Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymiana kubłów na śmieci w Poznaniu: Spółdzielnie mają obawy

Bogna Kisiel
Wymiana kubłów na śmieci w Poznaniu: Spółdzielnie mają obawy
Wymiana kubłów na śmieci w Poznaniu: Spółdzielnie mają obawy archiwum
Spółdzielnie mieszkaniowe obawiają się przełomu roku. Wtedy na największych poznańskich osiedlach nastąpi wymiana pojemników na śmieci, ponieważ śmieci będą wywozić inne niż obecnie firmy.

Na placu boju pozostały dwa konsorcja: Remondisu i FB Serwisu. To z nimi GOAP podpisał trzyletnie kontrakty na wywóz śmieci z terenu gmin, które należą do związku. Tam, gdzie odpady będzie odbierać inna niż obecna firma, szykuje się wielka operacja logistyczna czyli wymiana pojemników.

- Obawiamy się, że firmy, które zakończą świadczenie usługi zabiorą pojemniki, a nowa firma nie zdąży ustawić kontenerów na czas - przyznaje Michał Tokłowicz. Zastępca prezesa Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zwraca uwagę, że ta zmiana przypada na szczególny okres - przełom roku.

Mirosław Kruszyński, przewodniczący zarządu GOAP zapewnia, że związek będzie skrupulatnie monitorował sytuację.
Prezesi spółdzielni mieszkaniowej nie mają też pewności, jak zachowa się nowa na poznańskich rynku firma - FB Serwis. I powołują się na wcześniejsze informacje w mediach, że hiszpańskie konsorcjum będzie wywozić śmieci raz na dwa tygodnie. - Obecnie odpady są wywożone z naszych osiedli raz na dwa-trzy dni - mówi M. Tokłowicz. - Z rozmów z FB Serwis wynika, że będą obserwować sytuację i mogą zwiększyć częstotliwość.

Kolejny problem, z którym borykają się osiedla spółdzielcze to gabaryty. Obecnie są one wywożone na koszt GOAP-u raz w roku. W projekcie zmiany regulaminu zaproponowano, by z osiedli spółdzielczych były one wywożone cztery razy w roku, a z domków jednorodzinnych dwa razy. Ewa Budna, zastępca prezesa SM "Osiedle Młodych" uważa, że odpady wielkogabarytowe powinny być odbierane na bieżąco. - Na to nas nie stać - wyjaśnia M. Kruszyński. - Ale na wywóz cztery razy w roku tak.

Andrzej Kłos, wiceprezes SM Grunwald zwraca uwagę na niedoskonałości podziału miasta na sektory. I daje przykład dwóch sąsiadujących ze sobą budynków spółdzielczych przy ulicy Jawornickiej, z których jeden obsługuje Remondis, a drugi FB Serwis. M. Kruszyński obiecał sprawdził, czy zmiana sektorów jest możliwa od strony prawnej.

Kolejny kłopot spółdzielnie mają ze zmniejszającą się co miesiąc liczbą mieszkańców. Prawdopodobnie w ten sposób lokatorzy chcą uniknąć płacenia za śmieci.

- Nie spowoduje to podwyżek - uspokaja M. Kruszyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski