Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzrost cen ciepła w Wągrowcu. Mamy oświadczenie prezesa Veolii Wągrowiec

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Wzrost cen ciepła, wprowadzony przez spółkę Veolia Wągrowiec, to głośno komentowany temat.
Wzrost cen ciepła, wprowadzony przez spółkę Veolia Wągrowiec, to głośno komentowany temat. Google Maps
Wzrost cen ciepła, wprowadzony przez spółkę Veolia Wągrowiec, to głośno komentowany temat w mieście. Burmistrz Jarosław Berendt zainterweniował w tej sprawie u Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. My zapytaliśmy władze spółki o powód podwyżek. Mamy oświadczenie prezesa zarządu Veolii Wągrowiec.

Wprowadzony od 15 kwietnia wzrost cen za ciepło przez spółkę Veolia Wągrowiec, wywołał liczne oburzenie nie tylko mieszkańców miasta, ale także samego Burmistrza. Ten zdecydował się zainterweniować, składając wniosek do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przypomnijmy, że Jarosław Berendt w swoim piśmie do UOKiK podaje sporo argumentów przeciwko wprowadzeniu drakońskich stawek.

- Składam wniosek w związku z prowadzonymi przez przedsiębiorstwa Energetyczne Veolia Wągrowiec Sp. z o.o. oraz Veolia Energi Poznań S.A. praktykami, które - w mojej opinii - są niezgodne z regułami konkurencji, w szczególności w zakresie porozumień wertykalnych i nadużywania pozycji dominującej. Działalność ta prowadzi do zawyżonych cen za energię cieplną dla odbiorcy końcowego, naruszając tym samym art. 45 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne - ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen stawek i opłat - czytamy w piśmie przesłanym do Urzędu

Od 15 kwietnia 2023 stawki za ogrzewanie wzrosły ze średniej ceny ogólnej 301,78 zł/GJ/netto do kwoty aż 316,81 zł/GJ/netto.

Burmistrz Wągrowca o cenach ciepła. Zobacz wideo:

od 16 lat

Włodarz miasta poinformował także, że 13 kwietnia Veolia Wągrowiec zmieniła nazwę na Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Jarosław Berendt wydał w tej sprawie oświadczenie.

- Zmianę nazwy odbieram jednoznacznie jako próbę ucieczki od odpowiedzialności za podejmowane przez Spółkę decyzje o podwyżkach opłat za ciepło. Żywię nieodparte wrażenie, że Veolia - jako wielki międzynarodowy koncern - nie chce być kojarzona z niekorzystnymi dla jej wizerunku podwyżkami, a najkrótszą drogą, by osiągnąć ten cel jest zmiana nazwy jej wągrowieckiej spółki na taką, w której słowa „Veolia” nie ma - czytamy w jego treści.

Wzrost stawek za ciepło w Wągrowcu - oświadczenie prezesa spółki Veolia Wągrowiec

O powody wzrostu cen ciepła zapytaliśmy spółkę. W piątek 14 kwietnia otrzymaliśmy mailową odpowiedź prezesa spółki Veolia Wągrowiec Sławomira Jurczyńskiego.

- System ciepłowniczy w Wągrowcu odpowiada za bezpieczeństwo dostaw ciepła do 40% odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych na terenie miasta. Zarządzająca nim spółka należy do dwóch właścicieli: Miasta Wągrowiec i Veolii Energii Poznań S.A., którzy posiadają po 50% udziałów. Dotychczasowa taryfa na ciepło obowiązywała do końca lutego br. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z prawa energetycznego, Spółka zobligowana była o wystąpienie z wnioskiem o wydanie nowej taryfy dwa miesiące wcześniej, co zrobiła jeszcze w grudniu 2022 r. Nowa zatwierdzona taryfa zacznie obowiązywać od 15 kwietnia 2023 r. i uwzględnia głównie wzrost kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa. Stawki opłat za ciepło wzrosną średnio o 4,5% - czytamy w oświadczeniu przedstawiciela spółki.

Ponadto prezes informuje, że wzrost cen nie dotyczy większości mieszkańców Wągrowca, ani instytucji użyteczności publicznej, którzy zgodnie z wprowadzonymi ustawowo regulacjami korzystają z ochrony przed wzrostem cen ciepła ponad przyjęty poziom maksymalny, gdy złożyły stosowne deklaracje tak jak to zrobiła np. Spółdzielnia Mieszkaniowa. Jak wyjaśnia, tych odbiorców zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2022 r., w dalszym ciągu będzie obowiązywała cena średnia za ciepło w wysokości nie wyższej od 150,95 zł/GJ. W tym przypadku sprzedawcy ciepłą otrzymują rekompensatę stanowiącą różnicę pomiędzy ceną maksymalną i wynikającą z taryfy.

- Miasto Wągrowiec jako współwłaściciel Spółki ma dostęp do informacji na temat sytuacji bieżącej. Przedstawiciele Miasta otrzymali informację o konieczności zmiany taryfy już w dniu 15 grudnia 2022 r. podczas posiedzenia Rady Nadzorczej. Spółka działa z poszanowaniem wszystkich przepisów prawa, w tym prawa energetycznego. Utrzymuje także partnerską współpracę ze swoimi Klientami, którzy o konieczności zmiany taryfy byli informowani z wyprzedzeniem wykraczającym poza obowiązki prawne. Wprowadzenie nowej taryfy jest niezbędne dla zachowania ciągłości i stabilności działalności Spółki oraz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców - czytamy w wiadomości prezesa, przesłanej do naszej redakcji.

Źródło: wagrowiec.naszemiasto.pl

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News

Są takie miejsca w województwie, gdzie zarabia się znacznie lepiej niż w innych. Różnice nie są małe, a kwoty potrafią szokować. Najgorzej wypada powiat kępiński, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 4 245 zł. To o prawie 2,5 tys. zł mniej niż w powiecie, który może pochwalić się najwyższymi zarobkami. Zobacz, w których powiatach w Wielkopolsce wynagrodzenia są najwyższe --->

W tych powiatach w Wielkopolsce zarabia się najwięcej. Spraw...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski