni i w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski do protestów przyłączyła się Akcja Alternatywna Naszość i zwolennicy Ruchu Poparcia Janusz Palikota.

Europejski Dzień Bez Samochodu

Czwartek był Europejskim Dniem Bez Samochodu. Miasta, chcąc zachęcić kierowców do porzucenia aut, zafundowało kierowcom darmowe przejazdy komunikacją miejską. Akcję edukacyjną zorganizowało z kolei poznańskie MPK, które uczyło rodziców, jak stawiać w wózek w autobusie, by nie narazić malucha na niebezpieczeństwo w przypadku np. gwałtownego hamowania.

Dziecko wypadające z wózka w hamującym tramwaju czy autobusie jest narażone na takie przeciążenia jak przy upadku z wysokości trzech metrów. Zbadali to dokładnie - na zlecenie MPK - naukowcy z Politechniki Poznańskiej.

Do badań wybrano dwa typowe wózki dziecięce - głęboki oraz spacerówkę. W środku były manekiny ważące tyle, co małe dziecko. Wózki ustawiono przodem, tyłem oraz bokiem do kierunku jazdy. Analizy przeprowadzono podczas nagłego hamowania przy prędkości 30 oraz 40 km/h.

W efekcie przeprowadzonych badań stwierdzono, że wózek głęboki należy ustawiać przodem do kierunku jazdy, a tylne koła blokować hamulcem. Spacerówka powinna stać tyłem do kierunku jazdy. Dziecko powinno zaś zawsze podczas podróży być przypięte szelkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski